Internet Wszechrzeczy szansą na rozwój Polski [wideo]
Obecnie na świecie jest 12,5 miliarda urządzeń podłączonych do Internetu. Wydawałoby się, że jest to ogromna liczba. Okazuje się jednak, że stanowi to zaledwie 1 proc. Pozostałe 99 proc. fizycznego świata też ma być podłączone do sieci. Dlatego zdaniem ekspertów Cisco, światowego lidera w dziedzinie rozwiązań sieciowych, przyszedł czas na rewolucję technologiczną, która w najbliższych latach zdominuje gospodarkę światową.
Będziemy przyłączać do Internetu niemal wszystkie urządzenia, a każda firma prędzej czy później stanie się firmą technologiczną. Internet Wszechrzeczy to ogromna szansa na poprawę konkurencyjności wielu branż i ogromny potencjał korzyści dla całej gospodarki.
Cisco Forum 2015 - Technologia, Partnerstwo, Sukces
"Nadchodząca era Internetu Wszechrzeczy, a więc sieci łączącej ludzi, przedmioty, dane i procesy, to ogromna szansa rozwojowa dla Polski. Na tegorocznym Cisco Forum pokazaliśmy jak technologia Cisco może pomóc w wykorzystaniu tej szansy, stanowiąc podstawę nowatorskich projektów, realizowanych wspólnie z partnerami i klientami, zarówno tymi, z którymi pracujemy od dawna, jak i tymi działającymi na zupełnie nowych rynkach, niekojarzonych tradycyjnie z IT, jak np. górnictwo czy energetyka" - powiedział Dariusz Fabiszewski, dyrektor generalny Cisco Systems Poland.
Cisco Forum to od lat, w tym roku była to już 17. edycja, główny punkt w kalendarzu osób profesjonalnie zajmujących się IT, szczególnie technologiami sieciowymi i infrastrukturą internetową. Tegoroczna edycja Cisco Forum, odbywająca się pod hasłem "Technologia, Partnerstwo, Sukces", zgromadziła ponad 1200 menedżerów i specjalistów z obszaru nowoczesnych technologii, na co dzień pracujących w największych i najbardziej prestiżowych polskich firmach czy instytucjach publicznych.
"Aby Internet Wszechrzeczy stał się rzeczywistością, potrzebny jest rozwój i wdrażanie technologii, które z jednej strony pozwolą połączyć ze sobą niepołączone do tej pory elementy fizycznego świata, a z drugiej umożliwią wykorzystanie ogromnej ilości generowanych przez nie danych. Bezpieczne sieci łączące miliardy urządzeń mobilnych i czujników, chmura obliczeniowa i centra danych, gdzie przetwarzane i analizowane są ogromne ilości danych pochodzących z sieci, a jeśli to konieczne, analizuje się je natychmiast, w miejscu, w którym powstają - wszystkie te technologie zaprezentowaliśmy na Cisco Forum 2015, wskazując jednocześnie konkretne możliwości ich wykorzystania w biznesie, przemyśle czy edukacji. Pokazaliśmy także projekty, które już realizują tę koncepcję na polskim gruncie, takie jak Małopolska Chmura Edukacyjna czy Polskie Miasto Przyszłości" - powiedział Maciej Szeptycki, dyrektor techniczny Cisco Systems Poland.
Forum Kobiet
Wśród nowości w programie tegorocznego Cisco Forum było Forum Kobiet. To jedyne w swoim rodzaju spotkanie z liderkami IT i biznesu, które rozmawiały o tym dlaczego kobiety powinny stanowić coraz większy odsetek pracowników w IT, jakie przeszkody stoją na drodze do realizacji tego celu i jak je pokonać. Uczestniczki Forum Kobiet podzieliły się także historiami swojego sukcesu oraz doświadczeniami z codziennej pracy w nadal zdominowanej przez mężczyzn branży.
"IT rozwija się i zmienia w niezwykle dynamiczny sposób, przestając być domeną jedynie inżynierów czy programistów, a coraz bardziej stając się zagadnieniem biznesowym, a nawet społecznym. Jednocześnie obserwujemy, że tak dynamicznie rozwijająca się branża cierpi na ciągły brak pracowników. Zwłaszcza kobiety stanowią pulę talentu, z której firmy z sektora powinny czerpać coraz częściej, aby zasypać przepaść między zapotrzebowaniem na pracowników a ich dostępnością - mówiła Anna Janas, dyrektor ds. marketingu, Cisco Systems Poland. - Nadal jednak tylko niecałe 20 proc. pracowników w branży ICT ma szefa-kobietę, w porównaniu do ponad 45 proc. w pozostałych branżach. Tymczasem, jak pokazują badania Komisji Europejskiej, roczne PKB Unii Europejskiej mogłoby być nawet o 9 miliardów euro większe, gdyby kobiety w branży teleinformatycznej były reprezentowane tak licznie jak mężczyźni. IT oferuje tu szczególne możliwości - firmy takie jak Cisco mają w swojej ofercie rozwiązania ułatwiające kobietom zdalną pracę czy pracę z domu, co czyni pracę w branży szczególnie atrakcyjną właśnie dla kobiet, ułatwiając łączenie ról w życiu prywatnym i zawodowym" - stwierdziła Anna Janas.
Zobacz także
Studenci z Rzeszowa konstruują łazika na zawody robotów w USA
2014-04-20, 13:56Studenci Politechniki Rzeszowskiej konstruują łazika marsjańskiego, z którym chcą wystartować na międzynarodowych zawodach robotów University Rover Challenge 2014. Odbędą się one w maju w USA, na pustyni w stanie Utah. Czytaj dalej »
Odkryto planetę najbardziej podobną do Ziemi
2014-04-17, 22:50Międzynarodowa ekipa astronomów odkryła w Gwiazdozbiorze Łabędzia planetę najbardziej podobną jak dotąd do Ziemi. Nieznaną dotąd planetę spoza Układu Słonecznego nazwano Kepler-186f. Czytaj dalej »
Nokia: ładowarki do tabletu Lumia 2520 mogą powodować porażenie prądem
2014-04-17, 16:23Fińska firma Nokia wydała w czwartek ostrzeżenie dla 30 tys. użytkowników tabletu Lumia 2520. Zaapelowała, by nie używali ładowarki do tego urządzenia, gdyż grozi to porażeniem prądem. Czytaj dalej »
Studenci opracowali niedrogi system, który zastąpi klawiaturę i myszkę
2014-04-12, 11:21Niedrogi system, który pozwoli na sterowanie komputerem bez użycia myszki czy klawiatury - tylko za pomocą mimiki, ruchów głowy i komend głosowych opracowali studenci z Politechniki Rzeszowskiej. System ma służyć m.in. osobom spa… Czytaj dalej »
Pomysłowi studenci nagrodzeni w polskim finale Imagine Cup
2014-04-11, 08:17Projekt pomocny w skuteczniejszym radzeniu sobie z fobiami, system do kontrolowania komputera mimiką i ruchami głowy oraz gra 'Lore' - te projekty zwyciężyły w polskich finałach Imagine Cup - konkursu technologicznego dla studentów. Czytaj dalej »