Dotykowe ekrany wsparciem dla firmowej komunikacji wewnętrznej
Umieszczone w firmowej kuchni ekrany dotykowe z wyświetlanymi na nich istotnymi informacjami to lepszy sposób na dotarcie do pracowników niż newslettery czy intranet – przekonują twórcy nowego systemu SPARK. Ich produkt ma usprawnić obieg informacji w przedsiębiorstwach.
Twórcą innowacyjnego rozwiązania jest BlueHat, nowa spółka zależna działającego w Złotnikach pod Poznaniem parku technologicznego YouNick.
Jak podkreślają pomysłodawcy przedsięwzięcia, współczesne duże firmy to skomplikowane struktury organizacyjne, gdzie setki osób generuje lub przetwarza każdego dnia tysiące informacji. Oferowany przez podpoznański startup system SPARK ma zapewnić sprawną komunikację wewnętrzną, efektywne dzielenie się wiedzą, ma też zapobiegać dublowaniu się projektów i marnowaniu czasu pracowników.
Pomysłodawcy nowego rozwiązania wyszli z założenia, że dotarcie do informacji nie może wymagać ze strony pracownika żadnego wysiłku. Wiadomość być zaprezentowana w krótkiej, atrakcyjnej formie. Ponadto powinna pracownika „złapać” w miejscu i czasie, w którym jest on otwarty i gotowy na jej przyjęcie.
Prace nad aplikacją ruszyły w 2013 roku, zaangażowali się w nie naukowcy oraz menedżerowie z doświadczeniem w międzynarodowych koncernach. Zespół przeanalizował wady i zalety dotychczas stosowanych w firmach narzędzi takich jak intranet, gazetki firmowe, newslettery czy ciągle popularne korkowe tablice ogłoszeń.
„Firmowe newslettery są traktowane jako +przeszkadzacze+ w bieżącej pracy, a intranet dla wielu osób jest często jedynie źródłem niezbędnych dokumentów takich jak wnioski urlopowe, regulaminy czy dane kontaktowe współpracowników – wyjaśnia Bartosz Kluczyński, prezes BlueHat.
Efektem badań, analiz i prac jest pomysł użycia wielkoformatowych ekranów dotykowych, instalowanych w przestrzeniach socjalnych biur, czyli w miejscach, w których pracownicy dobrowolnie gromadzą się na kawę, posiłek czy krótką przerwę regeneracyjną i są otwarci na rozmowę i wymianę doświadczeń.
Na umieszczonych tam ekranach pojawiać się będą informacje związane z działalności firmy. Mogą to być dane o aktualnie prowadzonych projektach i osobach w nie zaangażowanych, rekrutacjach wewnętrznych i awansach czy ważnych wydarzeniach z życia przedsiębiorstwa.
SPARK to także baza kontaktów do wszystkich osób w danej firmie oraz - w zależności od potrzeb - np. prognoza pogody, program kin czy wydarzeń sportowych.
Kluczową cechą systemu jest możliwość zasilania go informacjami przez wszystkich pracowników, a nie tylko przez działy odpowiedzialne za komunikację. Zdaniem pomysłodawców, takie rozwiązanie stymuluje ludzi do wymiany doświadczeń, rozmów i dzielenia się wiedzą. SPARK może działać samodzielnie lub jako dodatkowy kanał dystrybucji dla intranetu czy wewnątrzfirmowych portali społecznościowych, pobierając z nich informacje.
Wspomagające komunikację wewnętrzną rozwiązanie zespołu BlueHat przeznaczone jest przede wszystkim dla firm zatrudniających przynajmniej 150 osób oraz dla przedsiębiorstw, w których pracownicy nie mają w trakcie pracy bezpośredniego dostępu do komputera.
Od 2011 roku w YouNick (wcześniej Nickel Technology Park Poznań) powstało kilkanaście młodych firm, których produkty i usługi trafiły na polskie i zagraniczne rynki.
„BlueHat to kolejna polska firma, która powstała w ramach działalności inwestycyjnej naszego parku. Jesteśmy w niej inwestorem mniejszościowym, ale za to wyjątkowym: oprócz kapitału w wysokości 520 tys. zł zaoferowaliśmy pomysłodawcom dodatkowe wsparcie w postaci naszej wiedzy, doświadczenia oraz sieci kontaktów” – powiedział Adam Siwczyński z YouNick.
Twórcy systemu prowadzą już rozmowy z kilkoma firmami zainteresowanymi ich pomysłem i liczą na rychłe, pierwsze wdrożenia SPARK-a. (PAP)
Zobacz także
W Krakowie wręczono nagrody Narodowego Centrum Nauki
2014-10-09, 20:45Tegorocznymi laureatami nagród przyznawanymi młodym naukowcom przez Narodowe Centrum Nauki (NCN) zostali profesorowie Janusz Bujnicki, Michał Horodecki i Marcin Miłkowski. Wyróżnienia wręczono w czwartek w krakowskich Sukiennicach. Czytaj dalej »
Politechnika Gdańska będzie miała nowy superkomputer
2014-10-09, 17:41Politechnika Gdańska podpisała w czwartek umowę na dostawę superkomputera wartego 30 mln zł. Cały system zostanie zbudowany do końca tego roku. Będzie to pierwsze w Polsce urządzenie zdolne wykonać biliard operacji matematycznych… Czytaj dalej »
W Szwecji powstanie Europejskie Źródło Spalacyjne
2014-10-09, 08:37Najsilniejsze na świecie źródło neutronów do badań materii - Europejskie Źródło Spalacyjne - powstanie w szwedzkim Lund. Czytaj dalej »
![](public/info/2014/thumb_480_0/2014-10-08_1412770051.jpg)
Nobel z chemii za mikroskopię w skali nano [wideo]
2014-10-08, 12:30Nobla 2014 z chemii otrzymali Eric Betzig i William E. Moerner z USA oraz Niemiec Stefan W. Hell, którzy opracowali metodę mikroskopii fluorescencyjnej wysokiej rozdzielczości; ich prace są pomocne m.in. w badaniach chorób uszkadzających… Czytaj dalej »
Zamarznięte paliwo rakiety przyczyną problemów z satelitami Galileo
2014-10-08, 11:29Dwa satelity unijnego programu nawigacji satelitarnej Galileo, wystrzelone w końcu sierpnia, nie dotarły na zaplanowaną orbitę z powodu zamarznięcia paliwa rakiety nośnej - ustaliła komisja niezależnych ekspertów. Czytaj dalej »