Udany start rakiety firmy SpaceX z dwoma satelitami komunikacyjnymi
Rakieta nośna Falcon 9 amerykańskiej prywatnej firmy SpaceX z powodzeniem wystartowała w niedzielę wieczorem z przylądka Canaveral z dwoma satelitami komunikacyjnymi. To trzeci start realizowany przez to przedsiębiorstwo w ciągu mniej niż dwóch miesięcy.
Wyprodukowane przez koncern Boeing satelity, należące do spółek Eutelsat i Asia Broadcast (ABS), mają napęd wyłącznie elektryczny, co zmniejsza ich wagę oraz redukuje koszty wyniesienia na orbitę. Dzięki tym parametrom możliwe było wyniesienie obu satelitów za pomocą jednej średniej wielkości rakiety.
Wadą takiego rozwiązania jest dłuższy czas potrzebny na wejście na właściwą orbitę, ok. 35,8 tys. kilometrów nad Ziemią - raczej będą to miesiące niż tygodnie.
W przypadku Eutelsat satelita rozszerzy zasięg firmy o obie Ameryki. ABS, który obecnie ma sześć satelitów, skieruje swoje usługi do klientów w Europie, Afryce i na Bliskim Wschodzie.
W ramach współpracy obu spółek jeszcze w tym roku planuje się wyniesienie kolejnych dwóch satelitów na pokładzie rakiety Falcon 9.
SpaceX realizuje także misje transportowe na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) dla NASA. (PAP)
Zobacz także
Algorytmy dzięki obserwacji internautów wykryją epidemię jeszcze przed jej wystąpieniem
2015-03-03, 12:35Oprogramowanie analizujące dane internetowe z wielu źródeł już dziś stanowi istotny element uzupełniający klasyczne systemy wykrywania i zapobiegania epidemiom opracowane przez wyspecjalizowane agencje rządowe - ocenia Stephen L… Czytaj dalej »
Wmurowano kamień węgielny pod budowę Centrum Nauk Stosowanych
2015-03-02, 15:21Kamień węgielny pod budowę Centrum Nauk Stosowanych wmurowano w poniedziałek w Chorzowie (Śląskie) na terenie kampusu Uniwersytetu Śląskiego. Inwestycja realizowana kosztem 36 mln zł ułatwi praktyczne i gospodarcze wykorzystanie… Czytaj dalej »
Politechnika Gdańska uruchomiła nowy superkomputer o nazwie Tryton
2015-03-02, 12:04Politechnika Gdańska uruchomiła nowy, wart 30 mln zł, superkomputer. Urządzenie o nazwie Tryton, jest w stanie wykonać 1,2 biliarda operacji na sekundę. Będą mogli z niego korzystać nie tylko studenci i naukowcy z pomorskich uczelni… Czytaj dalej »
Jak i dlaczego maszyny zabiorą nam pracę?
2015-03-02, 11:57Informatyzacja i mechanizacja kolejnych zawodów już wkrótce doprowadzi do pojawienia się nowego typu proletariusza, który będzie rywalizował o wykonywanie tej samej pracy nie tylko z innymi, ale także z maszynami - ocenia dr David… Czytaj dalej »
Samsung zaprezentował nowe flagowe smartfony - Galaxy S6 i S6 Edge [wideo]
2015-03-02, 10:50Koncern Samsung zaprezentował podczas odbywających się w Hiszpanii targów Mobile World Congress (MWC) dwa nowe flagowe smartfony - Galaxy S6 i Galaxy S6 Edge. Od poprzednich modeli wyróżnia je m.in. nowa obudowa wykonana z metalu i … Czytaj dalej »