Stymulator nerwu ma zmniejszyć ciężką niewydolność serca
Wszczepiony stymulator nerwu błędnego ma zmniejszyć ciężką niewydolność serca u pacjentki, która od lat cierpi na tę chorobę. Pierwszą taką operację w Polsce wykonali przed tygodniem lekarze 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.
Jak powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej kierownik kliniki kardiologii Piotr Ponikowski, innowacyjność tej metody polega na tym, że stymulator nie oddziałuje na serce, lecz na nerw, który odpowiada za pracę serca.
"Dochodzi w tym przypadku do neuromodulacji. Chora ma już od lat stymulator serca, który reguluje pracę tego organu. To nowe, właśnie wszczepione urządzenie wysyła natomiast sygnały do nerwu i centralnego układu nerwowego. Ono nie stymuluje serca" - dodał Ponikowski.
Kardiolog dr Dariusz Jagielski wytłumaczył, że w nowej metodzie jedna z elektrod stymulatora została wszczepiona na szyi pacjentki do nerwu błędnego. "To była najtrudniejsza część naszego zadania, by wypreparować nerw błędny, który ma ok. 2,5 mm i nałożyć na niego elektrodę w formie opaski" - mówił lekarz.
Jak podkreślił dr Adam Kołodziej, lekarze mają możliwość odpowiedniego dostosowywania pracy stymulatora i będą ją korygować w ciągu kilku tygodni w zależności od wyników i samopoczucia pacjentki.
Ponikowski zaznaczył, że celem operacji jest nie tylko poprawienie jakości życia pacjentki, lecz również przedłużenie jej życia. "Ta metoda pojawiła się na świecie przed kilkoma laty i wciąż trwają dyskusje i badania m.in. nad tym, czy ma wpływ na rokowanie właśnie dla długości życia, czy tylko wpływa na jego jakość, umożliwiając pacjentom lepsze funkcjonowanie" - powiedział szef kliniki kardiologii.
Lekarze z 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu mają zamiar w ciągu kilkunastu miesięcy wszczepić jeszcze kilkanaście takich stymulatorów nerwu. Dotychczas na świecie wykonano ok. 300 takich zabiegów. (PAP)
Zobacz także
23 instytucje utworzyły Instytut Autostrada Technologii i Innowacji
2014-07-15, 14:0318 uczelni, 2 instytuty i 3 przedsiębiorstwa z całej Polski utworzyły we wtorek konsorcjum Instytut Autostrada Technologii i Innowacji (IATI). W ramach niego konsolidować się będą zespoły chcące realizować duże projekty badawczo-rozwojowe… Czytaj dalej »
![](public/info/2014/thumb_480_0/2014-07-14_1405338181.jpg)
Amazon chce testować dostawcze drony [wideo]
2014-07-14, 13:39Amazon bardzo poważnie podchodzi do zapowiedzianego już jakiś czas temu wykorzystania dronów do dostarczania produktów zakupionych online. Amerykański gigant e-commerce zwrócił się do Federal Aviation Administration (odpowiednika… Czytaj dalej »
Robot RECON białostockich studentów weźmie udział w zawodach w Japonii
2014-07-14, 09:43Robot RECON skonstruowany przez studentów Politechniki Białostockiej weźmie udział w międzynarodowych zawodach na projekty urządzeń wykorzystujące nano- i mikro technologie do przeciwdziałania katastrofom. Zawody odbędą się w dniach… Czytaj dalej »
![](public/info/2014/thumb_480_0/2014-07-13_1405248971.jpg)
Superksiężyc pojawił się na niebie
2014-07-13, 12:56W nocy z 12 ma 13 lipca na niebie pojawił się Superksiężyc. Tego lata to niezwykłe zjawisko będzie można zobaczyć na niebie trzy razy. Czytaj dalej »
Autonomiczne auta mogą pojawić się na europejskich drogach w 2020 r.
2014-07-13, 10:16Autonomiczne samochody osobowe, poruszające się bez udziału kierowcy, mogą pojawić się na europejskich drogach w 2020 r. Ciężarówki, ze względu na bardziej złożone kwestie m.in. prawne, dostępne będą pięć lat później - przewiduje… Czytaj dalej »