Europol rozbił siatkę hakerów kontrolujących 3,2 mln komputerów
Siatkę hakerów kontrolujących 3,2 mln zainfekowanych komputerów na całym świecie rozbił Europol we współpracy z firmami technologicznymi. Z uwagi na dobro trwającego dochodzenia nie podano, czy doszło do aresztowań.
Operacja - przeprowadzona z udziałem policji w Niemczech, Włoszech, Holandii i Wielkiej Brytanii oraz firm Anubisnetwork, Microsoft i Symantec - była koordynowana z Hagi przez Europejskie Centrum ds. Cyberprzestępczości przy Europolu.
Akcja była wymierzona w liczący 3,2 mln komputerów botnet (sieć zainfekowanych komputerów używanych przez hakerów do nadużyć) Ramnit, który infekował komputery od 2012 r. W nocy z wtorku na środę wyłączono siedem serwerów wykorzystywanych przez hakerów.
"Współpracowaliśmy w celu zamknięcia serwerów command and control zarządzających siecią (komputerów) w różnych krajach Unii Europejskiej. Przestępcy stracili kontrolę nad infrastrukturą, której używali" - powiedział agencji Reutera przedstawiciel Centrum Paul Gillen.
Zainfekowane komputery znajdowały się na całym świecie, ale większość z nich była w Wielkiej Brytanii - powiedział Gillen.
W listopadzie ub. roku Europol poinformował, że podczas wspólnej operacji służb 16 krajów europejskich i USA zamknął ponad 400 nielegalnych portali działających w zapewniającej dużą anonimowość wirtualnej sieci TOR.
W sieci TOR działają tysiące czarnych rynków, na których handluje się narkotykami, bronią, udostępnia dziecięcą pornografię, łamie prawa autorskie, organizuje fałszowanie dokumentów itp. Zagnieździło się tam również wiele portali ekstremistycznych ugrupowań. Dla wyszukiwarek internetowych te miejsca w sieci są niewidoczne. TOR jest też jednak wykorzystywany m.in. przez aktywistów w krajach, w których władze wprowadziły cenzurę internetu. (PAP)
Zobacz także
Wielka awaria internetu w Chinach
2014-01-21, 20:17Miliony Chińczyków utraciły we wtorek dostęp do stron internetowych, portali społecznościowych i innych usług online. Nie wyklucza się, że przyczyną kłopotów był atak hakerów. Media informują, że awariami dotknięte zostały… Czytaj dalej »
![](public/info/2014/thumb_480_0/2014-01-21_1390328371.jpg)
Niemcy: hakerzy wykradli miliony haseł
2014-01-21, 19:15Niemieccy eksperci wpadli na trop hakerów, którzy mogli wykraść hasła internetowe blisko 16 milionów użytkowników sieci. Przypuszcza się, że większość poszkodowanych pochodzi z Niemiec. Czytaj dalej »
![](public/info/2014/thumb_480_0/2014-01-20_1390255741.jpg)
Ruszył projekt, który ma poprawić ochronę żołnierzy przed wybuchami min
2014-01-20, 23:06Zwiększenie bezpieczeństwa żołnierzy wewnątrz pojazdów w razie eksplozji miny lub improwizowanego ładunku wybuchowego - to cel konsorcjum kilku instytucji naukowych i firm, które zainaugurowało działalność na WAT w Warszawie. Czytaj dalej »
Sonda kosmiczna Rosetta wznowiła nadawanie
2014-01-20, 22:35Wystrzelona w 2004 roku przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) sonda Rosetta, której lądownik ma osiąść jako pierwszy taki obiekt na powierzchni komety, wznowiła w poniedziałek nadawanie sygnałów po blisko trzyletnim okresie… Czytaj dalej »
Kwantowy komputer nie tak szybki
2014-01-18, 11:45Komputery przyszłości, tak zwane komputery kwantowe, nie zawsze są znacznie szybsze od tradycyjnych. Wskazują na to wstępne eksperymenty przeprowadzone przez kanadyjską firmę D-Wave. Czytaj dalej »