Szef Tesli: przyszłość motoryzacji należy do autonomicznych samochodów
Szef Tesli Elon Musk uważa, że przyszłość motoryzacji należy do samochodów autonomicznych, a za około 20 lat ludzie mogą otrzymać zakaz prowadzenia pojazdów poruszających się po drogach. W jego ocenie człowiek stanowi za duże zagrożenie dla transportu.
Szef firmy produkującej samochody elektryczne przekonuje, że opracowywane modele będą zapewniać całkowite bezpieczeństwo na drogach. Zaapelował też do producentów motoryzacyjnych i polityków o nasilenie działań na rzecz rozwoju technologii autonomicznych samochodów i zmian w prawie przyspieszających ich wprowadzanie do ruchu drogowego.
"Tworzenie samoprowadzących się samochodów jest łatwiejsze, niż się ludziom wydaje (...). Jednak nie ma nic złego w ostrożnym podejściu do tak skomplikowanych systemów jak autonomiczne prowadzenia samochodów" - powiedział Musk podczas konferencji technologicznej w San Jose w USA.
Dodał, że producenci aut będą stopniowo wprowadzać rozwiązania ułatwiające autonomiczne prowadzenie samochodów. Wśród nowych technologii wymienił m.in. "ukryty tryb" analizujący poczynania kierowcy i interweniujący w sytuacji zagrożenia. Dane zbierane przez tego typu systemy będą wykorzystane podczas prac nad wprowadzeniem samochodów, które same sterują i nawigują.
W rozmowie z PAP podczas konferencji finansowej BMW w Monachium wiceprezydent koncernu ds. sprzedaży w Europie Nicolas Peter powiedział, że jednym z problemów, jaki producenci przyszłych autonomicznych pojazdów muszą rozwiązać, jest kwestia dokładności systemów nawigacji GPS. W jego ocenie obecne urządzenia i oprogramowanie nie jest wystarczająco precyzyjne. (PAP)
Zobacz także
„Pudełkowa” wersja oczekiwanej gry „Dying Light” w Polsce i Ameryce będzie w terminie
2015-01-18, 15:17Za pośrednictwem prasy branżowej rozeszła się niepotwierdzona informacja o kilkutygodniowym przesunięciu premiery „Dying Light”, survivalowej gry akcji produkowanej przez polską firmę Techland. Producent częściowo zdementował… Czytaj dalej »
Podwodne pogawędki nurków możliwe dzięki badaniom fok i delfinów
2015-01-17, 10:43Już wiadomo, jak sprawić, by nurkowie mogli uciąć sobie pod wodą pogawędkę. Wcale nie jest przy tym konieczna elektronika - udowodnili to polscy naukowcy dzięki badaniom nad komunikacją morskich ssaków, m.in. fok i delfinów. Czytaj dalej »

Rok 2014 najcieplejszy na Ziemi od końca XIX wieku
2015-01-17, 10:34Rok 2014 był najcieplejszy od końca XIX wieku, gdy zaczęto prowadzić takie pomiary - wynika z opublikowanych odrębnych analiz amerykańskiej agencji NASA i Narodowej Służby Oceanicznej i Meteorologicznej USA (NOAA). Czytaj dalej »
Naukowcy zbadają jakość snu sportowców
2015-01-16, 11:20Wpływ treningu relaksacyjnego na jakość snu sportowców będzie badać grupa naukowców z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Przedsięwzięcie to ma pokazać m.in., że sportowcy mogą być narażeni na zakłócony sen w n… Czytaj dalej »
Święto Gdańskiej Nauki z okazji urodzin Jana Heweliusza
2015-01-15, 17:53Spacery śladami gdańskich ludzi nauki, warsztaty astronomiczne i historyczne oraz gra poświęcone Janowi Heweliuszowi, to tylko niektóre atrakcje zaplanowane w ramach Święta Gdańskiej Nauki obchodzonego przy okazji rocznicy urodzin… Czytaj dalej »