Samolot o napędzie słonecznym kontynuuje lot dookoła świata
Samolot o napędzie słonecznym Solar Impulse 2 wylądował we wtorek nad ranem w środkowych Chinach kończąc kolejny etap historycznego lotu dookoła świata. Jego celem jest propagowanie stosowania odnawialnej energii - poinformowali organizatorzy.
Samolot, pilotowany przez szwajcarskich pilotów Bertranda Piccarda i Andre Borschberga, wystartował z Mandalaj, w Birmie i po 20-godzinnym locie wylądował w chińskim mieście Chongqing.
Jak wynika z opublikowanego komunikatu, piloci musieli w krótkim czasie znacznie zwiększyć wysokość lotu aby pokonać łańcuchy górskie w południowych Chinach. Musieli też założyć maski tlenowe ponieważ kabina samolotu nie jest hermetyczna a temperatura w niej spadła do minus 20 st. C.
Piccard i Borschberg zamierzają dokonać po raz pierwszy podróży dookoła świata samolotem napędzanym wyłącznie energią słoneczną. Solar Impulse 2 czerpie energię z ponad 17 tys. baterii słonecznych umieszczonych na jego skrzydłach.
Piloci rozpoczęli podróż 9 marca w Abu Zabi i przed przybyciem do Chin lądowali 4 razy. Kolejnym etapem lotu ma być chińskie miasto Nanking, skąd odlecą na Hawaje. Podróż ma potrwać ok. 5 miesięcy. (PAP)
Zobacz także
Wiceprezes Google: 135 tys. wniosków o usunięcie wyników wyszukiwania
2014-09-30, 20:47Google otrzymało ok. 135 tys. wniosków o usunięcie blisko pół miliona linków z wyników wyszukiwania - poinformował wiceprezes firmy David Drummond. Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że Google ma usuwać linki dotyczące osób… Czytaj dalej »
MKiDN: nie ma jeszcze decyzji ws. objęcia opłatami smartfonów i tabletów
2014-09-30, 19:50Ministerstwo Kultury poinformowało, że nie podjęło jeszcze decyzji, co do objęcia tzw. opłatą reprograficzną m.in. smartfonów i tabletów. Przekonuje jednak, że system opłat od urządzeń i czystych nośników wymaga unowocześ… Czytaj dalej »
Polskie uczelnie bliżej programu jądrowego
2014-09-24, 16:18Politechniki Warszawska i Wrocławska oraz krakowska AGH podpisały w środę umowę o współpracy ze spółką PGE EJ1, odpowiedzialną za budowę elektrowni jądrowej. Ta współpraca jest decydująca dla całego programu - ocenił prezes… Czytaj dalej »
W Sztokholmie stanęło matematyczne drzewo Sierpińskiego
2014-09-23, 20:18Rzeźba w kształcie drzewa, zainspirowana fraktalem skonstruowanym przez wybitnego polskiego matematyka Wacława Sierpińskiego (1882-1969), stanęła we wtorek na placu Wallenberga w Sztokholmie. Instalacja promuje polskie osiągnięcia… Czytaj dalej »
Wręczono nagrody EUCYS 2014
2014-09-23, 19:35Ogłoszone zostały wyniki finału Konkursu Prac Młodych Naukowców UE (EUCYS 2014). Uroczyste rozdanie nagród odbyło się we wtorek w Warszawie. Czytaj dalej »