Oculus Rift jednak nie w tym roku?
Technologia rzeczywistości wirtualnej znalazła się w centrum zainteresowania liderów branży komputerowej. Tymczasem data premiery komercyjnej wersji gogli do wirtualnej rzeczywistości Oculus Rift może ulec opóźnieniu – wynika z wypowiedzi twórców podczas odbywającego się w Austin w Teksasie festiwalu South by Southwest.
Założyciel firmy Oculus Palmer Luckey, pytany, czy wciąż potwierdza podawany przez niego wcześniej tegoroczny termin publikacji, powiedział, że komunikat o dacie premiery wygłosił „jeszcze przed dokonaniem licznych zmian w planie działania”.
Luckey dodał, że od tego czasu „ambicje firmy związane z projektem i jego możliwościami znacznie wzrosły”. Jakkolwiek Luckey zapewnił, że prace nad Oculus Rift idą jak najlepiej i nie wystąpiły żadne nieprzewidziane trudności, jego wypowiedź jest odczytywana przez ekspertów jako próba wycofania się z wcześniejszych deklaracji i sugestia przesunięcia daty premiery gogli VR na przyszły rok. Dotychczas nie podano żadnego oficjalnego terminu trafienia komercyjnej wersji Oculus Rift do sklepów.
Oculus rozpoczęło działalność jako niezależna firma korzystająca z finansowania społecznościowego. We wrześniu 2012 roku oryginalny projekt Oculus Rift jako gogli VR dla graczy uzyskał ponad 2,4 mln dolarów za pośrednictwem serwisu Kickstarter. Celem zbiórki było sfinansowanie wstępnej wersji gogli przeznaczonej dla projektantów zainteresowanych wykorzystaniem rzeczywistości wirtualnej. Na początku 2014 roku Mark Zuckerberg ogłosił zamiar wykupienia firmy Oculus VR. Transakcję sfinalizowano w połowie ubiegłego roku. Lider technologii VR został wykupiony za ok. 2 mld dolarów, głównie w akcjach Facebooka. Początkowo Oculus Rift ma być wykorzystywany przede wszystkim do gier i filmów, jednak zgodnie z zapowiedziami Zuckerberga, docelowo technologia miałaby znaleźć szersze zastosowanie w wielu innych dziedzinach, m.in. w edukacji. Dzięki współpracy z FB nad rozwojem Oculus Rift pracuje obecnie ok. 300 osób.
Sprzęt, gry i filmy wykorzystujące technologię rzeczywistości wirtualnej należały do głównych tematów poruszanych na tegorocznych branżowych targach Game Developers Conference, które odbyły się na początku marca. Podobną tendencję można było zaobserwować na PAX East oraz na SXSW w Teksasie. Podczas paneli dyskusyjnych rozważano perspektywy, jakie rozwój technologii VR otwiera przed przemysłem rozrywkowym i nie tylko. W czasie GDC ujawniono również nowe informacje dotyczące m.in. Microsoft Hololens, Sony Project Morpheus oraz HTC Vive i Steam VR. Po raz pierwszy podano także do publicznej wiadomości, że najnowszy prototyp Oculus Rift nazwany Crescent Bay wykorzystuje dwa wbudowane ekrany, a nie jak dotychczas – jeden.
Data premiery Oculus Rift w sprzedaży detalicznej pozostaje niepewna. Tymczasem prototyp HTC Vive korzystający z technologii Steam VR Valve ma trafić do projektantów w pierwszej połowie bieżącego roku, na kilka miesięcy przed wersją komercyjną planowaną na schyłek 2015. Również gogle VR Microsoft HoloLens mają trafić do sprzedaży przed końcem tego roku, niedługo po pełnej wersji systemu Windows 10. Zgodnie z zapowiedziami Sony zintegrowany z Playstation 4 Project Morpheus ukaże się później, w połowie 2016 roku. Od niedawna w sprzedaży dostępne są natomiast opracowane z zastosowaniem technologii Oculus Rift gogle Samsung Gear VR, jako wyświetlacz wykorzystujące smartfon Samsung Galaxy Note 4. (PAP)
Zobacz także
Mistrzostwa świata w grach komputerowych odbędą się w Łodzi
2015-01-15, 14:15Łódź uzyskała akceptację Międzynarodowej Federacji Sportów Elektronicznych jako miejsce rozegrania tegorocznych mistrzostw świata w grach komputerowych. Będzie to siódma edycja mistrzostw - poprzednia odbyła się w Baku (Azerbe… Czytaj dalej »
Naukowcy z Politechniki Łódzkiej produkują grafen o większej wytrzymałości
2015-01-14, 17:15Naukowcy z Politechniki Łódzkiej opracowali oryginalną technologię wytwarzania grafenu metodą metalurgiczną. Umożliwia ona produkcję płatów grafenu o większej wytrzymałości. W przyszłości materiał może mieć zastosowanie m.in… Czytaj dalej »
Wrocławscy studenci zbadają szkodliwość freonów
2015-01-14, 08:22Studenci z Wrocławia sprawdzą, czy freon jest tak bardzo szkodliwy, jak zwykle się uważa. Na balonie wysłanym przez Europejską Agencję Kosmiczną umieszczą aparaturę, która sprawdzi, jak szybko w kosmosie z freonu uwalnia się niszczący… Czytaj dalej »
Woody Allen nakręci serial telewizyjny dla Amazon Studios
2015-01-13, 19:14Woody Allen nakręci serial telewizyjny dla Amazon Studios - poinformowała amerykańska wytwórnia. Serial - pierwszy w karierze legendarnego reżysera - będzie dostępny w wybranych krajach w serwisie streamingowym Prime Instant Video… Czytaj dalej »
Powstał prototyp ARUZa - unikalnego symulatora cyfrowego
2015-01-13, 17:31Analizator Rzeczywistych Układów Złożonych (ARUZ) - największy na świecie cyfrowy symulator pozwalający odtwarzać przebieg złożonych reakcji chemicznych - powstaje w Łodzi. Jego moc obliczeniowa będzie porównywalna z najnowszymi… Czytaj dalej »