Halicki: przełamaliśmy impas w zapewnieniu dostępu do szybkiego internetu
Przełamaliśmy impas w zapewnieniu Polakom dostępu do szybkiego internetu - mówił szef MAC Andrzej Halicki, podsumowując dotychczasowe postępy w budowie sieci szerokopasmowych. Dotąd powstało ich ponad 17 tys. km, a do końca trzeciego kwartału br. ma ich być 45 tys. km.
"Przełamaliśmy impas w zapewnieniu Polakom dostępu do szybkiego internetu. W ostatnim kwartale miało miejsce znaczne przyspieszenie prac" - mówił minister na czwartkowej konferencji prasowej.
"Po raz pierwszy możemy powiedzieć, że założony plan wybudowania do końca 3 kwartału 2015 r. sieci o łącznej długości 45 tys. km, będzie zrealizowany. Mam co do tego pełne przekonanie" - zapewnił Halicki.
Szef MAC dodał, że dodatkowe powody do optymizmu dała mu poniedziałkowa wizyta w Małopolsce. "W miejscu, gdzie w listopadzie ub. roku nie została wbita nawet łopata pod budowę sieci, dziś można powiedzieć, że projekt jest realizowany i do końca trzeciego kwartału powstanie tam planowane 3 tys. km sieci" - powiedział.
Halicki podsumowując stan realizacji projektu podał, że największe postępy zostały poczynione w okresie październik - grudzień 2014 r. - 4 266,89 km sieci wybudowano od podstaw, a 2 317,06 km zrealizowano z wykorzystaniem istniejącej infrastruktury. "To prawie 80 procent tego, co powstało od początku realizacji projektów do końca września 2014 roku” - powiedział. Dodał, że w styczniu 2015 r. udało się położyć prawie 2,5 tys. km sieci światłowodowych, z czego największa cześć powstała w oparciu o istniejącą infrastrukturę w ramach Małopolskiej Sieci Szerokopasmowej (MSS) - 1,9 tys. km.
Łącznie od początku realizacji projektów powstało 17 247 km sieci, w tym wybudowano jej 11 967,47 km, a 5 280,07 km zrealizowano z wykorzystaniem istniejącej infrastruktury. Budowa została już zakończona w województwach: lubuskim, opolskim, pomorskim i wielkopolskim, a w województwie dolnośląskim jest na ukończeniu. Minister zaznaczył też, że cztery Regionalne Programy Operacyjne (RPO) - ze względu na opóźnienia w budowie sieci - znajdują się pod szczególnym nadzorem MAC. Są to województwa: małopolskie, mazowieckie, podkarpackie i śląskie.
Pieniądze na budowę sieci światłowodowych, które będą stanowić infrastrukturę dla szerokopasmowego internetu w Polsce, pochodzą głównie ze środków Unii Europejskiej. W ramach 16 RPO, Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej (PO RPW) oraz Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (PO IG) na budowę sieci przeznaczono ponad 4,5 mld zł.
Celem projektu jest budowa sieci szkieletowo–dystrybucyjnych na terenach zagrożonych wykluczeniem cyfrowym - tam gdzie operatorom telekomunikacyjnym nie opłaca się ich zbudować. Sieci budowane w ramach środków unijnych nie zapewnią użytkownikom dostępu do internetu, jednak znacznie obniżą koszty inwestycji ponoszonych przez operatorów, do których będzie należało już jedynie wybudowanie sieci dostępowych. Dodatkowo, w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (PO PC), Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji zamierza przeznaczyć ok. 1 mld euro na wybudowanie sieci dostępowych na terenach najbardziej zagrożonych wykluczeniem cyfrowym. (PAP)
Zobacz także
Rośnie rola dronów, wojsko myśli już nie tylko o względach technicznych
2016-01-24, 16:18Użycie bezzałogowców, zwłaszcza wobec ich coraz większej autonomiczności, wymaga uwzględnienia aspektów prawnych i etycznych - wskazują nie tylko organizacje pozarządowe, ale i wojsko. Koncepcja, nad którą pracuje armia, ma się… Czytaj dalej »
W Układzie Słonecznym może istnieć nieznana planeta
2016-01-21, 10:19Być może Układ Słoneczny ma dziewięć planet. Dwóch naukowców z USA uważa, że rozmieszczenie orbit kilku obiektów poza orbitą Neptuna wskazuje na obecność dużej, nieznanej planety na krańcach naszego układu. Czytaj dalej »
Prestiżowy projekt ESA ruszył w czwartek w Warszawie
2016-01-14, 13:27W Polsce powstanie potężna baza przechowywania i udostępniania danych nt. Ziemi, gromadzonych przez satelity obserwacyjne Ziemi. Związany z tym projekt 'EO INNOVATION PLATFORM TESTBED POLAND' zainaugurowano w czwartek podczas spotkania… Czytaj dalej »
Ekspert: hybrydy plug-in alternatywą dla innych jednostek napędowych
2016-01-14, 08:44Dzięki zastosowaniu hybrydowych silników typu plug-in kierowcy mogą korzystać z zalet napędu elektrycznego, który umożliwia m.in. oszczędną i bezemisyjną jazdę samochodem w mieście - powiedział PAP ekspert ds. produktów i technologii… Czytaj dalej »
Naukowcy zbadali możliwość ujmowania metanu przed eksploatacją węgla
2016-01-13, 16:04Ujęcie metanu z pokładów węgla na kilka lat przed ich planowaną eksploatacją jest możliwe, ale wymaga dalszych szczegółowych badań, analiz ekonomicznych oraz uwzględnienia takich działań w programie dla górnictwa - wskazują… Czytaj dalej »