Udany start rakiety firmy SpaceX z dwoma satelitami komunikacyjnymi
Rakieta nośna Falcon 9 amerykańskiej prywatnej firmy SpaceX z powodzeniem wystartowała w niedzielę wieczorem z przylądka Canaveral z dwoma satelitami komunikacyjnymi. To trzeci start realizowany przez to przedsiębiorstwo w ciągu mniej niż dwóch miesięcy.
Wyprodukowane przez koncern Boeing satelity, należące do spółek Eutelsat i Asia Broadcast (ABS), mają napęd wyłącznie elektryczny, co zmniejsza ich wagę oraz redukuje koszty wyniesienia na orbitę. Dzięki tym parametrom możliwe było wyniesienie obu satelitów za pomocą jednej średniej wielkości rakiety.
Wadą takiego rozwiązania jest dłuższy czas potrzebny na wejście na właściwą orbitę, ok. 35,8 tys. kilometrów nad Ziemią - raczej będą to miesiące niż tygodnie.
W przypadku Eutelsat satelita rozszerzy zasięg firmy o obie Ameryki. ABS, który obecnie ma sześć satelitów, skieruje swoje usługi do klientów w Europie, Afryce i na Bliskim Wschodzie.
W ramach współpracy obu spółek jeszcze w tym roku planuje się wyniesienie kolejnych dwóch satelitów na pokładzie rakiety Falcon 9.
SpaceX realizuje także misje transportowe na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) dla NASA. (PAP)
Zobacz także
Ekspert: bezpieczny internet zależy także od zachowania użytkowników sieci
2014-02-10, 20:04Każdy z nas ponosi odpowiedzialność za to, co robi w internecie i w jaki sposób z niego korzysta - powiedział PAP dyrektor NASK Michał Chrzanowski. We wtorek 11 lutego w prawie 100 krajach na całym świecie obchodzony będzie Dzień… Czytaj dalej »
Brytyjska spółka chce produkować energię z pływów morskich
2014-02-10, 10:25Brytyjska firma wystąpiła z wnioskiem o pozwolenie na budowę elektrowni pozyskującej energię z pływów morskich. Potencjalna moc produkcyjna szacowana jest na 320 MW w szczytowym okresie pływów. Czytaj dalej »
Chińczycy wybudują centrum nowych technologii energetycznych
2014-02-06, 20:52Firma China Three Gorges (CTG) wybuduje na terenie Portugalii centrum nowych technologii energetycznych. Chiński inwestor zapewnia, że inwestycja pomoże zwiększyć produktywność zarówno CTG, jak i spółki EDP, największego portugalskiego… Czytaj dalej »
Po raz pierwszy wypróbowano bioniczną rękę, która czuje
2014-02-06, 20:51Dzięki nowej sztucznej ręce osoba po amputacji będzie mogła nie tylko chwytać przedmioty, ale i poczuć je dotykiem - informuje pismo ”Science Translational Medicine”. Czytaj dalej »
Zespół z poznańskiej uczelni opracował nowy pochłaniacz tlenu
2014-01-31, 08:58Naukowcy z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu opracowali nowy pochłaniacz tlenu, który - dodawany do opakowań z żywnością - mógłby zwiększać trwałość produktów spożywczych. Przy produkcji pochłaniacza tlenu wykorzystywane… Czytaj dalej »