Halicki: przełamaliśmy impas w zapewnieniu dostępu do szybkiego internetu
Przełamaliśmy impas w zapewnieniu Polakom dostępu do szybkiego internetu - mówił szef MAC Andrzej Halicki, podsumowując dotychczasowe postępy w budowie sieci szerokopasmowych. Dotąd powstało ich ponad 17 tys. km, a do końca trzeciego kwartału br. ma ich być 45 tys. km.
"Przełamaliśmy impas w zapewnieniu Polakom dostępu do szybkiego internetu. W ostatnim kwartale miało miejsce znaczne przyspieszenie prac" - mówił minister na czwartkowej konferencji prasowej.
"Po raz pierwszy możemy powiedzieć, że założony plan wybudowania do końca 3 kwartału 2015 r. sieci o łącznej długości 45 tys. km, będzie zrealizowany. Mam co do tego pełne przekonanie" - zapewnił Halicki.
Szef MAC dodał, że dodatkowe powody do optymizmu dała mu poniedziałkowa wizyta w Małopolsce. "W miejscu, gdzie w listopadzie ub. roku nie została wbita nawet łopata pod budowę sieci, dziś można powiedzieć, że projekt jest realizowany i do końca trzeciego kwartału powstanie tam planowane 3 tys. km sieci" - powiedział.
Halicki podsumowując stan realizacji projektu podał, że największe postępy zostały poczynione w okresie październik - grudzień 2014 r. - 4 266,89 km sieci wybudowano od podstaw, a 2 317,06 km zrealizowano z wykorzystaniem istniejącej infrastruktury. "To prawie 80 procent tego, co powstało od początku realizacji projektów do końca września 2014 roku” - powiedział. Dodał, że w styczniu 2015 r. udało się położyć prawie 2,5 tys. km sieci światłowodowych, z czego największa cześć powstała w oparciu o istniejącą infrastrukturę w ramach Małopolskiej Sieci Szerokopasmowej (MSS) - 1,9 tys. km.
Łącznie od początku realizacji projektów powstało 17 247 km sieci, w tym wybudowano jej 11 967,47 km, a 5 280,07 km zrealizowano z wykorzystaniem istniejącej infrastruktury. Budowa została już zakończona w województwach: lubuskim, opolskim, pomorskim i wielkopolskim, a w województwie dolnośląskim jest na ukończeniu. Minister zaznaczył też, że cztery Regionalne Programy Operacyjne (RPO) - ze względu na opóźnienia w budowie sieci - znajdują się pod szczególnym nadzorem MAC. Są to województwa: małopolskie, mazowieckie, podkarpackie i śląskie.
Pieniądze na budowę sieci światłowodowych, które będą stanowić infrastrukturę dla szerokopasmowego internetu w Polsce, pochodzą głównie ze środków Unii Europejskiej. W ramach 16 RPO, Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej (PO RPW) oraz Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (PO IG) na budowę sieci przeznaczono ponad 4,5 mld zł.
Celem projektu jest budowa sieci szkieletowo–dystrybucyjnych na terenach zagrożonych wykluczeniem cyfrowym - tam gdzie operatorom telekomunikacyjnym nie opłaca się ich zbudować. Sieci budowane w ramach środków unijnych nie zapewnią użytkownikom dostępu do internetu, jednak znacznie obniżą koszty inwestycji ponoszonych przez operatorów, do których będzie należało już jedynie wybudowanie sieci dostępowych. Dodatkowo, w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (PO PC), Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji zamierza przeznaczyć ok. 1 mld euro na wybudowanie sieci dostępowych na terenach najbardziej zagrożonych wykluczeniem cyfrowym. (PAP)
Zobacz także
W czwartek Dzień Otwarty Tylko dla Dziewczyn na politechnikach
2014-03-30, 10:3615 uczelni technicznych i 6 uniwersyteckich wydziałów organizuje w czwartek Dzień Otwarty Tylko dla Dziewczyn. Uczelnie przygotowały warsztaty, spotkania ze studentkami, gry edukacyjne, a nawet... produkcję damskich szpilek na drukarce… Czytaj dalej »
Niecodzienne odkrycie - planetoida posiadająca pierścienie
2014-03-26, 19:19Obserwacje astronomiczne przeprowadzone z wielu miejsc w Ameryce Południowej doprowadziły do odkrycia systemu pierścieni wokół planetoidy Chariklo. To pierwszy przypadek planetoidy posiadającej pierścienie. Wyniki obserwacji opublikowano… Czytaj dalej »
Polskie instrumenty kosmiczne zbadają Jowisza i jego księżyce
2014-03-26, 18:18Polscy naukowcy opracowali dwa z 11 instrumentów naukowych sondy, która ma zbadać Jowisza i jego największe księżyce. Start sondy jest planowany na 2022 r., a przylot do Jowisza na 2030 r. - poinformował w środę resort gospodarki… Czytaj dalej »
660 tys. euro za aparat fotograficzny, który był na Księżycu
2014-03-23, 20:51Za 660 tys. euro sprzedano w sobotę wieczorem na aukcji w wiedeńskiej galerii fotografii Westlicht aparat fotograficzny Hasselblada, jedyny na świecie, którym filmowano Księżyc podczas jednej z amerykańskich misji kosmicznych. Czytaj dalej »
Bitcoin - cyfrowa waluta w praktyce [wideo]
2014-03-23, 14:17W niektórych miejscach Torunia można już płacić bitcoinami. To eletroniczna waluta umożliwiająca mikropłatności przede wszystkim w Internecie, ale również w tradycyjnych punktach handlowych. By płacić bitcoinami wystarczy aplikacja… Czytaj dalej »