Zaprezentowano dysk Blu-ray, który przechowa dane przez 2 tys. lat
Firma Verbatim zaprezentowała nowy dysk optyczny Blu-ray o pojemności 100 GB, który jej zdaniem ma przechowywać dane przez 2 tys. lat. Nowy M-DISC ma być dostępny w sprzedaży pod koniec lutego i stanowić alternatywę dla przechowywania danych w tzw. chmurze.
Zdaniem producenta na nowym nośniku będzie można zmieścić około 80 minut nagrania wideo w technologii 4K. Dysk został wyprodukowany zgodnie z technologią Millenniata, która znacząco wpływa na wytrzymałość i pojemność płyty. Zastosowane w produkcji rozwiązania zwiększają odporność płyty m.in. na światło, wilgoć i temperaturę.
Portal techradar.pro informuje, że nowy Blu-ray ma kosztować ok. 16 dolarów. Za tę cenę użytkownicy otrzymają pakiet pięciu płyt.
Produkt Verbatimu stanowi kolejny krok w stronę zwiększania pojemności i długowieczności płyt Blu-ray. Modele typu M-DISC obecne m.in. na polskim rynku mogą pomieścić do 25 GB danych, a producent przekonuje, że informacje na nich zapisane przetrwają tysiąc lat.
Twórcy technologii M-DISC porównują, że dane zapisane na standardowym dysku DVD przetrwają do siedmiu lat, a na nośniku FLASH do ośmiu.
Aby móc zapisywać informacje na nowe płyty, potrzebna będzie kompatybilna nagrywarka Blu-ray. (PAP)
Zobacz także
Poznańscy naukowcy badają, jak magnetoterapia wspomaga leczenie
2015-10-24, 14:36Terapia z wykorzystaniem stałego lub zmiennego pola magnetycznego jest skuteczna jako metoda wspomagająca leczenie bólu, chorób niedokrwiennych czy poprawy metabolizmu - dowodzą badania poznańskich naukowców. Według ekspertów terapia… Czytaj dalej »
Eksperci: wkrótce sześć nowych leków w leczeniu szpiczaka
2015-10-24, 11:32Mamy znaczy postęp w leczeniu szpiczaka, wkrótce będzie dostępnych sześć nowych leków na tę chorobę - powiedział prof. Wiesław Jędrzejczak podczas międzynarodowego kongresu na temat nowotworów układu krwiotwórczego w Nowym… Czytaj dalej »
Policja zatrzymała 31-letniego hakera; pokrzywdzonych nawet kilkadziesiąt osób i firm
2015-10-14, 10:3631-letniego hakera, który włamał się do systemu bankowości elektronicznej jednego z banków, zatrzymali policjanci z CBŚP i wydziału do walki z cyberprzestępczością KGP. Sprawa jest rozwojowa, pokrzywdzonych zostało kilkadziesiąt… Czytaj dalej »
Kanadyjska armia zapłaci hakerowi ponad 800 tys. dolarów
2015-10-11, 09:14Kanadyjska armia potraktowała poważnie dowody, że hakerzy są w stanie włamać się do komputerów pokładowych samochodów. Właśnie ogłosiła przetarg na kontrolne zhakowanie wojskowych samochodów. Zapłaci za tę usługę w sumie… Czytaj dalej »
Nobel z chemii za badania mechanizmów naprawy DNA
2015-10-07, 14:04Tomas Lindahl, Paul Modrich i Aziz Sancar zostali tegorocznymi laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie chemii za badania mechanizmów naprawy DNA - ogłosił w środę w Sztokholmie Komitet Noblowski. Czytaj dalej »