Polska zielona technologia rozwija się i zdobywa zagraniczne rynki
Technologie do tworzenia ekologicznego brykietu czy budowy domów energooszczędnych i pasywnych to największe polskie hity eksportowe z dziedziny zielonych technologii - mówi PAP koordynatorka projektu Ministerstwa Środowiska "GreenEvo Akcelerator Zielonych Technologii".
"Mamy też technologie przydomowych oczyszczalni ścieków, które są szczególnie atrakcyjne dla krajów rozwijających się. Firmy oferują również nowoczesne technologie pozwalające na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej, chodzi np. o zarządzanie sieciami osiedli mieszkaniowych czy ulic. Dużym powodzeniem cieszą się też hybrydowe kolektory słoneczne, które pozwalają podgrzewać wodę, jak i produkować prąd" - zaznaczyła koordynatorka programu Agnieszka Kozłowska-Korbicz.
Jak powiedziała, projekt ruszył przed sześcioma laty; przedsiębiorstwa biorące w nim udział sprzedają swoje innowacyjne technologie środowiskowe do 30 państw, w tym m.in. Japonii, Australii, Mołdawii, Białorusi, Szwecji, Chile, Kazachstanu czy Wietnamu. Firmy są również obecne na kontynencie afrykańskim.
Kozłowska-Korbicz poinformowała, że w tym roku misje będą kierowane przede wszystkim do takich państw jak Wietnam, Indie, Chile, Azerbejdżan, Australia czy USA. Będą się one koncentrowały na konkretnych regionach tych państw, które są najbardziej zainteresowane zrównoważoną gospodarką - dodała.
Według niej z danych resortu uzyskanych od firm-laureatów programu wynika, że w porównaniu do 2013 r. przedsiębiorstwa te w 2014 r. odnotowały przyrost obrotów średnio o blisko 24 proc. Z kolei średni wzrost wartości eksportu laureatów wspieranych przez GreenEvo wyniósł blisko 40 proc. Dziewięć firm otworzyło nowe oddziały w kraju i za granicą, a w latach 2013-2014 liczba transakcji sprzedaży i dystrybucji w Polsce dokonanych przez firmy wzrosła o 180 proc., zaś transakcji dokonywanych za granicą - wzrosła 13-krotnie. Blisko 36 proc. firm zwiększyło też zatrudnienie.
Koordynatorka podkreśliła, że w ramach programu wspomagane są firmy sektora MŚP. Zwróciła uwagę, że firmy-laureaci GreenEvo doskonalą swoje technologie i współpracują, startując w dużych przetargach zagranicznych. "Dzięki programowi stworzył się oddolny klaster. Dzięki łączeniu projektów często powstają nowe technologie" - dodała.
Zgodnie z danymi udostępnionymi przez MŚ firmy GreenEvo coraz więcej inwestują w działalność badawczo-rozwojową. Przyrost nakładów przedsiębiorstw na B+R w latach 2013-2014 wyniósł ponad 58 proc., a w 2014 r. firmy-laureaci programu przeznaczyły łącznie na badania i rozwój 20 mln zł. 16 firm nawiązało potwierdzoną umowami współpracę B+R z uczelniami wyższymi lub instytutami badawczymi.
GreenEvo Akcelerator Zielonych Technologii jest projektem Ministerstwa Środowiska, mającym na celu globalną promocję polskiej myśli technicznej w zakresie innowacyjnych technologii środowiskowych. Konkurs powstał w związku z organizowanym przez Polskę w 2008 r. szczytem klimatycznym ONZ. Priorytetem programu jest dostarczanie polskich technologii na rynki zagraniczne.
Kozłowska-Korbicz podkreśliła, że chcąc rozwinąć program resort stworzył nowy - pod nazwą DesignEvo. "Chcemy stworzyć platformę do wymiany doświadczeń między inżynierami a projektantami. Chodzi o połącznie technologii z nowoczesnym designem, tak by pomóc firmom w tworzeniu urządzeń przyjaznych środowisku i o estetycznym wyglądzie" - wyjaśniła.
Dotychczas w ramach GreenEvo wyłoniono 62 firm-laureatów. Zwycięzców 6. edycji programu poznamy w czerwcu. (PAP)
Zobacz także
Złoty Medal Chemii trafił do studenta z UW
2015-12-01, 16:03Michał Sawczyk z Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego został we wtorek tegorocznym laureatem Złotego Medalu Chemii. Student pracował nad sposobem odzyskiwania kosztownych katalizatorów, które przydać się mogą np. w produkcji… Czytaj dalej »
Bill Gates przedstawił w Paryżu inicjatywę na rzecz czystej energii
2015-11-30, 16:02Założyciel Microsoftu Bill Gates oraz 27 innych wiodących przedsiębiorców przedstawiło w poniedziałek inicjatywę na rzecz promowania czystej energii i walki ze zmianami klimatu, Breakthrough Energy Coalition. Poparcie dla projektu… Czytaj dalej »
Badania nad wykorzystaniem nanoporowatego złota w stomatologii i paliwach XXI wieku
2015-11-30, 15:51Badania nad wykorzystaniem nanoporowatego złota w stomatologii i paliwach XXI wieku prowadzą naukowcy z Instytutu Nauki o Materiałach Uniwersytetu Śląskiego. Jednym ze sprawdzanych rozwiązań jest uzyskiwanie w nanoporach wodoru, jako… Czytaj dalej »
GfK: Smart House interesuje konsumentów bardziej niż technologie ubieralne
2015-11-29, 11:09Połowa konsumentów oczekuje, że inteligentne domy zmienią ich życie na przestrzeni kilku najbliższych lat, podczas gdy jedynie 1/3 zainteresowana jest technologiami ubieralnymi - informuje w listopadowym raporcie agencja GfK. Czytaj dalej »
Powstał portal iSztuka z audiodeskrypcją dzieł sztuki dla niewidzących
2015-11-28, 14:46Portal internetowy iSztuka z dziełami sztuki opisanymi za pomocą audiodeskrypcji, dzięki czemu mogą z niego korzystać osoby niedowidzące i niedowidzące, opracowała Fundacja Audiodeskrypcja. Obecnie znajduje się tam 60 dzieł, a ma… Czytaj dalej »