Nowy mikrokomputer Raspberry Pi ma szybszy procesor i więcej pamięci
Brytyjska fundacja Raspberry zaprezentowała nowy mikrokomputer, który według zapowiedzi producenta będzie sześciokrotnie szybszy od poprzednika, utrzymując jego cenę. Raspberry Pi 2 Model B ma obsługiwać także najnowszy system Microsoftu - Windows 10.
Sercem mikrokomputera, który jest niedużo większy od karty kredytowej jest nowy procesor Broadcom BCM2836 z czterema rdzeniami ARM Cortex-A7 o taktowaniu 900 MHz. Urządzenia wyposażono w 1GB pamięci RAM, dwukrotnie większą od poprzedniego modelu - B+.
Założyciel fundacji Raspberry Pi, Eben Upton, tłumaczy, że w przypadku nowego mikrokomputera jego twórcom udało się osiągnąć zdecydowanie większą moc obliczeniową.
"Szacujemy, że jest sześciokrotnie szybszy dla większości aplikacji. (...) To oznacza, że jest teraz pełnokrwistym komputerem osobistym. Można na nim robić większość rzeczy, do których potrzeba standardowego komputera. Można przeglądać strony internetowe, oglądać filmy, grać w gry takie jak Minecraft. Wyposażyliśmy go także w narzędzia, dzięki którym dzieci będą mogły się uczyć podstaw programowania" - podkreślił Upton.
Twórcy Raspberry Pi 2 Model B zapewniają, że komputer będzie obsługiwał systemy operacyjne oparte na Linuxie, a także najnowszą wersję produktu Microsoftu - Windows 10.
Aby korzystać z mikrokomputera użytkownicy będą potrzebowali swojej klawiatury, karty MicroSD z systemem operacyjnym oraz kabli do podłączenia monitora. Urządzenie jest produkowane w fabryce Sony w mieście Bridgend w Wielkiej Brytanii. Tak samo jak poprzednik nowe Raspberry Pi kosztuje zaledwie 35 dolarów. (PAP)
Zobacz także
Rio - wirtualnie można już spacerować po arenach igrzysk
2016-05-07, 13:02Kibice mogą już spacerować po 25 arenach sierpniowych igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro - na razie wirtualnie. Wszystko dzięki stronie Google Maps, która dodała do swojej bazy obraz z obiektów olimpijskich, a także plany stadionów… Czytaj dalej »
W poniedziałek tranzyt Merkurego na tle tarczy Słońca
2016-05-07, 12:35W poniedziałek będzie można zobaczyć jedno z najciekawszych zjawisk astronomicznych ostatnich lat - planeta Merkury przejdzie na tle tarczy Słońca. W Polsce zjawisko będzie widoczne przez kilka godzin. Następna taka okazja za 16 l… Czytaj dalej »
Miliony na praktyczne szkolenia i kursy studentów z całego regionu
2016-05-06, 10:19Prawie 10 milionów złotych dostaną uczelnie z regionu na praktyczne szkolenia, certyfikowane kursy, praktyki w wiodących firmach dla swoich studentów. Programy szkoleń mają zwiększyć szanse młodych na dobrą pracę i uatrakcyjnić… Czytaj dalej »
Myszy w basenie i na bieżni pomagają w badaniach nad autyzmem i zaburzeniami chodu
2016-05-06, 09:41Badania zaburzeń chodu i zachowań autystycznych, prowadzone na myszach i szczurach w Centrum Medycyny Doświadczalnej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, mają pomóc w leczeniu ludzi. Podczas badań zwierzęta biegają na… Czytaj dalej »
Bydgoszcz w europejskim konkursie rowerowym - do udziału potrzebna aplikacja
2016-05-02, 13:16Bydgoscy rowerzyści mogą dołączyć do zespołu i pomóc Bydgoszczy zająć jak najlepsze miejsce w European Cycling Challenge 2016. ECC to cykliczna zabawa promująca podróże rowerem. Czytaj dalej »