Polska zielona technologia rozwija się i zdobywa zagraniczne rynki
Technologie do tworzenia ekologicznego brykietu czy budowy domów energooszczędnych i pasywnych to największe polskie hity eksportowe z dziedziny zielonych technologii - mówi PAP koordynatorka projektu Ministerstwa Środowiska "GreenEvo Akcelerator Zielonych Technologii".
"Mamy też technologie przydomowych oczyszczalni ścieków, które są szczególnie atrakcyjne dla krajów rozwijających się. Firmy oferują również nowoczesne technologie pozwalające na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej, chodzi np. o zarządzanie sieciami osiedli mieszkaniowych czy ulic. Dużym powodzeniem cieszą się też hybrydowe kolektory słoneczne, które pozwalają podgrzewać wodę, jak i produkować prąd" - zaznaczyła koordynatorka programu Agnieszka Kozłowska-Korbicz.
Jak powiedziała, projekt ruszył przed sześcioma laty; przedsiębiorstwa biorące w nim udział sprzedają swoje innowacyjne technologie środowiskowe do 30 państw, w tym m.in. Japonii, Australii, Mołdawii, Białorusi, Szwecji, Chile, Kazachstanu czy Wietnamu. Firmy są również obecne na kontynencie afrykańskim.
Kozłowska-Korbicz poinformowała, że w tym roku misje będą kierowane przede wszystkim do takich państw jak Wietnam, Indie, Chile, Azerbejdżan, Australia czy USA. Będą się one koncentrowały na konkretnych regionach tych państw, które są najbardziej zainteresowane zrównoważoną gospodarką - dodała.
Według niej z danych resortu uzyskanych od firm-laureatów programu wynika, że w porównaniu do 2013 r. przedsiębiorstwa te w 2014 r. odnotowały przyrost obrotów średnio o blisko 24 proc. Z kolei średni wzrost wartości eksportu laureatów wspieranych przez GreenEvo wyniósł blisko 40 proc. Dziewięć firm otworzyło nowe oddziały w kraju i za granicą, a w latach 2013-2014 liczba transakcji sprzedaży i dystrybucji w Polsce dokonanych przez firmy wzrosła o 180 proc., zaś transakcji dokonywanych za granicą - wzrosła 13-krotnie. Blisko 36 proc. firm zwiększyło też zatrudnienie.
Koordynatorka podkreśliła, że w ramach programu wspomagane są firmy sektora MŚP. Zwróciła uwagę, że firmy-laureaci GreenEvo doskonalą swoje technologie i współpracują, startując w dużych przetargach zagranicznych. "Dzięki programowi stworzył się oddolny klaster. Dzięki łączeniu projektów często powstają nowe technologie" - dodała.
Zgodnie z danymi udostępnionymi przez MŚ firmy GreenEvo coraz więcej inwestują w działalność badawczo-rozwojową. Przyrost nakładów przedsiębiorstw na B+R w latach 2013-2014 wyniósł ponad 58 proc., a w 2014 r. firmy-laureaci programu przeznaczyły łącznie na badania i rozwój 20 mln zł. 16 firm nawiązało potwierdzoną umowami współpracę B+R z uczelniami wyższymi lub instytutami badawczymi.
GreenEvo Akcelerator Zielonych Technologii jest projektem Ministerstwa Środowiska, mającym na celu globalną promocję polskiej myśli technicznej w zakresie innowacyjnych technologii środowiskowych. Konkurs powstał w związku z organizowanym przez Polskę w 2008 r. szczytem klimatycznym ONZ. Priorytetem programu jest dostarczanie polskich technologii na rynki zagraniczne.
Kozłowska-Korbicz podkreśliła, że chcąc rozwinąć program resort stworzył nowy - pod nazwą DesignEvo. "Chcemy stworzyć platformę do wymiany doświadczeń między inżynierami a projektantami. Chodzi o połącznie technologii z nowoczesnym designem, tak by pomóc firmom w tworzeniu urządzeń przyjaznych środowisku i o estetycznym wyglądzie" - wyjaśniła.
Dotychczas w ramach GreenEvo wyłoniono 62 firm-laureatów. Zwycięzców 6. edycji programu poznamy w czerwcu. (PAP)
Zobacz także
W Polsce powstanie sieć stacji tankowania samochodów wodorem
2015-11-23, 15:54Na głównych ciągach komunikacyjnych w Polsce powstanie sieć stacji tankowania wodoru - ogłosił w poniedziałek Instytut Transportu Samochodowego (ITS). Eksperci podkreślają, że to paliwo jest przyjazne dla środowiska i bezpieczn… Czytaj dalej »
Największa w Polsce udana operacja ortopedyczna z użyciem druku 3D
2015-11-19, 15:17Ortopedzi ze Szpitala Klinicznego im. Heliodora Święcickiego w Poznaniu przeprowadzili największą w Polsce udaną operację z wykorzystaniem technologii druku 3D. Zabieg rekonstrukcji tak dużego obszaru kości miednicy odbył się w kraju… Czytaj dalej »
Pogodzenie sztucznej inteligencji i wolnej woli maszyn wyzwaniem XXI w.
2015-11-12, 10:11Przyszłość robotyki, wyzwania stojące przed sztuczną inteligencją i koegzystencja ludzi oraz inteligentnych maszyn w przyszłości tematami londyńskiego Cybersalonu. Zdaniem eksperta już dziś trzeba szukać etycznych i prawnych rozwiązań… Czytaj dalej »
Żyć szczęśliwiej - czyli bez Facebooka
2015-11-10, 13:30Zazdrość, brak koncentracji, wątłe życie społeczne - to skutki życia na portalu społecznościowym Facebook, jeśli wierzyć duńskim badaniom, które stwierdziły, że ludzie niekorzystający z niego przez tydzień czuli się szcz… Czytaj dalej »
Medyczne wykorzystanie pól magnetycznych znane na świecie dzięki Polakom
2015-11-06, 09:27Pola magnetyczne stosowane są często w medycynie ze względu na działanie przeciwbólowe - przekonuje PAP Technologie prof. Aleksander Sieroń z Instytutu Badań Fizykomedycznych. I podkreśla, że medyczne wykorzystanie pól magnetycznych… Czytaj dalej »