Amazon uzyskał zgodę na testowanie dronów w celach komercyjnych
Firma sprzedaży wysyłkowej Amazon uzyskała od władz amerykańskich zezwolenie na testowanie samolotów bezzałogowych, które docelowo mają być wykorzystywane do szybkiego dostarczania przesyłek do odbiorców.
Zgoda wydana przez Federalny Zarząd Lotnictwa (FAA) jest obwarowana warunkami: testy muszą być przeprowadzane przez zawodowego pilota, a dron musi znajdować się w zasięgu jego wzroku i na wysokości nieprzekraczającej 122 metrów. Amazon będzie też zobowiązany do przedstawiania FAA comiesięcznych raportów.
Restrykcyjne zasady przeprowadzania testów FAA opublikował już w połowie lutego, narażając się na krytykę ze strony Amazona, który zagroził, że drony będzie testował w innym kraju.
W 2013 roku szef Amazon Jeff Bezos ogłosił, że jego firma zamierza wykorzystywać drony do szybkich dostaw niewielkich przesyłek. Taka usługa, o nazwie Prime Air, miałaby na celu dostarczanie do odbiorców paczek o masie nieprzekraczającej 2,3 kg w ciągu 30 minut od złożenia zamówienia; według Bezosa takie przesyłki to 86 proc. wszystkich zamówień.
Amazon to firma z Seattle w amerykańskim stanie Waszyngton specjalizująca się w sprzedaży przez internet, a także jeden z pionierów tego typu biznesu. Początkowo była to księgarnia internetowa, ale spółka wkrótce rozszerzyła asortyment na inne produkty i obecnie jest jedną z największych na świecie internetowych firm handlowych. (PAP)
Zobacz także
Naukowcy z UMK stworzyli grę, która uczy i bawi
2016-02-23, 15:49Ma relaksować, bawić i uczyć. Naukowcy z toruńskiego UMK stworzyli grę terapeutyczną, która ma pomóc dzieciom mającym problem z nauką matematyki. Czytaj dalej »
Wiceminister budownictwa: Instytut Techniki Budowlanej zbada trwałość wielkiej płyty
2016-02-20, 11:57Kondycję i trwałość budynków z wielkiej płyty w Polsce ma rozpoznać Instytut Techniki Budowlanej we współpracy m.in. z NCBiR - poinformował PAP wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski. Instytut wytypuje rodzaje… Czytaj dalej »
Ekspert: w Polsce rośnie rynek portali i aplikacji randkowych
2016-02-14, 10:51W Polsce rośnie rynek portali i aplikacji randkowych, bo nowe technologie są obecnie częścią naszego życia, a ludzie nie mają czasu lub mają ograniczone możliwości na poznanie kogoś w 'realu' - mówi socjolog dr Julita Czernecka… Czytaj dalej »
![](public/info/2016/thumb_480_0/2016-02-12_1455301211.jpg)
Naukowiec z UMK zaangażowany w odkrycie fal grawitacyjnych
2016-02-12, 19:13Naukowiec z Torunia miał swój wkład w jedno z największych odkryć nauki ostatnich lat. Doktor Kazimierz Borkowski emerytowany pracownik Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu był zaangażowany w historyczne odkrycie… Czytaj dalej »
Co mogą służby specjalne - nowe zasady wchodzą w życie
2016-02-08, 10:52W niedzielę weszły w życie nowe przepisy dotyczące pobierania przez służby specjalne danych telekomunikacyjnych, internetowych i pocztowych oraz prowadzenia kontroli operacyjnej. Nowelizacja zasad inwigilacji jest wykonaniem wyroku Trybunału… Czytaj dalej »