Europol: pornografię dziecięcą w internecie coraz trudniej śledzić
Przestępcy udostępniający w internecie na żywo materiały z pornografią dziecięcą coraz częściej korzystają z komunikatorów takich jak Skype, a także posługują się wirtualną walutą bitcoin, co utrudnia ich śledzenie - ostrzegł we wtorek Europol.
"Przestępcy, którzy wykorzystują seksualnie dzieci, w internecie posługują się coraz bardziej zaawansowanymi technologiami i wyciągają z tego korzyści finansowe" - napisano w komunikacie unijnej agencji policyjnej.
Podkreślono, że transmitowanie aktów wykorzystywania seksualnego dzieci na żywo w internecie (livestream) albo za pośrednictwem komunikatorów takich jak Skype jest znacznie trudniej wykrywalne niż gdy odbywa się np. za pomocą strony internetowej.
Autorzy raportu ostrzegli, że "transmitowanie bezpośrednio aktów pedofilii z udziałem dzieci w zamian za opłaty nie jest tendencją dopiero się rodzącą, ale utrwaloną rzeczywistością". Jak napisano, kryminaliści "wykorzystują na żywo przed kamerami dzieci bezdomne lub dzieci ze swoich własnych rodzin" i dzieje się to zarówno w krajach Unii Europejskiej, jak i państwach rozwijających się.
Raport został opracowany przez wydział Europolu ds. cyberprzestępczości, z udziałem unijnej agencji ds. współpracy wymiarów sprawiedliwości Eurojust, organizacji pozarządowych, a także wydawców kart kredytowych czy firm takich jak Google i Microsoft.
W 2014 roku śledczy po raz pierwszy zidentyfikowali stronę internetową, która oferowała materiały z pornografią dziecięcą wyłącznie za bitcoiny. Tą wirtualną walutą, wprowadzoną w 2009 roku, można płacić w sposób anonimowy. (PAP)
Zobacz także
YouTube ma 10 lat i ponad miliard użytkowników
2015-02-14, 13:5514 lutego 2005 roku została zarejestrowana domena YouTube.com. Serwis umożliwia bezpłatne umieszczanie i odtwarzanie filmów. Obecne korzysta z niego ponad miliard użytkowników. A co minutę do serwisu trafia 300 godzin filmów. Czytaj dalej »
Polska.pl najlepszym portalem mobilnym
2015-02-13, 16:09Portal Polska.pl, prowadzony przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP, laureatem „Mobile Trends Awards” w kategorii najlepszy portal mobilny. Nagrody wręczono podczas uroczystej gali 12 lutego 2015 roku w Krakowie. Czytaj dalej »
Jaskólski i Wlodawer laureatami amerykańsko-polskiej nagrody naukowej
2015-02-12, 00:39Światowej sławy uczeni - prof. Mariusz Jaskólski z Polski i dr Alexander Wlodawer z USA, których wspólne odkrycie struktury białka wirusa HIV przyczyniło się do powstania leku na AIDS, zostali laureatami pierwszej edycji Amerykańsko-Polskiej… Czytaj dalej »
Zaprezentowano dysk Blu-ray, który przechowa dane przez 2 tys. lat
2015-02-11, 13:05Firma Verbatim zaprezentowała nowy dysk optyczny Blu-ray o pojemności 100 GB, który jej zdaniem ma przechowywać dane przez 2 tys. lat. Nowy M-DISC ma być dostępny w sprzedaży pod koniec lutego i stanowić alternatywę dla przechowywania… Czytaj dalej »
Szef Apple: smartwatch zmobilizuje do aktywności fizycznej
2015-02-11, 10:01Szef koncernu Apple Tim Cook zapowiedział, że debiutujący na rynku smartwatch będzie motywował użytkowników do zwiększenia aktywności fizycznej. W przypadku zbyt długiego siedzenia urządzenie przypomni o konieczności wstania i… Czytaj dalej »