Smart City w wydaniu obywatelskim - oddolne inicjatywy i otwarte technologie
Przyszłość miast leży w lokalnych, oddolnych działaniach mieszkańców rozumiejących i wykorzystujących technologię dla swoich celów - twierdzi Adam Greenfield z London School of Economics. "Wizja inteligentnego miasta, którą sprzedają korporacje przy wsparciu rządów, jest toksyczną iluzją napędzaną potrzebą kontroli i maksymalizacją zysków" - podkreśla.
Greenfield negatywnie ocenia projekty tzw. inteligentnych miast, które byłyby oparte na zamkniętych rozwiązaniach informatycznych, dostarczanych przez globalne korporacje technologiczne. Wskazuje, że czujniki, kamery, systemy zarządzania zasobami, zbierają ogromne ilości danych na temat obywateli, lecz nie mają oni do nich dostępu. "Ten model stoi w sprzeczności z duchem rozwoju informatyki przez ostatnie kilka dekad" - uważa.
Badacz proponuje swoją wizję inteligentnego miasta, które zbudowane byłoby na wielopoziomowej współpracy z jego mieszkańcami - staliby się oni stroną dialogu, a nie przedmiotem działań technologii.
"Dane nie są czymś neutralnym, w ostatnich latach obserwuję fetyszyzację danych, politycy i menedżerowie przedsiębiorstw chcieliby rozwiązać każdy problem, także i te społeczne, za pomocą zbierania i analizowania danych. W mojej ocenie dane jako podstawowe dobro XXI w. są istotnym elementem rozgrywki politycznej, nad którymi obywatele nie mają obecnie wystarczającej kontroli" - wyjaśnia Greenfield, autor głośnej książki "Against the Smart City".
Greenfield w centrum inteligentnego miasta stawia jego mieszkańców, którzy dzięki wykorzystaniu cyfrowej fabrykacji przedmiotów i urządzeń mogliby tworzyć rozwiązania i infrastrukturę odpowiadającą ich realnym potrzebom. Badacz chce powrotu do rzemiosła i faktycznego wytwórstwa dóbr dzięki najnowszym technologiom - drukowi 3D, skanerom 3D, ploterom, obrabiarkom CNC. Kluczowym dla zapewnienia tego kierunku rozwoju jest wspieranie oddolnych inicjatyw - fab labów, hackerspace'ów i medialabów - miejsc, w których członkowie lokalnych społeczności mogliby zdobyć odpowiednie kompetencje pozwalające na jak najlepsze wykorzystanie wytwórstwa wspomaganego technologią.
"Miasto nie jest produktem, który można opakować i kontrolować za pomocą centralnie sterowanych narzędzi - zamkniętych sieci, czujników, silosów danych - jest miejscem życia i współdziałania różnych grup interesów, które powinny mieć możliwość realnego kształtowania jego kierunku rozwoju" - dodaje Greenfield.
Swój wykład Greenfield wygłosił na konferencji "Rediscovering the City", gromadzącej kilkudziesięciu ekspertów z Hiszpanii, Niemiec, Czech, Słowacji oraz kilkuset słuchaczy, która odbyła się w Katowicach.
Eksperci i aktywiści biorący udział w międzynarodowej konferencji "Rediscovering the City" ocenili, że zdobycie przez mieszkańców kompetencji umożliwiających opracowanie oddolnych i otwartych modeli współdziałania, komunikacji i wytwórstwa, jest krytyczne dla zapewnienia zrównoważonego rozwoju miasta.
Miejski Internet Rzeczy - sieć połączonych ze sobą urządzeń, które zbierałyby dane na temat różnych obszarów funkcjonowania miasta - jest wspaniałą wizją jego rozwoju. Jednak te informacje muszą służyć dobru obywateli - należy zapewnić im możliwość dostępu do danych i dowolnego ich przetwarzania - podsumowują eksperci.(PAP)
Zobacz także
Zdaniem eksperta, Facebook nie wprowadzi "anty-lajków"
2015-09-19, 11:18Mark Zuckerberg zapowiedział, że Facebook poszerzy możliwość oceniania treści przez użytkowników o nowy przycisk. Ma to być odpowiedź na liczne petycje o wprowadzenie 'dislike'ów'. Eksperci wskazują na przeciwskazania do takiego… Czytaj dalej »
![](public/info/2015/thumb_480_0/2015-09-17_1442510091.jpg)
PAN otworzyła centrum badawcze, które zajmie się energetyką
2015-09-17, 19:12Prace m.in. nad technologiami na rzecz energetyki odnawialnej prowadzone będą w Centrum Badawczym „Konwersja Energii i Źródła Odnawialne” Polskiej Akademii Nauk. Placówkę otwarto w czwartek w podwarszawskiej Jabłonnie. Czytaj dalej »
Apple w ostatniej chwili opóźnia aktualizację systemu AppleWatch
2015-09-16, 18:37Zaplanowana na środę aktualizacja systemu operacyjnego Apple Watcha została w ostatniej chwili odroczona w związku z odkryciem luki w oprogramowaniu - poinformował koncern z Cupertino. System watchOS 2 ma być udostępniony w późniejszym… Czytaj dalej »
Facebook umożliwi wyrażanie więcej emocji
2015-09-16, 10:27Na Facebooku ma się w końcu pojawić nie tylko możliwość polubienia czegoś, ale też wyrażenia innych emocji. Jednak obok przycisku 'lubię to' raczej nie pojawi się po prostu przycisk 'nie lubię', z wizerunkiem skierowanego na dół… Czytaj dalej »
Eksperci prognozują przyszłość polskiego rynku wideo w internecie: czeka nas rewolucja
2015-09-15, 11:06Polską branżę wideo na żądanie czeka rewolucja po wejściu do kraju globalnych graczy; zamiast określonej ramówki dnia pojawią się spersonalizowane playlisty układane przez oglądających - oceniają w rozmowie z PAP eksperci. Czytaj dalej »