Oculus Rift jednak nie w tym roku?
Technologia rzeczywistości wirtualnej znalazła się w centrum zainteresowania liderów branży komputerowej. Tymczasem data premiery komercyjnej wersji gogli do wirtualnej rzeczywistości Oculus Rift może ulec opóźnieniu – wynika z wypowiedzi twórców podczas odbywającego się w Austin w Teksasie festiwalu South by Southwest.
Założyciel firmy Oculus Palmer Luckey, pytany, czy wciąż potwierdza podawany przez niego wcześniej tegoroczny termin publikacji, powiedział, że komunikat o dacie premiery wygłosił „jeszcze przed dokonaniem licznych zmian w planie działania”.
Luckey dodał, że od tego czasu „ambicje firmy związane z projektem i jego możliwościami znacznie wzrosły”. Jakkolwiek Luckey zapewnił, że prace nad Oculus Rift idą jak najlepiej i nie wystąpiły żadne nieprzewidziane trudności, jego wypowiedź jest odczytywana przez ekspertów jako próba wycofania się z wcześniejszych deklaracji i sugestia przesunięcia daty premiery gogli VR na przyszły rok. Dotychczas nie podano żadnego oficjalnego terminu trafienia komercyjnej wersji Oculus Rift do sklepów.
Oculus rozpoczęło działalność jako niezależna firma korzystająca z finansowania społecznościowego. We wrześniu 2012 roku oryginalny projekt Oculus Rift jako gogli VR dla graczy uzyskał ponad 2,4 mln dolarów za pośrednictwem serwisu Kickstarter. Celem zbiórki było sfinansowanie wstępnej wersji gogli przeznaczonej dla projektantów zainteresowanych wykorzystaniem rzeczywistości wirtualnej. Na początku 2014 roku Mark Zuckerberg ogłosił zamiar wykupienia firmy Oculus VR. Transakcję sfinalizowano w połowie ubiegłego roku. Lider technologii VR został wykupiony za ok. 2 mld dolarów, głównie w akcjach Facebooka. Początkowo Oculus Rift ma być wykorzystywany przede wszystkim do gier i filmów, jednak zgodnie z zapowiedziami Zuckerberga, docelowo technologia miałaby znaleźć szersze zastosowanie w wielu innych dziedzinach, m.in. w edukacji. Dzięki współpracy z FB nad rozwojem Oculus Rift pracuje obecnie ok. 300 osób.
Sprzęt, gry i filmy wykorzystujące technologię rzeczywistości wirtualnej należały do głównych tematów poruszanych na tegorocznych branżowych targach Game Developers Conference, które odbyły się na początku marca. Podobną tendencję można było zaobserwować na PAX East oraz na SXSW w Teksasie. Podczas paneli dyskusyjnych rozważano perspektywy, jakie rozwój technologii VR otwiera przed przemysłem rozrywkowym i nie tylko. W czasie GDC ujawniono również nowe informacje dotyczące m.in. Microsoft Hololens, Sony Project Morpheus oraz HTC Vive i Steam VR. Po raz pierwszy podano także do publicznej wiadomości, że najnowszy prototyp Oculus Rift nazwany Crescent Bay wykorzystuje dwa wbudowane ekrany, a nie jak dotychczas – jeden.
Data premiery Oculus Rift w sprzedaży detalicznej pozostaje niepewna. Tymczasem prototyp HTC Vive korzystający z technologii Steam VR Valve ma trafić do projektantów w pierwszej połowie bieżącego roku, na kilka miesięcy przed wersją komercyjną planowaną na schyłek 2015. Również gogle VR Microsoft HoloLens mają trafić do sprzedaży przed końcem tego roku, niedługo po pełnej wersji systemu Windows 10. Zgodnie z zapowiedziami Sony zintegrowany z Playstation 4 Project Morpheus ukaże się później, w połowie 2016 roku. Od niedawna w sprzedaży dostępne są natomiast opracowane z zastosowaniem technologii Oculus Rift gogle Samsung Gear VR, jako wyświetlacz wykorzystujące smartfon Samsung Galaxy Note 4. (PAP)
Zobacz także
Znaleziony w stawie cios mamuta trafi na wystawę
2017-03-24, 10:01Dobrze zachowany cios mamuta, który przed prawie dwoma laty znaleziono w stawie w Wodzisławiu Śląskim, został zakonserwowany i od 30 marca będzie można go oglądać na wystawie w tamtejszym muzeum miejskim - poinformował PAP dyrektor… Czytaj dalej »
Ekspert: za 10-20 lat autonomiczne pojazdy zastąpią prywatne samochody
2017-03-22, 08:30Już za 10-20 lat w pełni autonomiczne pojazdy będą na naszych ulicach normalnym widokiem. Własny samochód będzie zaś ekstrawagancją bogaczy - przewiduje w rozmowie z PAP prof. Dariusz Jemielniak z Akademii Leona Koźmińskiego w … Czytaj dalej »
50 pacjentów z Zabrza będzie pod zdalną opieką lekarzy
2017-03-20, 19:2350 pacjentów z Zabrza (Śląskie) będzie przez pół roku pod stałą, ale zdalną opieką lekarzy dzięki nowoczesnym urządzeniom, które - stale noszone przy sobie - będą monitorować ich stan zdrowia. Pozwoli to szybko wychwycić ewentualne… Czytaj dalej »
Towarowa kapsuła SpaceX powróciła na Ziemię
2017-03-20, 08:12Towarowa kapsuła prywatnej firmy SpaceX powróciła w niedzielę na Ziemię po zakończeniu misji na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), do której dostarczyła zaopatrzenie. Z powrotem przywiozła próbki i materiały naukowe z przeprowadzonych… Czytaj dalej »
Minimózgi wprost z drukarki 3D
2017-03-04, 11:33Milimetrowe modele ludzkiego mózgu wydrukowane na drukarce 3D? Coraz bliżej ich wytworzenia są naukowcy ze szwedzkiego Instytutu Karolinska. Takie struktury ułatwiłyby badania np. chorób neurodegeneracyjnych, testy leków, a w przyszłości… Czytaj dalej »