Nowy mikrokomputer Raspberry Pi ma szybszy procesor i więcej pamięci
Brytyjska fundacja Raspberry zaprezentowała nowy mikrokomputer, który według zapowiedzi producenta będzie sześciokrotnie szybszy od poprzednika, utrzymując jego cenę. Raspberry Pi 2 Model B ma obsługiwać także najnowszy system Microsoftu - Windows 10.
Sercem mikrokomputera, który jest niedużo większy od karty kredytowej jest nowy procesor Broadcom BCM2836 z czterema rdzeniami ARM Cortex-A7 o taktowaniu 900 MHz. Urządzenia wyposażono w 1GB pamięci RAM, dwukrotnie większą od poprzedniego modelu - B+.
Założyciel fundacji Raspberry Pi, Eben Upton, tłumaczy, że w przypadku nowego mikrokomputera jego twórcom udało się osiągnąć zdecydowanie większą moc obliczeniową.
"Szacujemy, że jest sześciokrotnie szybszy dla większości aplikacji. (...) To oznacza, że jest teraz pełnokrwistym komputerem osobistym. Można na nim robić większość rzeczy, do których potrzeba standardowego komputera. Można przeglądać strony internetowe, oglądać filmy, grać w gry takie jak Minecraft. Wyposażyliśmy go także w narzędzia, dzięki którym dzieci będą mogły się uczyć podstaw programowania" - podkreślił Upton.
Twórcy Raspberry Pi 2 Model B zapewniają, że komputer będzie obsługiwał systemy operacyjne oparte na Linuxie, a także najnowszą wersję produktu Microsoftu - Windows 10.
Aby korzystać z mikrokomputera użytkownicy będą potrzebowali swojej klawiatury, karty MicroSD z systemem operacyjnym oraz kabli do podłączenia monitora. Urządzenie jest produkowane w fabryce Sony w mieście Bridgend w Wielkiej Brytanii. Tak samo jak poprzednik nowe Raspberry Pi kosztuje zaledwie 35 dolarów. (PAP)
Zobacz także
Finowie wiedzą, jak nie zabijać w dzieciach geniuszy
2014-03-17, 11:42Większość trzylatków to geniusze kreatywności. Wśród studentów jest ich tylko 3 proc. Jak edukować, żeby nie zabić kreatywności - wiedzą to Finowie, którzy wynaleźli saunę, łyżwy, Nokię, jądro systemu Linux, SMS-y i..… Czytaj dalej »
Księżyc spotyka Marsa i Spikę
2014-03-17, 11:08W nocy z wtorku na środę Księżyc najpierw zbliży się do Spiki, a następnie do jasnego Marsa - poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie. Czytaj dalej »

Miasteczko „Planeta Energii” pojawi się w Inowrocławiu oraz Toruniu
2014-03-16, 14:26Uczniowie z grupy świetlicowej pod opieką Katarzyny Pawłowskiej ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Inowrocławiu oraz klasy III C pod opieką Anny Wasiłek ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Toruniu znaleźli się wśród laureatów konkursu edukacyjnego… Czytaj dalej »
Liczba Pi ma swoje święto
2014-03-14, 08:26Badali ją już starożytni Egipcjanie, Wisława Szymborska poświęciła jej wiersz, a matematyk William Shanks przez 15 lat wyliczał 707 cyfr jej rozwinięcia. 14 marca swój dzień obchodzi liczba Pi. Z tej okazji kilka uczelni planuje… Czytaj dalej »
Europosłowie chcą uniwersalnych ładowarek do telefonów komórkowych
2014-03-13, 22:19Parlament Europejski poparł w czwartek nowe unijne przepisy, które otwierają drogę do wprowadzenia uniwersalnej ładowarki do telefonów komórkowych oraz niektórych innych urządzeń radiowych, jak odbiorniki GPS. Czytaj dalej »