ARiMR uruchomi nową aplikacje do wysyłania wniosków przez internet
15 marca Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa uruchomi nową aplikację internetową "e-wniosek" służącą do ubiegania się o płatności obszarowe; Agencja liczy, że z internetowej procedury skorzysta więcej rolników niż w poprzednich latach.
W poprzednich latach rolnicy też mieli możliwość przekazania wniosku drogą elektroniczną, ale korzystało z tego niewielu z nich - w 2014 r. tylko ok. 2 tys. rolników na ok. 1 mln 350 dostarczonych wniosków.
Agencja informuje, że przez internet będzie można złożyć wniosek o przyznanie dopłat bezpośrednich oraz płatności obszarowych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Od tego roku po raz pierwszy na jednym formularzu wniosku rolnicy będą mogli się także ubiegać o wypłatę premii pielęgnacyjnej i zalesieniowej do zalesionych gruntów w ramach PROW 2007-2013.
Zdaniem ARiMR, złożenie wniosku o przyznanie wszystkich dopłat wraz z wymaganymi załącznikami, w tym z materiałami graficznymi, będzie w tym roku łatwiejsze. Warunkiem dostępu do aplikacji "e-wniosek" jest posiadanie loginu i kodu dostępu. Jeżeli rolnik ich nie ma, powinien jak najszybciej wystąpić o ich nadanie do biura powiatowego Agencji.
Po zalogowaniu się do aplikacji rolnikowi zostanie udostępniony wniosek wypełniony wstępnie na podstawie danych deklarowanych do dopłat w 2014 r. Taki wniosek rolnik może skompletować sam lub przekazać do wypełnienia doradcy (lista doradców będzie dostępna w aplikacji). Po wypełnieniu przez doradcę wniosek "wróci" do rolnika, który musi go zaakceptować.
Rolnik lub upoważniony przez niego doradca będzie miał udostępnione dane ARiMR potrzebne do wypełnienia wniosku według nowych zasad (np. o maksymalnych powierzchniach kwalifikujących się do płatności w odniesieniu do każdej działki ewidencyjnej, dane o elementach proekologicznych, o trwałych użytkach zielonych i wyznaczonych trwałych użytkach zielonych cennych przyrodniczo oraz informacje z systemu identyfikacji i rejestracji zwierząt, o zwierzętach potencjalnie kwalifikujących się do płatności związanych z produkcją).
Aplikacja internetowa jednocześnie sprawdzi, czy spełnione zostały wymogi w zakresie utrzymywania obszarów proekologicznych. Pomoże także w uniknięciu błędów przy wypełnianiu wniosków, automatycznie wykaże ewentualne braki.
Po przesłaniu do Agencji wypełnionego wniosku rolnik otrzyma potwierdzenie jego przyjęcia. W przypadku, gdyby okazało się, że wniosek zawiera błędy merytoryczne, w potwierdzeniu znajdzie się monit z podaniem terminu na dokonanie poprawek czy uzupełnień.
Aby z nowej aplikacji mogła skorzystać jak największa liczba rolników, Agencja podpisała porozumienie z Centrum Doradztwa Rolniczego (CDR) w Brwinowie.
Dzięki temu porozumieniu, doradcy z CDR będą mogli w imieniu rolnika wypełnić również wniosek o przyznanie płatności obszarowych. Taka możliwość wprowadzona zostaje po raz pierwszy w tym roku. Z danych Agencji wynika, że co roku doradcy wypełniają, w formie papierowej, ok 40 proc. wniosków o przyznanie tych płatności.
ARiMR liczy, że wykorzystanie "e-wniosku" pozwoli m.in. na szybszą weryfikację zgłoszeń, dzięki czemu rolnicy będą mogli szybciej otrzymać pieniądze.
Agencja zapewnia, że jest już przygotowana do rozpoczęcia naboru wniosków o dopłaty bezpośrednie, większość rolników otrzymała już tzw. wnioski spersonalizowane. Ich przyjmowanie rozpocznie się jak co roku 15 marca.
Aplikacja "e-wniosek" zostanie udostępniona 15 marca 2015 r. na portalu Agencji www.arimr.gov.pl (PAP)
Zobacz także
Dzięki podwodnej kamerze można podglądać ryby z mazurskich jezior
2014-07-05, 10:12Tańczące liny czy atak szczupaka na płotkę można obejrzeć dzięki kamerze umieszczonej przy dnie jednego z mazurskich jezior. Olsztyńska firma zainstalowała innowacyjny system monitorujący, dzięki któremu internauci mogą podglądać… Czytaj dalej »
Google otrzymał 70 tys. wniosków od chcących "być zapomnianym"
2014-07-03, 19:25Amerykański koncern Google poinformował w czwartek, że w ciągu miesiąca otrzymał 70 tys. wniosków od europejskich użytkowników chcących usunięcia pewnych wyników podawanych przez jego wyszukiwarkę w ramach zagwarantowania 'prawa… Czytaj dalej »
Testy próbek DNA nie potwierdziły legendy Wielkiej Stopy
2014-07-02, 20:08Międzynarodowy zespół badaczy przeanalizował 36 próbek sierści rzekomo zgubionej przez yeti lub inne legendarne stworzenia. Wszystkie pochodzą od znanych nauce ssaków, takich jak niedźwiedzie, wilki, krowy czy szopy. Czytaj dalej »
![](public/info/2014/thumb_480_0/2014-07-02_1404324761.jpg)
CERT: wirus podmieniający numery kont bankowych wciąż groźny
2014-07-02, 16:34Wirus VBKlip, który podmienia numery kont bankowych, w efekcie czego przelewy zamiast do adresatów trafiają do cyberprzestępców, jest wciąż groźny - informuje CERT Polska. Czytaj dalej »
Cybernetyczny atak na firmy energetyczne, ślady prowadzą do Rosji
2014-07-01, 16:46Systemy kontrolne setek europejskich i amerykańskich firm z branży energetycznej zostały zaatakowane z użyciem nowoczesnej broni cybernetycznej przez hakerów, najprawdopodobniej powiązanych z Rosją - informuje 'Financial Times'. Czytaj dalej »