Eksperci ocenili najnowszego MacBooka: da nowe możliwości użytkowania
Najnowszy model MacBooka jest bardzo lekkim laptopem o innowacyjnej konstrukcji - posiada tylko jeden port i ekran typu Retina - eksperci nie są zgodni w ocenach, wskazując na jego ograniczenia sprzętowe. Zwracają jednocześnie uwagę na to, że innowacyjna konstrukcja i specyfikacja sprzętowa pozwoli użytkownikom korzystać z urządzenia w zupełnie nowy sposób.
“Komputer jest świetnie zaprojektowany - piękny, cienki, lekki. Wyposażono go w nową klawiaturę, gładzik i ekran typu Retina. Problemem wydaje się być jednak zastosowanie tylko jednego, uniwersalnego złącza, które ma służyć do podłączania peryferiów oraz ładowania urządzenia. Mam prawie cały czas podpięte do komputera 1-2 dyski (Thunderbolt i USB), kable do podłączenia iPhone’a (USB), ale też różnych akcesoriów – w stylu czytników kart CF itp. Nie jestem chyba jeszcze gotowy na jednozłączowy” surwiwal” - wyjaśnia w rozmowie z PAP redaktor naczelny "iMagazine" Dominik Łada.
Wskazywał też na małą wydajność komputera, którego specyfikacja sytuuje go w przedziale prostych komputerów do komunikacji i przeglądania internetu - 8GB RAM, nisko taktowany procesor Intel Core M, dysk SSD o pojemności 256 GB.
Norbert Cała z "iMagazine" pozytywnie ocenia najnowszy produkt Apple: “Ten MacBook stanowi kolejny przełom w rozwoju technologii. To właśnie Apple jako pierwsze pozbyło się z komputerów dyskietek, napędów CD, a teraz pozbywa się złącza USB. Starając się nam powiedzieć: +Żyjemy w czasach ultramobilności, po co nam jakieś wtyczki+. Ultramobilny jest zresztą cały komputer. Dla mnie komputer prawie idealny - prawie, bo obawiam się zbyt małej wydajności” - tłumaczy Cała.
Paweł Luty z magazynu "Brief" opisuje w rozmowie z PAP grupę docelową, do której kierowany jest najnowszy MacBook.
“Nowy MacBook być może nieco wyprzedza swój czas. Apple jednak od dawna kształtuje trendy, jeżeli chodzi o komputery, a nie za nimi podażą. Już dziś istnieje grono użytkowników, na razie niewielkie, choć z pewnością będzie ono w przyszłości się powiększać, którzy nie korzystają z peryferiów, a zamiast pendrive’ów wybierają chmurę. I właśnie w tę grupę celuje Apple” - wyjaśnia zastępca redaktora naczelnego magazynu "Brief".
“Dla całej reszty zapewne lepszym wyborem będą MacBooki Air lub Pro czy też również cienkie, lekkie i dobrze zaprojektowane komputery od Lenovo czy Samsunga, ale za to z większą ilością portów” - dodaje Luty.
Eksperci zgodnie podkreślają, że nowy MacBook to przede wszystkim komputer do przeglądania internetu, pisania, prostej obróbki zdjęć. Sprawdzi się w pracy blogera czy dziennikarza, ale nie architekta. Komputer dostępny jest w polskim internetowym sklepie Apple w cenie rozpoczynającej się od 6299 zł. (PAP)
Zobacz także
W tym tygodniu kulminacja polskich obchodów dni społeczeństwa informacyjnego
2015-05-11, 09:36Kształtowanie umiejętności cyfrowych i zainteresowań informatycznych u młodzieży to główny cel polskich obchodów Światowych Dni Społeczeństwa Informacyjnego. Ich kulminacja przypada w tym tygodniu. Z tej okazji do Warszawy przyjedzie… Czytaj dalej »
Światło może zastąpić igłę przy pomiarze glukozy we krwi
2015-05-10, 11:22Być może wkrótce nie trzeba będzie nakłuwać palca, by zbadać poziom glukozy we krwi. Zamiast tego wystarczy poświecić diodą na rękę, a wyniki odczytać na smartfonie. Czytaj dalej »
Odkrywcy "polskiej" komety: kolejne takie odkrycie to tylko kwestia czasu
2015-05-09, 10:39Na koncie mają już odkrycie ponad 100 planetoid i komety 'Polonia'. To jednak nie koniec misji czwórki pasjonatów astronomii: lekarza, biznesmena, studenta i ucznia technikum. W swoim obserwatorium w Chile zamontowali nowy teleskop i zapowiadają… Czytaj dalej »
Naukowcy z Polski i USA odkryli trzy nowe układy planetarne
2015-05-07, 16:27Trzy nowe układy planetarne odkrył zespół astronomów z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Uniwersytetu Stanowego Pensylwanii (Stany Zjednoczone). Układy towarzyszą starzejącym się gwiazdom, a w jednym z nich jest planeta… Czytaj dalej »
Polskie start-upy potrzebują finansowania, współpracy z nauką i mniej barier
2015-05-07, 13:44Polska ma olbrzymi potencjał innowacyjności, zwłaszcza wśród mikro, małych i średnich firm, jednak nasze start-upy potrzebują lepszego wsparcia finansowego ze strony państwa, zacieśnienia związków z uczelniami oraz znoszenia barier… Czytaj dalej »