9 najwyżej wycenianych start-upów na świecie
Dropbox, Pinterest, Uber i inne firmy znalazły się na liście start-upów wycenianych na więcej niż 10 miliardów dolarów, opublikowanej przez analityków Business Insider.
Na czele zestawienia znalazł się chiński gigant Xiaomi, który produkuje niezwykle popularne na rodzimym rynku smartfony oparte na systemie Android. Firmę założoną w 2010 r. wycenia się obecnie na 46 miliardów dolarów.
Na drugim miejscu uplasował się amerykański Uber, pośredniczący w kojarzeniu ze sobą kierowców i klientów poszukujących tanich przejazdów samochodowych na terenach zurbanizowanych. Firma kierowana przez Travisa Kalanika jest warta 41 miliardów dolarów.
Kolejną pozycję zajmuje Snapchat, jeden z liderów rynku komunikatorów dostępnych w formie aplikacji. Firmę założono w 2012 r., jednak w grudniu ubiegłego roku była warta już 10 miliardów dolarów, analitycy prognozują osiągnięcie wartości od 16 do 19 miliardów w najbliższych miesiącach.
Firmę Palantir zajmującą się zaawansowaną analityką danych - wśród jej klientów wymienia się m. in. CIA i FBI - wyceniono na 15 miliardów dolarów. Palantira założono w 2004 r. Szefem firmy jest Alexander Karp.
Na piątym miejscu uplasował się SpaceX. Start-up zajmuje się wytwarzaniem technologii rakietowych i prywatną eksploracją przestrzeni kosmicznej. Wycenia się go obecnie na 12 miliardów dolarów. Amerykańska firma współpracuje m.in. z NASA. Elon Musk, CEO SpaceX związany jest także z Tesla Motors.
Flipkart, e-sklep założony w 2007 r., znalazł się na kolejnej pozycji z wyceną 11 miliardów dolarów. Firma działa wyłącznie w Indiach, oferując klientom szeroki zakres towarów - od elektroniki po zabawki. Kieruje nią Sachin Bansal.
Amerykański Pinterest wyceniono w 2014 r. na 5 miliardów dolarów, jednak analitycy prognozują kolejną wycenę na poziomie 11 miliardów w najbliższych miesiącach. Portal założono w 2008 r., kieruje nim Ben Silbermann.
Ósmą pozycję zajęła kolejna firma spod znaku ekonomii dzielenia się - Airbnb. Start-up pośredniczący w krótkoterminowym wynajmie nieruchomości, który działa już w 190 krajach, wyceniono na 10 miliardów dolarów.
Zestawienie zamyka Dropbox. Jeden z liderów usług przechowywania danych w chmurze - korzysta z niego regularnie 200 milionów użytkowników - działa już od 2007 r. Osiągnął on obecnie wartość 10 miliardów dolarów. (PAP)
Zobacz także
Spór o prawa autorskie: czy Google powinien płacić wydawcom za treści
2016-09-06, 08:36UE rozważa, czy nakazać agregatorom treści - takim jak Google News - płacenie wydawcom za wykorzystywane fragmenty tekstów. Według wydawców byłoby to naprawienie niesprawiedliwości, kładące kres żerowaniu na cudzej pracy; zwolennicy… Czytaj dalej »
Techno tajniaków, czyli jak schować bity informacji między beatami muzyki
2016-08-23, 08:17W utworze muzycznym można ukryć dodatkowe informacje - np. manipulując rytmem. Świetnie nadaje się do tego np. muzyka klubowa - po godzinach takie badania wykonuje steganograf prof. Krzysztof Szczypiorski. Czytaj dalej »
Polacy zaobserwowali przebudzenie gwiazdy nowej
2016-08-17, 19:05W gwiazdozbiorze Centaura zaobserwowano niezwykłe wydarzenie: przebudziła się tzw. gwiazda nowa. W czasie wybuchu układ był 2 mln razy jaśniejszy niż wcześniej. Polscy astronomowie już od lat obserwowali ten fragment nieba i po raz… Czytaj dalej »
Ford: całkowicie autonomiczny samochód do 2021 roku
2016-08-17, 17:35Amerykańska firma motoryzacyjna Ford zapowiedziała, że do 2021 roku planuje wypuścić na rynek w pełni autonomiczny samochód - bez kierownicy i bez pedałów. Na początku auto ma być oferowane firmom świadczącym usługi przewozu… Czytaj dalej »
Naukowcy chcą zakazu stosowania w UE pestycydów niebezpiecznych dla pszczół
2016-08-17, 17:32Naukowcy apelują do Komisji Europejskiej, żeby utrzymała dotychczasowy zakaz stosowania w rolnictwie szkodliwych dla pszczół środków owadobójczych, zawierających neonikotynoidy. Czytaj dalej »