W Hanowerze rozpoczęły się targi teleinformatyczne CeBIT
W Hanowerze w niedzielę rozpoczęły się największe na świecie targi teleinformatyczne CeBIT. Kanclerz Niemiec Angela Merkel apelowała o współpracę z Chinami, zastrzegając, że warunkiem jest przestrzeganie zasad. Chiny są w tym roku krajem partnerskim targów.
"Przedsiębiorstwa i inwestorzy chcą wiedzieć, w jakich warunkach ramowych będą działali. Pragną obliczalności, solidności i równego traktowania różnych podmiotów w naszych krajach" - powiedziała Merkel podczas uroczystego otwarcia targów w stolicy Dolnej Saksonii - Hanowerze.
"Chcemy poprawić i zintensyfikować kooperację z Chinami w dziedzinie gospodarki 4.0 i bezpieczeństwa" - zadeklarowała szefowa niemieckiego rządu.
Chiński wicepremier Mai Kai oświadczył, że jego kraj jest gotowy do usunięcia wszelkich przeszkód utrudniających powstanie globalnego rynku. Opowiedział się za stworzeniem międzynarodowego systemu bezpieczeństwa w dziedzinie teleinformatycznej.
Prezes Stowarzyszenia Firm Branży IT Bitcom Dieter Kempf ostrzegł niemieckich przedsiębiorców przed zwlekaniem z cyfryzacją ich firm. "Kto nie ustawi zwrotnic w kierunku przyszłości, ten szybko zniknie z rynku" - powiedział Kempf.
Tematem przewodnim tegorocznej edycji CeBIT jest digitalizacja i tworzenie sieci łączących maszyny i urządzenia zarówno w procesie produkcji, jak i w życiu codziennym.
Bitcom przewiduje, że obroty w niemieckiej branży teleinformatycznej w tym roku wzrosną o 1,5 proc. do 155,5 mld euro. "Digitalizacja napędza rynek" - powiedział agencji dpa szef Bitcom Kempf. Targi potrwają do najbliższego piątku. (PAP)
Zobacz także
Wiceminister budownictwa: Instytut Techniki Budowlanej zbada trwałość wielkiej płyty
2016-02-20, 11:57Kondycję i trwałość budynków z wielkiej płyty w Polsce ma rozpoznać Instytut Techniki Budowlanej we współpracy m.in. z NCBiR - poinformował PAP wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski. Instytut wytypuje rodzaje… Czytaj dalej »
Ekspert: w Polsce rośnie rynek portali i aplikacji randkowych
2016-02-14, 10:51W Polsce rośnie rynek portali i aplikacji randkowych, bo nowe technologie są obecnie częścią naszego życia, a ludzie nie mają czasu lub mają ograniczone możliwości na poznanie kogoś w 'realu' - mówi socjolog dr Julita Czernecka… Czytaj dalej »
![](public/info/2016/thumb_480_0/2016-02-12_1455301211.jpg)
Naukowiec z UMK zaangażowany w odkrycie fal grawitacyjnych
2016-02-12, 19:13Naukowiec z Torunia miał swój wkład w jedno z największych odkryć nauki ostatnich lat. Doktor Kazimierz Borkowski emerytowany pracownik Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu był zaangażowany w historyczne odkrycie… Czytaj dalej »
Co mogą służby specjalne - nowe zasady wchodzą w życie
2016-02-08, 10:52W niedzielę weszły w życie nowe przepisy dotyczące pobierania przez służby specjalne danych telekomunikacyjnych, internetowych i pocztowych oraz prowadzenia kontroli operacyjnej. Nowelizacja zasad inwigilacji jest wykonaniem wyroku Trybunału… Czytaj dalej »
Naukowcy szykują mapę zaśmieconego światłem nieba
2016-02-06, 11:58Światłem zanieczyszczone jest nawet 96,8 proc. nieba nad Polską, co w konsekwencji może wywoływać zaburzenia snu, nastroju i metabolizmu. Dzięki interaktywnym mapom, które powstają w CBK PAN, każdy dowie się, jak bardzo zanieczyszczone… Czytaj dalej »