Prof. James G. Fujimoto doktorem honoris causa UMK w Toruniu
Specjalista tomografii optycznej prof. James G. Fujimoto ze USA w czwartek otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, a historyk archiwista prof. Andrzej K. Tomczak - wyróżnienie uczelni Convallaria Copernicana.
Wyróżnienia wręczono podczas uroczystości z okazji święta uniwersytetu, obchodzonego co roku w rocznicę patrona uczelni Mikołaja Kopernika (1473-1543). Tegoroczne obchody miały szczególny charakter ze względu jubileusz 70-lecia UMK.
"Uroczyście wspominamy nasze 70-lecie nie tylko z szacunku dla upływającego czasu, lecz ze świadomości, że jest on miarą pozycji i znaczenia każdej wyższej uczelni. Do miana uniwersytetu trzeba dojrzeć. Tego typu instytucja musi mieć swój charakter, określony poziomem prowadzonych badań naukowych oraz bogatą ofertą studiów, dostosowaną do potrzeb rynku pracy" - powiedział rektor prof. Andrzej Tretyn.
Rektor podkreślił, że powstanie UMK było trudnym procesem, a stało się możliwe dzięki marzeniom i zaangażowaniu jego twórców, a także dzięki szczególnemu miejscu, jakim jest Toruń.
"(Uniwersytet) został wymyślony przez torunian i tych, którzy trafili tu wiosną i latem 1945 r. Wszyscy oni mieli marzenie, że w tym mieście może powstać uniwersytet, że Toruń może stać się ośrodkiem nauki i kultury. Budowali ten uniwersytet w nędzy powojennej rzeczywistości, w czasach, w których brakowało wszystkiego: budynków, wyposażenia, opału, ubrań i jedzenia. Jego założyciele znaleźli w sobie dość siły i wiary, aby to marzenie realizować" - mówił rektor.
Prof. Tretyn poinformował, że UMK zatrudnia 4 tys. pracowników i kształci 25 tys. studentów.
Okolicznościowe listy do organizatorów i uczestników uroczystości skierowali patronujący jubileuszowi prezydent Bronisław Komorowski oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego Lena Kolarska-Bobińska.
Wyróżniony tytułem doktora h.c. prof. prof. James G. Fujimoto z Massachusetts Institute of Technology jest wybitnym specjalistą w dziedzinie tomografii optycznej.
Uczony i jego zespół jako pierwsi na świecie zastosowali technologię tomografii optycznej do klinicznych badań okulistycznych. Obecnie jest to standardowa metoda obrazowania oka, przydatna do wykrywania oraz monitorowania postępu i leczenia takich chorób jak jaskra, retinopatia cukrzycowa i zwyrodnienie plamki żółtej. Pod jego kierunkiem kształcili się m.in. pracownicy naukowi z UMK.
Uhonorowany wyróżnieniem Convallaria Copernicana (Konwalia Kopernikańska) 92-letni prof. Andrzej K. Tomczak jest wybitnym znawcą historii nowożytnej i archiwistyki. Z uczelnią związany jest od 1946 r. Studia skończył w 1948 r., a doktorat uzyskał dwa lata później. W 1974 r. został profesorem nadzwyczajnym, a w 1981 r. - profesorem zwyczajnym. Jest członkiem Rady Naukowej Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności.
Prof. Tomczak jest autorytetem w dziedzinie archiwistyki i współtwórcą toruńskiej szkoły archiwistyki. Dorobek badawczy z tego zakresu liczy ok. 400 pozycji, a szczególne w wśród nich miejsce zajmuje "Zarys dziejów archiwów polskich". Jest też autorem licznych opracowań dotyczących dziejów Rzeczpospolitej w XVI i XVII wieku, studiów nad dziejami kartografii, geografii historycznej.
Uniwersytet Mikołaja Kopernika został powołany dekretem Rady Ministrów z 24 sierpnia 1945 r., zatwierdzonym przez Prezydium Krajowej Rady Narodowej 11 września 1945 r. Pierwsze wykłady 24 listopada 1945 r. przeprowadzili filozof prof. Tadeusz Czeżowski i filolog klasyczny prof. Stefan Srebrny, a 5 stycznia 1946 r. odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego. (PAP)
Zobacz także
Superkomputer IBM znajdzie zastosowanie w służbie zdrowia
2015-04-15, 11:01Amerykański koncern informatyczny IBM planuje wykorzystać moce obliczeniowe superkomputera Watson do analizowania danych zbieranych m.in. przez mobilne aplikacje zdrowotne. Dzięki temu naukowcy zyskają nowe narzędzie do prewencji i walki… Czytaj dalej »
Internet Rzeczy 2015-2020 - prognozy rynkowe
2015-04-14, 08:59Business Insider Intelligence przygotował prognozy dotyczące Internetu Rzeczy na najbliższe pięć lat. Już w 2016 r. stanie się on największym rynkiem branży IT wartym ponad 200 miliardów dolarów, generując rocznie dziesiątki tysięcy… Czytaj dalej »
Korzystanie z dronów w celach komercyjnych tylko po zdaniu egzaminu
2015-04-12, 10:09Osoby, które będą chciały wykorzystywać drony w celach komercyjnych będą musiały przejść szkolenie lotnicze i zdać egzamin - wynika z przygotowanych przez Urząd Lotnictwa Cywilnego (ULC) projektów nowelizacji dwóch rozporządzeń… Czytaj dalej »
Dwie premiery Renault w Poznaniu; samochody z systemem R-Link 2
2015-04-11, 12:58Francuski koncern Renault zaprezentował na poznańskich targach motoryzacyjnych dwie polskie premiery - modele Espace i Kadjar. Oba samochody wyposażone są w system multimedialny R-Link 2, obsługiwany za pomocą wbudowanego tabletu. Czytaj dalej »
Rozstrzygnięto polski Imagine Cup
2015-04-09, 21:35Inteligentne lusterka motocyklowe zmieniające ustawienie razem z pozycją motocyklisty, robot, który uczy dzieci logiki i gra Bandbarian - to projekty, które w czwartek w Warszawie zwyciężyły w polskiej edycji konkursu dla młodych innowatorów… Czytaj dalej »