Zaprezentowano dysk Blu-ray, który przechowa dane przez 2 tys. lat
Firma Verbatim zaprezentowała nowy dysk optyczny Blu-ray o pojemności 100 GB, który jej zdaniem ma przechowywać dane przez 2 tys. lat. Nowy M-DISC ma być dostępny w sprzedaży pod koniec lutego i stanowić alternatywę dla przechowywania danych w tzw. chmurze.
Zdaniem producenta na nowym nośniku będzie można zmieścić około 80 minut nagrania wideo w technologii 4K. Dysk został wyprodukowany zgodnie z technologią Millenniata, która znacząco wpływa na wytrzymałość i pojemność płyty. Zastosowane w produkcji rozwiązania zwiększają odporność płyty m.in. na światło, wilgoć i temperaturę.
Portal techradar.pro informuje, że nowy Blu-ray ma kosztować ok. 16 dolarów. Za tę cenę użytkownicy otrzymają pakiet pięciu płyt.
Produkt Verbatimu stanowi kolejny krok w stronę zwiększania pojemności i długowieczności płyt Blu-ray. Modele typu M-DISC obecne m.in. na polskim rynku mogą pomieścić do 25 GB danych, a producent przekonuje, że informacje na nich zapisane przetrwają tysiąc lat.
Twórcy technologii M-DISC porównują, że dane zapisane na standardowym dysku DVD przetrwają do siedmiu lat, a na nośniku FLASH do ośmiu.
Aby móc zapisywać informacje na nowe płyty, potrzebna będzie kompatybilna nagrywarka Blu-ray. (PAP)
Zobacz także
Rozstrzygnięto konkurs PAP i MNiSW dla popularyzatorów nauki
2014-12-08, 16:37Dr Robert Mysłajek, Michał Szydłowski, Instytut Geofizyki PAN, Piotr Cieśliński, Grupa Ekologiczna, portal Wszechnica.org.pl oraz Fundacja PZU - to laureaci konkursu Popularyzator Nauki 2014, organizowanego przez serwis PAP Nauka w Polsce… Czytaj dalej »
![](public/info/2014/thumb_480_0/2014-12-05_1417808551.jpg)
Udany próbny lot statku kosmicznego Orion
2014-12-05, 18:05Po raz pierwszy od ponad 40 lat NASA wysłała w Kosmos statek przeznaczony do lotów załogowych. Rakieta Delta 4 Heavy wystartowała z przylądka Canaveral z kapsułą Orion, tym razem jeszcze bez załogi. Orion wodował na Pacyfiku po 4,5… Czytaj dalej »
![](public/info/2014/thumb_480_0/2014-12-04_1417808821.jpg)
Laboratorium Zanurzonej Wizualizacji Przestrzennej na Politechnice Gdańskiej
2014-12-04, 10:43Na Politechnice Gdańskiej powstało unikatowe Laboratorium Zanurzonej Wizualizacji Przestrzennej, czyli wirtualna jaskinia, w której można oglądać m.in. symulacje rzeczywistego świata. Pracownia służyć może informatykom, ale też… Czytaj dalej »
WMO: rok 2014 może być najcieplejszy od końca XIX w.
2014-12-03, 20:51Rok 2014 może być najcieplejszy na całym świecie od 1880 roku, kiedy zaczęto prowadzić takie pomiary - poinformowała w środę Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO), prezentując dane dotyczące temperatur od stycznia do października… Czytaj dalej »
Media: wirus Regin powiązany z amerykańskim i brytyjskim rządem
2014-11-30, 16:46Groźny wirus komputerowy Regin najpewniej jest powiązany z amerykańskim i brytyjskim wywiadem. Był on wykorzystywany do ataków na sieci informatyczne europejskich rządów i firmę telekomunikacyjną w Belgii - podał w poniedziałek… Czytaj dalej »