Samolot o napędzie słonecznym kontynuuje lot dookoła świata
Samolot o napędzie słonecznym Solar Impulse 2 wylądował we wtorek nad ranem w środkowych Chinach kończąc kolejny etap historycznego lotu dookoła świata. Jego celem jest propagowanie stosowania odnawialnej energii - poinformowali organizatorzy.
Samolot, pilotowany przez szwajcarskich pilotów Bertranda Piccarda i Andre Borschberga, wystartował z Mandalaj, w Birmie i po 20-godzinnym locie wylądował w chińskim mieście Chongqing.
Jak wynika z opublikowanego komunikatu, piloci musieli w krótkim czasie znacznie zwiększyć wysokość lotu aby pokonać łańcuchy górskie w południowych Chinach. Musieli też założyć maski tlenowe ponieważ kabina samolotu nie jest hermetyczna a temperatura w niej spadła do minus 20 st. C.
Piccard i Borschberg zamierzają dokonać po raz pierwszy podróży dookoła świata samolotem napędzanym wyłącznie energią słoneczną. Solar Impulse 2 czerpie energię z ponad 17 tys. baterii słonecznych umieszczonych na jego skrzydłach.
Piloci rozpoczęli podróż 9 marca w Abu Zabi i przed przybyciem do Chin lądowali 4 razy. Kolejnym etapem lotu ma być chińskie miasto Nanking, skąd odlecą na Hawaje. Podróż ma potrwać ok. 5 miesięcy. (PAP)
Zobacz także
Outer Pioneer - nowa produkcja Vivid Games
2016-12-06, 18:35Gra akcji z popularnego gatunku sci-fi shooter będzie kolejną nowością bydgoskiego producenta gier Vivid Games. Czytaj dalej »
Polscy naukowcy opracowali materiały włókiennicze chroniące przed promieniowaniem UV
2016-12-02, 08:16Już wkrótce na polskim rynku pojawić się mogą ubrania chroniące przed szkodliwym działaniem promieniowania UV, uszyte z innowacyjnych materiałów barierowych opracowanych przez Instytut Włókiennictwa w Łodzi. Materiały te mogą… Czytaj dalej »
Nowatorska metoda uratowała pacjentów przed okaleczeniem
2016-12-01, 11:34Nowatorska metoda leczenia agresywnych guzów okolic szczękowych, zastosowana w Szpitalu Klinicznym im. A. Mielęckiego w Katowicach, pozwoliła dwojgu pacjentów uniknąć okaleczającej terapii, wiążącej się z usunięciem znacznych… Czytaj dalej »
Kamery na bloku operacyjnym, czyli chirurgia on-line z poznańskiej kliniki
2016-11-30, 16:35Kamery makro pokazujące obraz z bloku operacyjnego i miko - zmontowane m.in. w endoskopach transmitowały w środę dwie operacje z Kliniki Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poz… Czytaj dalej »
PWPW: za trzy lata może powstać polski mikroprocesor; koszt to 150 mln zł
2016-11-29, 17:56Za trzy lata może powstać polski Programowalny Układ Scalony, a szacunkowy koszt jego opracowania i wyprodukowania to 150 mln zł - poinformował prezes Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych Piotr Woyciechowski. Mikroprocesor może… Czytaj dalej »