Wmurowano kamień węgielny pod budowę Centrum Nauk Stosowanych
Kamień węgielny pod budowę Centrum Nauk Stosowanych wmurowano w poniedziałek w Chorzowie (Śląskie) na terenie kampusu Uniwersytetu Śląskiego. Inwestycja realizowana kosztem 36 mln zł ułatwi praktyczne i gospodarcze wykorzystanie dokonań naukowych.
Centrum powstanie dzięki rozbudowie otwartego oficjalnie w czerwcu ubiegłego roku Śląskiego Międzyuczelnianego Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych w Chorzowie - jednego z najnowocześniejszych obiektów uczelnianych w kraju. Naukowcy pracują tu m.in. nad materiałami z pamięcią kształtu stosowanymi w protezach, diagnostyką chorób przenoszonych przez kleszcze, czy płynem ograniczającym oblodzenie skrzydeł samolotu.
"Zasadniczy nacisk kładziemy na to, by realizowane tu badania były nastawione na zastosowania praktyczne, w przemyśle" - powiedział dziennikarzom rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, prof. Wiesław Banyś.
Studenci, którzy podejmą naukę w Centrum Nauk Stosowanych będą mogli studiować na kierunkach: fizyka techniczna, technologia chemiczna, informatyka stosowana, inżynieria materiałowa w języku angielskim. Na kierunku biofizyka znajdą się specjalności: optyka biomedyczna i biofizyka leków, a na kierunku inżynieria materiałowa - materiały funkcjonalne i recykling materiałów inżynierskich.
"To niełatwe kierunki, wymagające wiedzy z fizyki, matematyki, chemii, inżynierii materiałowej, ale bardzo ciekawe, bardzo przyszłościowe. Ich absolwenci na pewno znajdą zatrudnienie" - podkreśliła dziekan Wydziału Informatyki i Nauki o Materiałach, dr hab. Danuta Stróż.
W Centrum preferowane będzie kształcenie poprzez badania, oparte na elastycznym powiązaniu studiów i pracy projektowej. Wykorzystywana też ma być komputeryzacja treści kształcenia, system staży i praktyk oraz kompleksowy program zajęć wyrównawczych w formie e-learningu.
Czterokondygnacyjny, liczący 5 tys. m kwadratowych budynek Centrum Nauk Stosowanych będzie składał się z dwóch segmentów dydaktyczno-laboratoryjnych. Znajdzie się tam 57 nowych pracowni dydaktycznych wyposażonych w nowoczesną aparaturę, 10 sal wykładowych i dydaktycznych. Obiekt ma być gotowy do końca tego roku. Będzie połączony z już działającym budynkiem Śląskiego Międzyuczelnianego Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych o powierzchni 15 tys. m kwadratowych.
Jak podkreślił Alojzy Walczak z realizującego inwestycję Mostostalu Warszawa, oba budynki - i już działający, i ten powstający - są bardzo nowoczesne. "Wykorzystują energię elektryczną z solarów nie tylko do ogrzewania wody i centralnego ogrzewania, ale i do klimatyzacji oraz wentylacji" - zaznaczył.
Projekt Centrum Nauk Stosowanych, stanowiącego drugi etap budowy Śląskiego Międzyuczelnianego Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych uzyskał dofinansowanie z Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Otwarte w czerwcu Śląskie Międzyuczelniane Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych jest ukierunkowane m.in. na tzw. wysokie technologie, niezbędne dla dalszego rozwoju gospodarczego kraju. Misją centrum jest, jak zaznacza uczelnia, podniesienie jakości nauczania i zwiększenie liczby studentów kierunków priorytetowych dla gospodarki oraz ułatwienie kształcącym się dostępu do nowoczesnej aparatury laboratoryjnej. (PAP)
Zobacz także
W Poznaniu otwarto Laboratorium Wyobraźni
2015-09-05, 12:46W Poznańskim Parku Naukowo-Technologicznym powstało Laboratorium Wyobraźni (LW), które ma pomóc dzieciom odkrywać świat nauki poprzez obserwowanie, doświadczanie i eksperymentowanie. LW jest pierwszym w Wielkopolsce centrum nauki. Czytaj dalej »
IFA 2015: prezes LG o technologii OLED i przyszłości telewizorów
2015-09-04, 16:54Innowacje w branży technologii obrazu - zwłaszcza nowe typy paneli oparte na matrycach OLED zmienią sposób, w jaki doświadczamy treści wizualnych oraz projektujemy nasze otoczenie - przekonywał dr Sang-Beom Han, dyrektor LG Display… Czytaj dalej »
Smartwatche z Android Wear będą współpracowały także z iPhone'em
2015-09-01, 09:54Amerykański gigant technologiczny Google ogłosił w poniedziałek, że smartwatche z systemem operacyjnym Android Wear będą współpracowały także z iPhone'em w wersji 5 i późniejszymi. Na razie nie wiadomo, kiedy nowa usługa będzie… Czytaj dalej »
Boeing opracował laserowe działko do strącania dronów
2015-09-01, 09:50Firma Boeing poinformowała o pomyślnym przetestowaniu działka laserowego do zestrzeliwania dronów. Urządzenie to - Compact Laser Weapons System - jest przenośne i, jak wskazuje producent, można je bardzo szybko przygotować do dzia… Czytaj dalej »
System antyplagiatowy w szkołach średnich
2015-09-01, 09:44Nowe narzędzie do walki z plagiatowaniem w szkołach. Od 1 września Internetowy System Antyplagiatowy Plagiat.pl dostępny jest w 3 tysiącach szkół średnich na terenie całego kraju. Czytaj dalej »