Halicki: przełamaliśmy impas w zapewnieniu dostępu do szybkiego internetu
Przełamaliśmy impas w zapewnieniu Polakom dostępu do szybkiego internetu - mówił szef MAC Andrzej Halicki, podsumowując dotychczasowe postępy w budowie sieci szerokopasmowych. Dotąd powstało ich ponad 17 tys. km, a do końca trzeciego kwartału br. ma ich być 45 tys. km.
"Przełamaliśmy impas w zapewnieniu Polakom dostępu do szybkiego internetu. W ostatnim kwartale miało miejsce znaczne przyspieszenie prac" - mówił minister na czwartkowej konferencji prasowej.
"Po raz pierwszy możemy powiedzieć, że założony plan wybudowania do końca 3 kwartału 2015 r. sieci o łącznej długości 45 tys. km, będzie zrealizowany. Mam co do tego pełne przekonanie" - zapewnił Halicki.
Szef MAC dodał, że dodatkowe powody do optymizmu dała mu poniedziałkowa wizyta w Małopolsce. "W miejscu, gdzie w listopadzie ub. roku nie została wbita nawet łopata pod budowę sieci, dziś można powiedzieć, że projekt jest realizowany i do końca trzeciego kwartału powstanie tam planowane 3 tys. km sieci" - powiedział.
Halicki podsumowując stan realizacji projektu podał, że największe postępy zostały poczynione w okresie październik - grudzień 2014 r. - 4 266,89 km sieci wybudowano od podstaw, a 2 317,06 km zrealizowano z wykorzystaniem istniejącej infrastruktury. "To prawie 80 procent tego, co powstało od początku realizacji projektów do końca września 2014 roku” - powiedział. Dodał, że w styczniu 2015 r. udało się położyć prawie 2,5 tys. km sieci światłowodowych, z czego największa cześć powstała w oparciu o istniejącą infrastrukturę w ramach Małopolskiej Sieci Szerokopasmowej (MSS) - 1,9 tys. km.
Łącznie od początku realizacji projektów powstało 17 247 km sieci, w tym wybudowano jej 11 967,47 km, a 5 280,07 km zrealizowano z wykorzystaniem istniejącej infrastruktury. Budowa została już zakończona w województwach: lubuskim, opolskim, pomorskim i wielkopolskim, a w województwie dolnośląskim jest na ukończeniu. Minister zaznaczył też, że cztery Regionalne Programy Operacyjne (RPO) - ze względu na opóźnienia w budowie sieci - znajdują się pod szczególnym nadzorem MAC. Są to województwa: małopolskie, mazowieckie, podkarpackie i śląskie.
Pieniądze na budowę sieci światłowodowych, które będą stanowić infrastrukturę dla szerokopasmowego internetu w Polsce, pochodzą głównie ze środków Unii Europejskiej. W ramach 16 RPO, Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej (PO RPW) oraz Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (PO IG) na budowę sieci przeznaczono ponad 4,5 mld zł.
Celem projektu jest budowa sieci szkieletowo–dystrybucyjnych na terenach zagrożonych wykluczeniem cyfrowym - tam gdzie operatorom telekomunikacyjnym nie opłaca się ich zbudować. Sieci budowane w ramach środków unijnych nie zapewnią użytkownikom dostępu do internetu, jednak znacznie obniżą koszty inwestycji ponoszonych przez operatorów, do których będzie należało już jedynie wybudowanie sieci dostępowych. Dodatkowo, w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (PO PC), Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji zamierza przeznaczyć ok. 1 mld euro na wybudowanie sieci dostępowych na terenach najbardziej zagrożonych wykluczeniem cyfrowym. (PAP)
Zobacz także
Studenci opracowali niedrogi system, który zastąpi klawiaturę i myszkę
2014-04-12, 11:21Niedrogi system, który pozwoli na sterowanie komputerem bez użycia myszki czy klawiatury - tylko za pomocą mimiki, ruchów głowy i komend głosowych opracowali studenci z Politechniki Rzeszowskiej. System ma służyć m.in. osobom spa… Czytaj dalej »
Pomysłowi studenci nagrodzeni w polskim finale Imagine Cup
2014-04-11, 08:17Projekt pomocny w skuteczniejszym radzeniu sobie z fobiami, system do kontrolowania komputera mimiką i ruchami głowy oraz gra 'Lore' - te projekty zwyciężyły w polskich finałach Imagine Cup - konkursu technologicznego dla studentów. Czytaj dalej »
Ogniwa słoneczne nowej generacji bliżej dzięki badaniom Polki
2014-04-09, 08:32Nieorganiczne związki chemiczne - perowskity mogą w przyszłości zastąpić krzem w ogniwach słonecznych. Dzięki nim elastyczne i cienkie ogniwa można będzie nanosić np. na ubrania. Prosty i tani sposób produkcji perowskitów opracowała… Czytaj dalej »
Wystrzelono europejskiego satelitę Sentinel-1A
2014-04-04, 08:30W czwartek wieczorem z europejskiego kosmodromu w Gujanie Francuskiej został wystrzelony w przestrzeń kosmiczną satelita Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) o nazwie Sentinel-1A. Będzie zbierał informacje o zmianach klimatycznych czy… Czytaj dalej »
NASA zrywa współpracę z Rosją z wyjątkiem ISS
2014-04-03, 08:24Amerykańska agencja kosmiczna NASA poinformowała w środę, iż zrywa współpracę z Rosją z wyjątkiem ISS. Czytaj dalej »