Europol rozbił siatkę hakerów kontrolujących 3,2 mln komputerów
Siatkę hakerów kontrolujących 3,2 mln zainfekowanych komputerów na całym świecie rozbił Europol we współpracy z firmami technologicznymi. Z uwagi na dobro trwającego dochodzenia nie podano, czy doszło do aresztowań.
Operacja - przeprowadzona z udziałem policji w Niemczech, Włoszech, Holandii i Wielkiej Brytanii oraz firm Anubisnetwork, Microsoft i Symantec - była koordynowana z Hagi przez Europejskie Centrum ds. Cyberprzestępczości przy Europolu.
Akcja była wymierzona w liczący 3,2 mln komputerów botnet (sieć zainfekowanych komputerów używanych przez hakerów do nadużyć) Ramnit, który infekował komputery od 2012 r. W nocy z wtorku na środę wyłączono siedem serwerów wykorzystywanych przez hakerów.
"Współpracowaliśmy w celu zamknięcia serwerów command and control zarządzających siecią (komputerów) w różnych krajach Unii Europejskiej. Przestępcy stracili kontrolę nad infrastrukturą, której używali" - powiedział agencji Reutera przedstawiciel Centrum Paul Gillen.
Zainfekowane komputery znajdowały się na całym świecie, ale większość z nich była w Wielkiej Brytanii - powiedział Gillen.
W listopadzie ub. roku Europol poinformował, że podczas wspólnej operacji służb 16 krajów europejskich i USA zamknął ponad 400 nielegalnych portali działających w zapewniającej dużą anonimowość wirtualnej sieci TOR.
W sieci TOR działają tysiące czarnych rynków, na których handluje się narkotykami, bronią, udostępnia dziecięcą pornografię, łamie prawa autorskie, organizuje fałszowanie dokumentów itp. Zagnieździło się tam również wiele portali ekstremistycznych ugrupowań. Dla wyszukiwarek internetowych te miejsca w sieci są niewidoczne. TOR jest też jednak wykorzystywany m.in. przez aktywistów w krajach, w których władze wprowadziły cenzurę internetu. (PAP)
Zobacz także
W czwartek polskie urządzenie zacznie badać kometę
2014-11-12, 19:25Wylądowanie na komecie Churyumov-Gerasimenko to wielki sukces. Jednak dla polskich naukowców czas na prawdziwą radość nadejdzie dopiero w czwartek. Wtedy pracę na komecie rozpocznie polskie urządzenie Mupus - powiedział PAP inż. Jerzy… Czytaj dalej »
Naukowcy chcą wykorzystać antyrakowe składniki lnu w produkcji żywności
2014-11-10, 08:05Metody uzyskiwania z odtłuszczonych nasion lnu aktywnych peptydów i lignanów, mających właściwości antyrakowe oraz obniżające ciśnienie krwi, opracowali olsztyńscy naukowcy. Wyniki tych badań mogą być wykorzystane przy wytwarzaniu… Czytaj dalej »
Polskie urządzenie pomoże sondzie Rosetta
2014-11-09, 12:50Na kluczowy moment misji Rosetta - osadzenie na komecie lądownika Philae - niecierpliwie czekają polscy naukowcy. Wraz z lądownikiem, na powierzchni komety, znajdzie się też skonstruowany przez Polaków przyrząd Mupus, który będzie… Czytaj dalej »
MKiDN zleciło analizę prawną dot. opłaty od czystych nośników
2014-11-03, 20:06Resort kultury zlecił analizę prawną, która ma rozstrzygnąć, czy ewentualne obciążanie producentów smartfonów i tabletów opłatą na rzecz twórców wymagałoby zmian w prawie autorskim. To wynagrodzenie należne artystom, nie wpłynie… Czytaj dalej »
Google Polska: usuwając wyniki wyszukiwania, bierzemy pod uwagę interes publiczny
2014-11-03, 08:16Google bierze pod uwagę interes publiczny przy podejmowaniu decyzji o usunięciu wyników wyszukiwania - mówi Agata Wacławik-Wejman z Google Polska. Członkini Rady Google Lidia Kołucka-Żuk zwraca uwagę, że po wyroku Trybunału Sprawiedliwości… Czytaj dalej »