W Hanowerze rozpoczęły się targi teleinformatyczne CeBIT
W Hanowerze w niedzielę rozpoczęły się największe na świecie targi teleinformatyczne CeBIT. Kanclerz Niemiec Angela Merkel apelowała o współpracę z Chinami, zastrzegając, że warunkiem jest przestrzeganie zasad. Chiny są w tym roku krajem partnerskim targów.
"Przedsiębiorstwa i inwestorzy chcą wiedzieć, w jakich warunkach ramowych będą działali. Pragną obliczalności, solidności i równego traktowania różnych podmiotów w naszych krajach" - powiedziała Merkel podczas uroczystego otwarcia targów w stolicy Dolnej Saksonii - Hanowerze.
"Chcemy poprawić i zintensyfikować kooperację z Chinami w dziedzinie gospodarki 4.0 i bezpieczeństwa" - zadeklarowała szefowa niemieckiego rządu.
Chiński wicepremier Mai Kai oświadczył, że jego kraj jest gotowy do usunięcia wszelkich przeszkód utrudniających powstanie globalnego rynku. Opowiedział się za stworzeniem międzynarodowego systemu bezpieczeństwa w dziedzinie teleinformatycznej.
Prezes Stowarzyszenia Firm Branży IT Bitcom Dieter Kempf ostrzegł niemieckich przedsiębiorców przed zwlekaniem z cyfryzacją ich firm. "Kto nie ustawi zwrotnic w kierunku przyszłości, ten szybko zniknie z rynku" - powiedział Kempf.
Tematem przewodnim tegorocznej edycji CeBIT jest digitalizacja i tworzenie sieci łączących maszyny i urządzenia zarówno w procesie produkcji, jak i w życiu codziennym.
Bitcom przewiduje, że obroty w niemieckiej branży teleinformatycznej w tym roku wzrosną o 1,5 proc. do 155,5 mld euro. "Digitalizacja napędza rynek" - powiedział agencji dpa szef Bitcom Kempf. Targi potrwają do najbliższego piątku. (PAP)
Zobacz także
Wyszukiwarka Nekst uporządkuje polski internet
2014-01-10, 08:31Szacuje się, że w polskim internecie jest teraz około miliarda polskojęzycznych dokumentów. Dane te porządkują i analizują twórcy polskiej semantycznej wyszukiwarki internetowej Nekst. System pozwolić ma na precyzyjniejsze przeszukiwanie… Czytaj dalej »
Wystartowała rakieta z zaopatrzeniem dla ISS
2014-01-09, 20:41Rakieta Antares amerykańskiej firmy Orbital Sciences Corp. wystartowała w czwartek z Wallops Island w stanie Wirginia ze statkiem towarowym Cygnus, mającym dostarczyć 1360 kg sprzętu i żywności na Międzynarodową Stację Kosmiczną… Czytaj dalej »
Największy polski superkomputer pomoże w eksperymentach CERN
2014-01-09, 20:40Zasoby największego polskiego superkomputera - tworzonego w ramach projektu Centrum Informatyczne Świerk - wkrótce pomogą w przetwarzaniu danych z doświadczeń prowadzonych w Wielkim Zderzaczu Hadronów (LHC) w ośrodku CERN pod Gene… Czytaj dalej »
Udana próba nawiązania kontaktu z Międzynarodową Stacją Kosmiczną
2014-01-08, 23:05W Auli Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim przeprowadzono udaną próbę nawiązania kontaktu z Międzynarodową Stacją Kosmiczną za pośrednictwem amatorskiej radiostacji. Czytaj dalej »
Rząd: do 2020 r. każdy Polak z dostępem do internetu co najmniej 30Mb/s
2014-01-08, 22:56Do końca 2020 roku każdy Polak będzie miał dostęp do internetu o przepustowości co najmniej 30 Mb/s w dowolnej technologii - wynika z przyjętego w środę przez rząd Narodowego Planu Szerokopasmowego. Czytaj dalej »