Halicki: przełamaliśmy impas w zapewnieniu dostępu do szybkiego internetu
Przełamaliśmy impas w zapewnieniu Polakom dostępu do szybkiego internetu - mówił szef MAC Andrzej Halicki, podsumowując dotychczasowe postępy w budowie sieci szerokopasmowych. Dotąd powstało ich ponad 17 tys. km, a do końca trzeciego kwartału br. ma ich być 45 tys. km.
"Przełamaliśmy impas w zapewnieniu Polakom dostępu do szybkiego internetu. W ostatnim kwartale miało miejsce znaczne przyspieszenie prac" - mówił minister na czwartkowej konferencji prasowej.
"Po raz pierwszy możemy powiedzieć, że założony plan wybudowania do końca 3 kwartału 2015 r. sieci o łącznej długości 45 tys. km, będzie zrealizowany. Mam co do tego pełne przekonanie" - zapewnił Halicki.
Szef MAC dodał, że dodatkowe powody do optymizmu dała mu poniedziałkowa wizyta w Małopolsce. "W miejscu, gdzie w listopadzie ub. roku nie została wbita nawet łopata pod budowę sieci, dziś można powiedzieć, że projekt jest realizowany i do końca trzeciego kwartału powstanie tam planowane 3 tys. km sieci" - powiedział.
Halicki podsumowując stan realizacji projektu podał, że największe postępy zostały poczynione w okresie październik - grudzień 2014 r. - 4 266,89 km sieci wybudowano od podstaw, a 2 317,06 km zrealizowano z wykorzystaniem istniejącej infrastruktury. "To prawie 80 procent tego, co powstało od początku realizacji projektów do końca września 2014 roku” - powiedział. Dodał, że w styczniu 2015 r. udało się położyć prawie 2,5 tys. km sieci światłowodowych, z czego największa cześć powstała w oparciu o istniejącą infrastrukturę w ramach Małopolskiej Sieci Szerokopasmowej (MSS) - 1,9 tys. km.
Łącznie od początku realizacji projektów powstało 17 247 km sieci, w tym wybudowano jej 11 967,47 km, a 5 280,07 km zrealizowano z wykorzystaniem istniejącej infrastruktury. Budowa została już zakończona w województwach: lubuskim, opolskim, pomorskim i wielkopolskim, a w województwie dolnośląskim jest na ukończeniu. Minister zaznaczył też, że cztery Regionalne Programy Operacyjne (RPO) - ze względu na opóźnienia w budowie sieci - znajdują się pod szczególnym nadzorem MAC. Są to województwa: małopolskie, mazowieckie, podkarpackie i śląskie.
Pieniądze na budowę sieci światłowodowych, które będą stanowić infrastrukturę dla szerokopasmowego internetu w Polsce, pochodzą głównie ze środków Unii Europejskiej. W ramach 16 RPO, Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej (PO RPW) oraz Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (PO IG) na budowę sieci przeznaczono ponad 4,5 mld zł.
Celem projektu jest budowa sieci szkieletowo–dystrybucyjnych na terenach zagrożonych wykluczeniem cyfrowym - tam gdzie operatorom telekomunikacyjnym nie opłaca się ich zbudować. Sieci budowane w ramach środków unijnych nie zapewnią użytkownikom dostępu do internetu, jednak znacznie obniżą koszty inwestycji ponoszonych przez operatorów, do których będzie należało już jedynie wybudowanie sieci dostępowych. Dodatkowo, w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (PO PC), Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji zamierza przeznaczyć ok. 1 mld euro na wybudowanie sieci dostępowych na terenach najbardziej zagrożonych wykluczeniem cyfrowym. (PAP)
Zobacz także
W Kujawsko-Pomorskiem ruszył program przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu
2014-01-13, 21:02Dwa tysiące niezamożnych gospodarstw domowych ze 136 gmin regionu kujawsko-pomorskiego otrzymało bezpłatny dostęp do internetu. Dzięki programowi samorządu wojewódzkiego uczestnicy programu otrzymali sprzęt komputerowy i zostali … Czytaj dalej »
Statek towarowy dotarł na ISS ze sprzętem i żywnością
2014-01-12, 14:44Prywatny statek towarowy Cygnus po trzech dniach dotarł w niedzielę na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), na którą dostarczył sprzęt, żywność i spóźnione prezenty gwiazdkowe dla sześciu przebywających tam astronautów. Czytaj dalej »
![](public/info/2014/thumb_480_0/2014-01-11_1389471271.jpg)
Budowle z klocków Lego na wystawie we Wrocławiu
2014-01-11, 21:14Największą w Polsce wystawę klocków Lego można oglądać w Pasażu Grunwaldzkim we Wrocławiu. Ekspozycja zajmuje 500 metrów kwadratowych, a do stworzenia budowli wykorzystano ponad milion klocków. Czytaj dalej »
Wyszukiwarka Nekst uporządkuje polski internet
2014-01-10, 08:31Szacuje się, że w polskim internecie jest teraz około miliarda polskojęzycznych dokumentów. Dane te porządkują i analizują twórcy polskiej semantycznej wyszukiwarki internetowej Nekst. System pozwolić ma na precyzyjniejsze przeszukiwanie… Czytaj dalej »
Wystartowała rakieta z zaopatrzeniem dla ISS
2014-01-09, 20:41Rakieta Antares amerykańskiej firmy Orbital Sciences Corp. wystartowała w czwartek z Wallops Island w stanie Wirginia ze statkiem towarowym Cygnus, mającym dostarczyć 1360 kg sprzętu i żywności na Międzynarodową Stację Kosmiczną… Czytaj dalej »