Smart City w wydaniu obywatelskim - oddolne inicjatywy i otwarte technologie
Przyszłość miast leży w lokalnych, oddolnych działaniach mieszkańców rozumiejących i wykorzystujących technologię dla swoich celów - twierdzi Adam Greenfield z London School of Economics. "Wizja inteligentnego miasta, którą sprzedają korporacje przy wsparciu rządów, jest toksyczną iluzją napędzaną potrzebą kontroli i maksymalizacją zysków" - podkreśla.
Greenfield negatywnie ocenia projekty tzw. inteligentnych miast, które byłyby oparte na zamkniętych rozwiązaniach informatycznych, dostarczanych przez globalne korporacje technologiczne. Wskazuje, że czujniki, kamery, systemy zarządzania zasobami, zbierają ogromne ilości danych na temat obywateli, lecz nie mają oni do nich dostępu. "Ten model stoi w sprzeczności z duchem rozwoju informatyki przez ostatnie kilka dekad" - uważa.
Badacz proponuje swoją wizję inteligentnego miasta, które zbudowane byłoby na wielopoziomowej współpracy z jego mieszkańcami - staliby się oni stroną dialogu, a nie przedmiotem działań technologii.
"Dane nie są czymś neutralnym, w ostatnich latach obserwuję fetyszyzację danych, politycy i menedżerowie przedsiębiorstw chcieliby rozwiązać każdy problem, także i te społeczne, za pomocą zbierania i analizowania danych. W mojej ocenie dane jako podstawowe dobro XXI w. są istotnym elementem rozgrywki politycznej, nad którymi obywatele nie mają obecnie wystarczającej kontroli" - wyjaśnia Greenfield, autor głośnej książki "Against the Smart City".
Greenfield w centrum inteligentnego miasta stawia jego mieszkańców, którzy dzięki wykorzystaniu cyfrowej fabrykacji przedmiotów i urządzeń mogliby tworzyć rozwiązania i infrastrukturę odpowiadającą ich realnym potrzebom. Badacz chce powrotu do rzemiosła i faktycznego wytwórstwa dóbr dzięki najnowszym technologiom - drukowi 3D, skanerom 3D, ploterom, obrabiarkom CNC. Kluczowym dla zapewnienia tego kierunku rozwoju jest wspieranie oddolnych inicjatyw - fab labów, hackerspace'ów i medialabów - miejsc, w których członkowie lokalnych społeczności mogliby zdobyć odpowiednie kompetencje pozwalające na jak najlepsze wykorzystanie wytwórstwa wspomaganego technologią.
"Miasto nie jest produktem, który można opakować i kontrolować za pomocą centralnie sterowanych narzędzi - zamkniętych sieci, czujników, silosów danych - jest miejscem życia i współdziałania różnych grup interesów, które powinny mieć możliwość realnego kształtowania jego kierunku rozwoju" - dodaje Greenfield.
Swój wykład Greenfield wygłosił na konferencji "Rediscovering the City", gromadzącej kilkudziesięciu ekspertów z Hiszpanii, Niemiec, Czech, Słowacji oraz kilkuset słuchaczy, która odbyła się w Katowicach.
Eksperci i aktywiści biorący udział w międzynarodowej konferencji "Rediscovering the City" ocenili, że zdobycie przez mieszkańców kompetencji umożliwiających opracowanie oddolnych i otwartych modeli współdziałania, komunikacji i wytwórstwa, jest krytyczne dla zapewnienia zrównoważonego rozwoju miasta.
Miejski Internet Rzeczy - sieć połączonych ze sobą urządzeń, które zbierałyby dane na temat różnych obszarów funkcjonowania miasta - jest wspaniałą wizją jego rozwoju. Jednak te informacje muszą służyć dobru obywateli - należy zapewnić im możliwość dostępu do danych i dowolnego ich przetwarzania - podsumowują eksperci.(PAP)
Zobacz także
Polski Kret poleci na Marsa
2017-04-19, 16:44Polski robot Kret poleci na Marsa w ramach misji NASA InSight w 2018 roku - powiedział w środę na konferencji prasowej dr Jerzy Grygorczuk, wiceprezes firmy Astronika. Kret będzie pierwszym kompletnym systemem dostarczonym przez polski… Czytaj dalej »
Aplikacja "Moja Komenda" – kontakt z policją i dzielnicowymi na wyciągnięcie ręki
2017-04-19, 16:10'Moja Komenda' to mobilna aplikacja, dzięki której odnajdziemy dzielnicowego opiekującego się naszym rejonem zamieszkania. Została ona przygotowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Policję w ramach programu… Czytaj dalej »
NASA: w oceanie na księżycu Saturna mogą być składniki do życia
2017-04-17, 13:49Enceladus - księżyc Saturna - pod warstwą lodu skrywa ocean, w którym mogą być warunki do istnienia życia - ogłosiła NASA. 'Żeby poszukiwać życia, nie musimy nawet lecieć poza Układ Słoneczny' - komentuje w rozmowie z PAP popularyzator… Czytaj dalej »
90 lat temu urodził się Jacek Karpiński, komputerowy geniusz
2017-04-08, 09:55Równo 90 lat temu, 9 kwietnia 1927 w Turynie, przyszedł ma świat Jacek Rafał Karpiński, inżynier elektronik i informatyk, żołnierz Szarych Szeregów - człowiek, który mógł zapewnić Polsce czołową pozycję w światowej infor… Czytaj dalej »
Firmy będą musiały zgłaszać przypadki ataków hakerskich
2017-04-06, 17:13Firmy z sektorów kluczowych takich jak energetyka, bankowość czy zdrowie, a także dostawcy usług cyfrowych będą mieć obowiązek zgłaszania cyberataków na ich sieci do specjalnych organów tzw. CERT-ów - powiedział Krzysztof Silicki… Czytaj dalej »