Aktualności

Lego X - prototyp "cyfrowych" klocków analogowych

2015-02-16, 11:11  Polska Agencja Prasowa

Londyńskie studio projektowe Gravity Research Club zaprezentowało prototyp klocków Lego wyposażonych w czujniki, które umożliwiają utworzenie w czasie rzeczywistym na ekranie komputera cyfrowej kopii budowanego przedmiotu.

Projektanci wyposażyli kilkadziesiąt klocków Lego Duplo w czujniki i żyroskop. Pozwalają one przesyłać w czasie rzeczywistym informacje na temat położenia klocków względem siebie i w przestrzeni. Aplikacja na komputerze lub tablecie, dzięki analizie tych danych, konstruuje cyfrowy obraz budowanego przedmiotu.

Dzięki kolorowej grafice 3D, obraz prostych konstrukcji rysowany jest na ekranie urządzenia w czasie rzeczywistym. Aplikacja umożliwia także zapisanie projektu oraz jego wydrukowanie w technologii druku 3D - w dowolnej skali i z zachowaniem pożądanego poziomu szczegółów. Projektanci pracują teraz nad dalszą miniaturyzacją elektronicznych komponentów, w które można byłoby samodzielne wyposażyć klocki kupione w dowolnym sklepie.

Lego X (zaprezentowane w grudniu 2014 r.) ma w zamierzeniu twórców przyczynić się do zatarcia granicy między tym, co cyfrowe i fizyczne - wprowadzić proces projektowania przedmiotów do nowej ery. “Zamiast pracować wyłącznie w programach projektowanych, użytkownicy za pomocą kilku ruchów, będą mogli zobaczyć, jak dane działanie zmienia cały projekt - bryłę domu, mebla, czy pojazdu” - tłumaczy Oluwaseyi Sosanya, członkini zespołu Gravity Research Club.

“Już teraz możemy wykorzystywać druk 3D do materializowania pomysłów, ale klocki stają się interfejsem, który pozwala na szybszą i zdecydowanie bardziej żywą interakcję z oprogramowaniem. Wykorzystują zabawę - bez względu na wiek bawiących się - jednocześnie dając możliwość zapisywania różnych wariantów, zanim skorzystamy z drukarki, albo budowania wstępnych wersji, które można udoskonalać za pomocą aplikacji” - tłumaczy dr Grzegorz D. Stunża, ekspert edukacji medialnej z Uniwersytetu Gdańskiego.

Twórcy podkreślają, że choć obecnie projekt znajduje się w fazie prototypu, już dziś dostrzegają szereg zastosowań dla Lego X - prototypowanie, edukacja, projektowanie. Na stronie internetowej studia umieszczono film prezentujący możliwości obecnego prototypu (gravitysketch.com/research-club).

“Tego rodzaju sprzęt mógłby być wykorzystywany w szkołach, dając szansę na rozwijanie kompetencji technicznych w połączeniu z informatycznymi i medialnymi. Mam nadzieję, że pojawi się konkurencja dla Lego i tego rodzaju udoskonalone narzędzia będą już niebawem szeroko dostępne za niewygórowaną cenę” - dodaje w rozmowie z PAP dr Stunża.

Gravity Research Club Studio powstało w Londynie w 2013 r. (PAP)

Zobacz także

Sprzedaż „Cities: Skylines” zagraża pozycji „SimCity”

2015-04-16, 08:07

Superkomputer IBM znajdzie zastosowanie w służbie zdrowia

2015-04-15, 11:01

Internet Rzeczy 2015-2020 - prognozy rynkowe

2015-04-14, 08:59

Korzystanie z dronów w celach komercyjnych tylko po zdaniu egzaminu

2015-04-12, 10:09

Dwie premiery Renault w Poznaniu; samochody z systemem R-Link 2

2015-04-11, 12:58
Dodaj do Ulubionych

Dodaj do Ulubionych

Audycja o tematyce popularnonaukowej, prezentująca najnowsze osiągnięcia w dziedzinie nowych technologii, oprogramowania i szeroko rozumianej nauki.