Polska Akademia Dostępności pomaga dostosować strony www dla niepełnosprawnych
Urzędy, organizacje i firmy chcące dostosować swoje strony internetowe do potrzeb osób niepełnosprawnych mogą skorzystać z pomocy Polskiej Akademii Dostępności, która bezpłatnie dostarcza szablony stron i narzędzia umożliwiające tworzenie serwisów www.
Do 30 maja wszystkie serwisy internetowe instytucji publicznych muszą być dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, zgodnie z międzynarodowym standardem WCAG 2.0. Oznacza to, że strony te powinny być powszechnie dostępne dla użytkowników nienależnie od ich niepełnosprawności, wieku, używanego sprzętu i oprogramowania.
Polska Akademia Dostępności (PAD) - projekt realizowany przez Fundację Widzialni, dofinasowany ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji - dostarcza do tego bezpłatnych narzędzi. Na jej platformie www.pad.widzialni.org znajduje się 180 gotowych pakietów stron internetowych wraz z systemem zarządzania treścią. Można je pobrać i zainstalować za darmo.
PAD udostępnia na swojej stronie internetowej również bezpłatne kursy administrowania serwisem internetowym z uwzględnieniem potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz tworzenia dokumentów tekstowych w sposób umożliwiający ich odczytanie przy pomocy programów, z których korzystają osoby niewidome. Na stronie są także narzędzia umożliwiające tworzenie serwisów internetowych, a także przykłady dobrych praktyk.
Przewodniczący rady Fundacji Widzialni Artur Marcinkowski szacuje, że w Polsce jest ok. 400 tys. stron internetowych podmiotów publicznych, które powinny zostać zmienione lub dostosowane do wymagań dostępności. W rozmowie z PAP Marcinkowski podkreślił, że Polska Akademia Dostępności jest skierowana nie tylko do tych podmiotów, które obowiązuje standard WCAG 2.0. - mogą z niej skorzystać także firmy i organizacje.
Ekspert z Fundacji Widzialni zaznaczył, że dla osób niewidomych, niedowidzących i głuchych internet jest często podstawowym oknem na świat. "Bez wychodzenia z domu mogą załatwić sprawy urzędowe, zamówić bilety do teatru, kina, zrobić zakupy w sklepie internetowym, zalogować się na konto bankowe. Wykonać czynności, które w realnym życiu sprawiają wiele problemów" - podkreślił.
Tłumaczył, że osoby niewidome korzystają z programów czytających, które odczytują treść serwisu. "Niewidomi słyszą to, co widzący widzą. Program czytający poprawnie odczyta serwis, gdy ten będzie zawierał opisane pola formularzy, opisane elementy graficzne takie jak zdjęcia i wykresy, opisane elementy nawigacyjne i wyszukiwarki" - mówił.
Osoby niedowidzące korzystają z programów powiększających i dla nich ważne jest, by serwis miał odpowiednio wysoki kontrast, czytelną czcionkę, logicznie rozmieszczone elementy nawigacyjne.
Z kolei dla osób głuchych od urodzenia ważnym elementem jest czytelność przekazu, jasność treści. "Dla nich językiem natywnym jest język migowy, który charakteryzuje się cechami każdego innego języka. Ma swoje słowa, gramatykę, składnię. Język polski jest dla osób głuchych językiem obcym, którego muszą się nauczyć jako języka drugiego" - podkreślił Marcinkowski.
Niektóre osoby niepełnosprawne ruchowo mogą korzystać przy przeglądaniu internetu z jednego klawisza na klawiaturze, za pomocą którego poruszają się po stronie albo korzystają tylko z myszki np. zamontowanej na czole - tak jest w przypadku osób całkowicie sparaliżowanych. Trudnością jest dla nich to, że ruchy głową nie zawsze są precyzyjne, a na wielu stronach wystarczy lekki ruch i wyświetla się inny jej fragment.
Eksperci przekonują, że można samodzielnie sprawdzić, czy serwis jest dostosowany do potrzeb tych grup użytkowników. Na konieczność przebudowy mogą wskazywać m.in. dokumenty publikowane w formie obrazków – w ich treści nie da się zaznaczyć liter i wyrazów, zatem nie odczyta go czytnik, z którego korzystają osoby niewidome; filmy bez napisów - nie skorzysta z nich osoba niesłysząca (albo taka, która nie może włączyć głośnika).
Dostosowania będzie wymagał również serwis, z którego nie daje się korzystać tylko za pomocą klawiatury, bo jest to poważne utrudnienie dla osób z niepełnosprawnością ruchową albo taki, który używa np. sformułowań typu „kliknij wyżej/niżej”, co jest niezrozumiałe dla osoby, która nie widzi.
Konieczność dostosowania stron internetowych urzędów i innych instytucji publicznych do potrzeb osób niepełnosprawnych wynika z rozporządzenia z 12 kwietnia 2012 r. w sprawie Krajowych Ram Interoperacyjności.
Fundacja Widzialni zajmuje się przeciwdziałaniu wykluczeniu cyfrowemu i społecznemu. We wtorek wraz z Szerokim Porozumieniem na Rzecz Umiejętności Cyfrowych fundacja organizuje w Sejmie konferencję "Cyfrowo wykluczeni".(PAP)
Zobacz także
Rekordowa frekwencja w toruńskim Planetarium
2014-06-08, 20:10Centrum Popularyzacji Kosmosu 'Planetarium - Toruń' w maju odwiedziło 42 677 osób, co jest miesięcznym rekordem frekwencji w dziejach placówki. Dotąd nigdy nie udało się przekroczyć granicy 40 tys., a tylko trzy razy liczba gości… Czytaj dalej »
Polski pawilon na EXPO 2015 będzie wyglądał jak jabłkowy sad
2014-06-06, 13:18Polski pawilon na EXPO 2015 będzie przedstawiał jabłkowy sad otoczony lustrami oraz konstrukcją, która nawiązuje do ekologicznych skrzynek na jabłka. Autorami projektu są młodzi warszawscy architekci z pracowni 2pm. Otrzymają oni… Czytaj dalej »
Marsjański łazik studentów z Białegostoku znów najlepszy na świecie
2014-06-01, 10:20Łazik marsjański studentów Politechniki Białostockiej Hyperion 2 zwyciężył w zawodach University Rover Challenge 2014 w USA. Drużyna wygrała drugi rok z rzędu - poinformowała PAP rzeczniczka uczelni Dorota Sawicka. Trzecie miejsce… Czytaj dalej »
Google: internetowy formularz dla wniosków ws. "prawa do bycia zapomnianym"
2014-05-30, 12:13W reakcji na niedawne orzeczenie Trybunału UE ws. prawa do bycia zapomnianym Google stworzył internetowy formularz do zgłaszania wniosków o usunięcie wybranych wyników wyszukiwania. Powołał też zespół doradców, który ma mu pomagać… Czytaj dalej »
Biznes chce współpracować z nauką ws. technologii kosmicznych
2014-05-28, 14:11Uczelnie wyższe, instytucje badawcze i firmy z branży kosmicznej podpisały w środę w Warszawie umowę powołania Klastra Inżynierii Kosmicznej i Satelitarnej na Wojskowej Akademii Technicznej. Biznes razem z nauką chce rozwijać technologie… Czytaj dalej »