W Poznaniu uruchomiono Laboratorium Fotowoltaiczne
Metody skutecznego i efektywnego wykorzystania energii słonecznej w przedsiębiorstwach badać ma otwarte we wtorek w Poznaniu Laboratorium Fotowoltaiczne. W przyszłości ma być ono elementem eksperymentalnej elektrowni fotowoltaicznej.
Laboratorium powstało w Poznańskim Parku Naukowo-Technologicznym Fundacji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza (PPNT). Według jego twórców, to pierwsze tego typu laboratorium w Polsce.
Zainstalowane w Laboratorium systemy fotowoltaiczne mogą wyprodukować 35,2 MWh w skali roku. W jego skład wchodzi także centrum usług i sterowania służące do nadzoru nad pracą instalacji badawczych laboratorium.
Jak powiedział we wtorek w trakcie otwarcia przedsięwzięcia dyrektor PPNT prof. Jacek Guliński, uruchomiona instalacja fotowoltaiczna służyć ma głównie do realizacji projektów badawczo-technologicznych. Wykonywane badania pomogą ustalić, w jakich warunkach i dla jakich przedsiębiorstw produkcja tego typu zielonej energii jest najbardziej opłacalna oraz jak w najbardziej efektywny sposób połączyć proces produkcji i zużycia energii elektrycznej.
"Jesteśmy zainteresowani kwestiami zarządzania siecią, dostarczaniem prądu z tej sieci w odpowiednim czasie. Z centrum w Poznaniu możemy sterować podobnymi, doświadczalnymi farmami w innych miejscach w Polsce. Zamysł jest też taki, by wykorzystywać nasze know-how do innych tego typu stacji w kraju" - powiedział.
W przyszłości poznańskie laboratorium ma stać się elementem eksperymentalnej elektrowni fotowoltaicznej o nowatorskiej, rozproszonej terytorialnie architekturze. Jak powiedział PAP współtwórca przedsięwzięcia Rafał Wiatr, elektrownia będzie zarządzania z centrum usług i sterowania Laboratorium Fotowoltaicznego.
"Innowacyjność naszego rozwiązania polegać będzie na połączeniu technologii teleinformatycznej i fotowoltaicznej. Energia będzie wytwarzana w miejscu jej zużycia, całość zarządzana będzie z Poznania. To rozwiązanie pozwoli uzyskać znaczące oszczędności w całkowitych kosztach zużycia energii elektrycznej" - powiedział.
Według wstępnych założeń, pierwsze bloki energetyczne elektrowni powstaną pilotażowo w firmach i instytucjach w Swarzędzu, Szamotułach i Puszczykowie (Wielkopolskie). (PAP)
Zobacz także
Norwegia pierwszym państwem, które całkowicie rezygnuje z radia FM
2015-04-20, 14:57Norwegia będzie pierwszym państwem na świecie, które całkowicie zrezygnuje z nadawania radia na falach FM na rzecz radiofonii cyfrowej w formacie DAB. Proces wyłączania analogowych nadajników ma się rozpocząć 11 stycznia 2017 roku… Czytaj dalej »
Sony zaprezentowało nowy flagowy smartfon w aluminiowej obudowie
2015-04-20, 11:48Japoński koncern Sony zaprezentował w poniedziałek nową wersję flagowego smartfonu Xperia Z4, w którym zastosowano m.in. aluminiową obudowę i ekran o przekątnej 5,2 cala. Telefon będzie dostępny w sprzedaży w Japonii w połowie… Czytaj dalej »
Fenomen drukarek 3D, czyli jak wydrukować sobie samochód
2015-04-20, 09:56Chociaż technologia druku 3D została powołana do życia ponad 30 lat temu, dopiero w ciągu ostatnich pięciu lat można zaobserwować jej dynamiczny rozwój i popularyzację. Za pomocą trójwymiarowego skanowania i druku można produkować… Czytaj dalej »
Creative content m.in. w nowych mediach i rozrywce tematem Filmteractive 2015
2015-04-19, 16:39Filmteractive to wydarzenie poświęcone innowacyjnym treściom audiowizualnym tj. interaktywne kino, branded content i crossmedia. Tematem przewodnim 5. edycji imprezy, która odbędzie się we wrześniu w łódzkiej szkole filmowej, jest… Czytaj dalej »
W Gdyni podczas wakacji uruchomiona zostanie tzw. miejska wtyczka
2015-04-19, 13:21W Gdyni podczas najbliższych wakacji uruchomiona zostanie tzw. miejska wtyczka czyli publiczny punkt, w którym będzie można doładować baterie mobilnych urządzeń. Projekt ładowarki był tematem konkursu dla studentów ASP w Gdańs… Czytaj dalej »