Szef Tesli: przyszłość motoryzacji należy do autonomicznych samochodów
Szef Tesli Elon Musk uważa, że przyszłość motoryzacji należy do samochodów autonomicznych, a za około 20 lat ludzie mogą otrzymać zakaz prowadzenia pojazdów poruszających się po drogach. W jego ocenie człowiek stanowi za duże zagrożenie dla transportu.
Szef firmy produkującej samochody elektryczne przekonuje, że opracowywane modele będą zapewniać całkowite bezpieczeństwo na drogach. Zaapelował też do producentów motoryzacyjnych i polityków o nasilenie działań na rzecz rozwoju technologii autonomicznych samochodów i zmian w prawie przyspieszających ich wprowadzanie do ruchu drogowego.
"Tworzenie samoprowadzących się samochodów jest łatwiejsze, niż się ludziom wydaje (...). Jednak nie ma nic złego w ostrożnym podejściu do tak skomplikowanych systemów jak autonomiczne prowadzenia samochodów" - powiedział Musk podczas konferencji technologicznej w San Jose w USA.
Dodał, że producenci aut będą stopniowo wprowadzać rozwiązania ułatwiające autonomiczne prowadzenie samochodów. Wśród nowych technologii wymienił m.in. "ukryty tryb" analizujący poczynania kierowcy i interweniujący w sytuacji zagrożenia. Dane zbierane przez tego typu systemy będą wykorzystane podczas prac nad wprowadzeniem samochodów, które same sterują i nawigują.
W rozmowie z PAP podczas konferencji finansowej BMW w Monachium wiceprezydent koncernu ds. sprzedaży w Europie Nicolas Peter powiedział, że jednym z problemów, jaki producenci przyszłych autonomicznych pojazdów muszą rozwiązać, jest kwestia dokładności systemów nawigacji GPS. W jego ocenie obecne urządzenia i oprogramowanie nie jest wystarczająco precyzyjne. (PAP)
Zobacz także
Rozstrzygnięto konkurs PAP i MNiSW dla popularyzatorów nauki
2014-12-08, 16:37Dr Robert Mysłajek, Michał Szydłowski, Instytut Geofizyki PAN, Piotr Cieśliński, Grupa Ekologiczna, portal Wszechnica.org.pl oraz Fundacja PZU - to laureaci konkursu Popularyzator Nauki 2014, organizowanego przez serwis PAP Nauka w Polsce… Czytaj dalej »
Udany próbny lot statku kosmicznego Orion
2014-12-05, 18:05Po raz pierwszy od ponad 40 lat NASA wysłała w Kosmos statek przeznaczony do lotów załogowych. Rakieta Delta 4 Heavy wystartowała z przylądka Canaveral z kapsułą Orion, tym razem jeszcze bez załogi. Orion wodował na Pacyfiku po 4,5… Czytaj dalej »
Laboratorium Zanurzonej Wizualizacji Przestrzennej na Politechnice Gdańskiej
2014-12-04, 10:43Na Politechnice Gdańskiej powstało unikatowe Laboratorium Zanurzonej Wizualizacji Przestrzennej, czyli wirtualna jaskinia, w której można oglądać m.in. symulacje rzeczywistego świata. Pracownia służyć może informatykom, ale też… Czytaj dalej »
WMO: rok 2014 może być najcieplejszy od końca XIX w.
2014-12-03, 20:51Rok 2014 może być najcieplejszy na całym świecie od 1880 roku, kiedy zaczęto prowadzić takie pomiary - poinformowała w środę Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO), prezentując dane dotyczące temperatur od stycznia do października… Czytaj dalej »
Media: wirus Regin powiązany z amerykańskim i brytyjskim rządem
2014-11-30, 16:46Groźny wirus komputerowy Regin najpewniej jest powiązany z amerykańskim i brytyjskim wywiadem. Był on wykorzystywany do ataków na sieci informatyczne europejskich rządów i firmę telekomunikacyjną w Belgii - podał w poniedziałek… Czytaj dalej »