Lego X - prototyp "cyfrowych" klocków analogowych
Londyńskie studio projektowe Gravity Research Club zaprezentowało prototyp klocków Lego wyposażonych w czujniki, które umożliwiają utworzenie w czasie rzeczywistym na ekranie komputera cyfrowej kopii budowanego przedmiotu.
Projektanci wyposażyli kilkadziesiąt klocków Lego Duplo w czujniki i żyroskop. Pozwalają one przesyłać w czasie rzeczywistym informacje na temat położenia klocków względem siebie i w przestrzeni. Aplikacja na komputerze lub tablecie, dzięki analizie tych danych, konstruuje cyfrowy obraz budowanego przedmiotu.
Dzięki kolorowej grafice 3D, obraz prostych konstrukcji rysowany jest na ekranie urządzenia w czasie rzeczywistym. Aplikacja umożliwia także zapisanie projektu oraz jego wydrukowanie w technologii druku 3D - w dowolnej skali i z zachowaniem pożądanego poziomu szczegółów. Projektanci pracują teraz nad dalszą miniaturyzacją elektronicznych komponentów, w które można byłoby samodzielne wyposażyć klocki kupione w dowolnym sklepie.
Lego X (zaprezentowane w grudniu 2014 r.) ma w zamierzeniu twórców przyczynić się do zatarcia granicy między tym, co cyfrowe i fizyczne - wprowadzić proces projektowania przedmiotów do nowej ery. “Zamiast pracować wyłącznie w programach projektowanych, użytkownicy za pomocą kilku ruchów, będą mogli zobaczyć, jak dane działanie zmienia cały projekt - bryłę domu, mebla, czy pojazdu” - tłumaczy Oluwaseyi Sosanya, członkini zespołu Gravity Research Club.
“Już teraz możemy wykorzystywać druk 3D do materializowania pomysłów, ale klocki stają się interfejsem, który pozwala na szybszą i zdecydowanie bardziej żywą interakcję z oprogramowaniem. Wykorzystują zabawę - bez względu na wiek bawiących się - jednocześnie dając możliwość zapisywania różnych wariantów, zanim skorzystamy z drukarki, albo budowania wstępnych wersji, które można udoskonalać za pomocą aplikacji” - tłumaczy dr Grzegorz D. Stunża, ekspert edukacji medialnej z Uniwersytetu Gdańskiego.
Twórcy podkreślają, że choć obecnie projekt znajduje się w fazie prototypu, już dziś dostrzegają szereg zastosowań dla Lego X - prototypowanie, edukacja, projektowanie. Na stronie internetowej studia umieszczono film prezentujący możliwości obecnego prototypu (gravitysketch.com/research-club).
“Tego rodzaju sprzęt mógłby być wykorzystywany w szkołach, dając szansę na rozwijanie kompetencji technicznych w połączeniu z informatycznymi i medialnymi. Mam nadzieję, że pojawi się konkurencja dla Lego i tego rodzaju udoskonalone narzędzia będą już niebawem szeroko dostępne za niewygórowaną cenę” - dodaje w rozmowie z PAP dr Stunża.
Gravity Research Club Studio powstało w Londynie w 2013 r. (PAP)
Zobacz także
Badanie: żyjemy dłużej, ale dłużej też jesteśmy schorowani
2015-08-27, 08:30Żyjemy dłużej, ale wielu z nas żyje też dłużej w chorobie - wynika z badania przeprowadzonego w 188 krajach, którego rezultaty opublikowano w czwartek. W ciągu ostatnich 23 lat przeciętna długość życia dla kobiet i mężczyzn… Czytaj dalej »
Naukowcy: kaplica w Grunwaldzie wzniesiona w miejscu obozu Krzyżaków
2015-08-24, 16:39Kaplica pobitewna na Polach Grunwaldzkich została wzniesiona na miejscu krzyżackiego obozu: to prawie pewne, świadczy o tym nagromadzenie wokół niej znalezisk militariów, pozostałości po zdobywaniu obozu - ocenili naukowcy po tegorocznych… Czytaj dalej »
Wrocławscy Naukowcy opracowali przełomową metodę leczenia ran u zwierząt
2015-08-23, 12:04Przyśpieszający regenerację ran hydrożel dla zwierząt, zawierający aktywny czynniki wzrostu, opracowano w firmie Vet Stem Cell, która działa we Wrocławskim Parku Technologicznym. Jak mówią odkrywcy to pierwszy na świecie taki … Czytaj dalej »
W Bałdach na Mazurach otwarto stację radioastronomiczną systemu LOFAR
2015-08-21, 14:38W Bałdach pod Olsztynem uruchomiono w piątek pierwszą w Polsce stację radioastronomiczną należącą do europejskiego systemu LOFAR. Ten system to wieloantenowy radioteleskop, który ma pomóc naukowcom poznać odległe zakątki Wsze… Czytaj dalej »
Google wprowadza w sześciu państwach Afryki tani smartfon
2015-08-18, 14:24Amerykański koncern Google ogłosił we wtorek, że wprowadzi na rynki sześciu państw afrykańskich tani smartfon, który ma pomoc tamtejszym społecznościom w łączeniu się z internetem. Firma oferuje urządzenie w cenie 87 dolarów… Czytaj dalej »