Artystka krytycznie odpowiada na spam zalewający nasze skrzynki mailowe
Artystka Winnie Soon na każdy adres, z którego wysłany został spam, odpowiada mejlem zawierającym fragment wiersza. Do świata maszyn chciałam wprowadzić element ludzki - tłumaczy PAP. Swój projekt "Hello Zombies" Soon pokazała na berlińskim festiwalu cyfrowej kultury i sztuki nowych mediów.
"Spam jest niczym zombie - nie ma duszy, najczęściej wysyłany jest przez automatyczne programy, inne systemy dbają z kolei o to, by jak najmniejsza jego część znalazła się w naszej skrzynce odbiorczej. Mimo że spam odpowiada za 70 proc. poczty e-mail w USA i Chinach, wydaje nam się, że to zjawisko zupełnie nas nie dotyczy" - wyjaśnia Winnie Soon, artystka i badaczka związana obecnie z duńskim Aarhus University i City University of Hongkong.
Projekt "Hello Zombies" składa się z szeregu programów wyszukujących adresy e-mailowe, z których wysyłana jest poczta, po czym automatycznie odpowiadają listami elektronicznymi zawierającymi losowo generowane wiersze, wysyłane na te adresy. Za ich powstawanie odpowiedzialny jest inny algorytm.
Cały system powstał jako instalacja artystyczna składająca się z kilku stacji roboczych - komputerów podłączonych do internetu i monitorów z początku XXI w. Instalację zaprezentowano po raz pierwszy podczas festiwalu "Tracing Data - Connecting Space", odbywającego się w październiku w Hongkongu.
"Ruch spamu przebiega właściwie bez ludzkiej interwencji - maszyny chcą przechytrzyć inne maszyny, by dostarczyć do naszej skrzynki mejlowej kolejną reklamę czy ofertę handlową. Tworząc +Hello Zombies+, chciałam nie tylko przyjrzeć się mechanizmom odpowiedzialnym za działania spamu, który jest istotną częścią cyfrowej ekonomii, ale także wprowadzić do tego świata pierwiastek ludzki, jakim jest poezja" - tłumaczy w rozmowie z PAP Soon.
Mottem tegorocznej edycji festiwalu zostało hasło "Capture All" (gromadzenie wszystkiego lub raczej wszystkiego tego, co się da). Goście oraz uczestnicy wydarzenia (artyści, krytycy, naukowcy) mają krytycznie odpowiedzieć na postępującą "datafikację" naszej cywilizacji - sprowadzenia do zbiorów danych współczesnej kultury, ekonomii, relacji społecznych. W festiwalu, odbywającym się do 2 lutego w Haus der Kulturen der Welt, bierze udział kilka tysięcy gości.
Z Berlina Łukasz Mirocha (PAP)
Zobacz także
Medyczne wykorzystanie pól magnetycznych znane na świecie dzięki Polakom
2015-11-06, 09:27Pola magnetyczne stosowane są często w medycynie ze względu na działanie przeciwbólowe - przekonuje PAP Technologie prof. Aleksander Sieroń z Instytutu Badań Fizykomedycznych. I podkreśla, że medyczne wykorzystanie pól magnetycznych… Czytaj dalej »
Uber od dziś dostępny we Wrocławiu i w Poznaniu
2015-11-05, 10:24- Od czwartku do niedzieli wszyscy użytkownicy Ubera we Wrocławiu i w Poznaniu otrzymają automatycznie 5 darmowych przejazdów. - W obu miastach Uber spotkał się z ogromnym zainteresowaniem: jeszcze przed uruchomieniem aplikacji we Wrocławiu… Czytaj dalej »
![](public/info/2015/thumb_480_0/2015-11-05_1446715181.jpg)
Innowacyjne rozwiązania na targach motoryzacyjnych w stolicy Japonii
2015-11-05, 10:19Japońskie koncerny zaprezentowały na trwających od piątku targach motoryzacyjnych w Tokio samochody autonomiczne, które korzystając ze sztucznej inteligencji monitorują zachowania kierowcy i pozwalają uniknąć błędów popełnianych… Czytaj dalej »
Toruński Park Technologiczny z nagrodą w prestiżowym konkursie KE
2015-11-05, 10:11W Brukseli po raz drugi nagrodzono Toruński Park Technologiczny, tym razem za jedno z największych i najnowocześniejszych centrów przetwarzania danych w Polsce. Czytaj dalej »
Zdaniem eksperta: piractwo w internecie łączy się z praniem brudnych pieniędzy
2015-11-04, 18:43Coraz częściej naruszanie praw autorskich w internecie np. przez pirackie serwisy filmowe, wiąże się z praniem brudnych pieniędzy przez fikcyjne spółki - mówił Jarosław Mojsiejuk prezes Stowarzyszenia Sygnał podczas środowego… Czytaj dalej »