Społecznościowa alternatywa dla Google Maps z nową funkcjonalnością
OpenStreetMap, odpowiednik popularnych Google Maps, wprowadza nową funkcję - mapy pozwalają teraz wyszukiwać optymalną trasę. Eksperci, zwracając uwagę na społecznościowy i otwarty charakter projektu, oceniają, że nie jest on bezpośrednim konkurentem dla komercyjnych map Google czy Microsoftu.
W OpenStreetMap udostępniono narzędzie, które pozwala wytyczyć optymalną trasę przejazdu między wybranymi punktami. Do tej pory taką funkcję oferowały jedynie wtyczki do OpenStreetMap pisane przez niezależnych deweloperów.
Projekt OpenStreetMap jest w pełni otwartym i społecznościowym przedsięwzięciem. Podobnie jak Google Maps, Apple Maps, czy mapy Microsoftu, OpenStreetMap są dostępne za darmo.
"OpenStreetMap powstała na otwartych zasobach, mapach dostępnych w domenie publicznej i jest rozwijana jako otwarty zasób, opracowywany przez tysiące wolontariuszy. Nie realizuje celu komercyjnego, jak produkt Google, więc jest zdolny do spontanicznych reakcji, jak mapowanie Haiti po trzęsieniu ziemi w 2010 r. bez konieczności podejmowania decyzji zarządów, czy tworzenia niesamowicie dokładnych lokalnych map w miejscach, w których działają wolontariusze" - tłumaczył Kamil Śliwowski z Fundacji Panoptykon.
Wydaje się, że usługa stanowi bezpośrednią konkurencję dla usług oferowanych przez gigantów branży IT - Google, Apple, czy Microsoft. Eksperci w rozmowie z PAP wskazują jednak na inne cechy tego narzędzia, podkreślając otwartość i społecznościowy charakter projektu.
"OpenStreetMap trudno nazwać konkurentem dla Google Maps, mimo że wyglądają podobnie i mogą ścigać się na usługi przydatne w codziennym użytkowaniu (jak właśnie dodane wytyczanie drogi), to oba serwisy opierają się na całkowicie odmiennych zasadach" - dodał w rozmowie z PAP Śliwowski.
"Ogromną zaletą tego społecznościowego systemu jest otwartość, dzięki której twórcy innych aplikacji tworzyć mogą własne projekty. To właśnie tutaj upatrywałbym największego potencjału nowej usługi. Zobaczmy, jak wykorzystają ją i w jakim kierunku rozwiną przedsiębiorcy, aktywiści miejscy i inni kreatywni użytkownicy sieci" - powiedział dyrektor programowy Medialabu Katowice Karol Piekarski.
Inicjatorem projektu rozpoczętego w 2004 r. jest Steve Coast. W udoskonalaniu narzędzia uczestniczyły dotąd 2 miliony użytkowników. Usługa dostępna jest na otwartej licencji. (PAP)
Zobacz także
Producenci reklamują "Earthcore" jako najdroższą polską grę mobilną
2015-04-07, 13:19Elektroniczna gra karciana 'Earthcore' opracowywana przez wrocławskie studio Tequila Games ma najwyższy budżet ze wszystkich dotychczasowych polskich produkcji na urządzenia mobilne - twierdzą twórcy. Premiera zapowiadana jest na ma… Czytaj dalej »
![](public/info/2015/thumb_480_0/2015-04-07_1428395981.jpg)
Smartfon pomoże znaleźć portfel
2015-04-07, 08:11Polscy przedsiębiorcy pracują nad rozwiązaniem, które umożliwi zsynchronizowanie portfela ze smartfonem. Połączenie między przedmiotami umożliwi zlokalizowanie portfela za pomocą telefonu. Na realizację pomysłu zebrali ponad milion… Czytaj dalej »
Poznać wiek przestępcy po jego DNA
2015-04-06, 14:27Badając krew czy ślinę z miejsca przestępstwa, można już ustalić płeć poszukiwanego, a nawet kolor jego oczu lub włosów. Jednak naukowcy z Warszawy są już blisko opracowania testu kryminalistycznego, który pozwoli tylko dzięki… Czytaj dalej »
Eksperci: Prawo dot. GMO nie nadąża za biotechnologią i inżynierią genetyczną
2015-04-06, 12:55Biotechnologia i inżynieria genetyczna tworzą tak zaawansowane konstrukcje, że dziś nie nadąża za nimi prawo, a obecne przepisy to za mało, by w pełni zabezpieczyć ludzi przed wprowadzeniem GMO do Polski - zauważają w rozmowie z… Czytaj dalej »
Polacy pomogą łapać kosmiczne śmieci... w sieci
2015-04-06, 12:11Nawet największe kosmiczne śmieci można złapać w sieci, by potem pomóc im bezpiecznie spłonąć w atmosferze. Pierwsze próbne sieci do uprzątania kosmosu przygotowali Polacy, którzy sprawdzili już ich działanie w wirtualnej rzeczywistości… Czytaj dalej »