Biblioteka Uniwersytecka we Wrocławiu udostępniła w internecie unikatowe zbiory
Ponad 400 tys. plików, obrazujących 3 tysiące obiektów, w tym 1100 średniowiecznych rękopisów, udostępniła w internecie Biblioteka Uniwersytecka. To efekt projektu "Dziedzictwo Regionu i Europy", który polega na dygitalizacji najcenniejszych zbiorów.
Jak poinformował PAP w piątek rzecznik wrocławskiej uczelni Jacek Przygodzki, projekt zrealizowano dzięki pozyskaniu funduszy europejskich na ten cel.
"Dzięki temu projektowi możemy pokazać tzw. cymelia, czyli najcenniejsze rękopisy i druki, które są równocześnie najlepiej chronionymi pozycjami. Z zasady są one niedostępne, a teraz każdy może je dokładnie obejrzeć w internecie" - dodał rzecznik.
W ramach projektu digitalizacji poddano m.in. 1100 średniowiecznych rękopisów, oraz około 3 tys. starych druków, kartografików, muzykaliów. Najcenniejsze z udostępnionych obiektów to np. Statuta synodalia episcoporum Wratislaviensium, wydane drukiem przez Caspara Elyana w 1475 r., z najstarszymi tekstami drukowanymi w języku polskim czy Legenda maior de beata Hedwigi, wydana drukiem przez Konrada Baumgartena w 1504 r. oraz wczesne wydania dzieł Lutra, Cervantesa i Szekspira.
Natomiast wśród udostępnionych atlasów można znaleźć dzieła rękopiśmienne i starodruki m.in.: Claudii Ptolemei viri Alexandrini Cosmographie, wydany w Ulm w 1482 r., rękopiśmienny atlas portolanowy Battisty Agnesego wykonany w Wenecji około 1540 r.
Biblioteka Uniwersytecka we Wrocławiu udostępnia swoje zasoby poprzez Bibliotekę Cyfrową Uniwersytetu Wrocławskiego oraz portal Dziedzictwo kulturowe w badaniach Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu. Na stronie interenetowej www.dk.bu.uni.wroc.pl udostępnione są wszystkie materiały, które zdigitalizowano w ramach różnych projektów.
W Bibliotece Uniwersyteckiej we Wrocławiu znajduje się około 30 procent zachowanych na ziemiach polskich rękopisów średniowiecznych. Ma ona też największą w Polsce kolekcję atlasów z XVI-XVIII w. oraz liczący się w Europie, a największy w Polsce zbiór starych druków wydanych do roku 1800. Wśród niemal 317 000 starych druków - 3 200 to inkunabuły czyli druki wydane do roku 1500 i to druga kolekcja w Polsce po Bibliotece Jagiellońskiej. Zbiory w dużej części są związane z obszarem historycznego Śląska.(PAP)
Zobacz także
Część europosłów chce złagodzenia projektu przepisów dotyczących linków
2017-01-24, 08:41Europosłowie z różnych ugrupowań chcą odrzucenia planów KE zakładających nałożenie surowych przepisów prawa autorskiego m.in. na witryny informacyjne i serwisy społecznościowe, gdzie zamieszczane są linki odsyłające np. do… Czytaj dalej »
Na ulice Paryża wyjechały autonomiczne minibusy
2017-01-23, 21:17Na zatłoczone drogi stolicy Francji wyjechały w poniedziałek dwa elektryczne minibusy, które kursują między dwiema stacjami kolejowymi w centrum Paryża. Pojazdy poruszają się autonomicznie, bez kierowcy, a pasażerowie mogą nimi… Czytaj dalej »
Dzień Domeny Publicznej w Polsce
2017-01-17, 14:30W styczniu otwiera się dostęp do utworów, które przestają podlegać ograniczeniom prawa autorskiego i przechodzą do domeny publicznej. W tym roku jest to twórczość m.in. Herberta G. Wellsa i Józefa Mehoffera. Dzień Domeny Publicznej… Czytaj dalej »
Naukowcy z UMK w Toruniu zbadają szczepionki w ramach grantu WHO
2017-01-15, 13:13Chemicy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu zbadają wpływ zamrażania na jakość i właściwości szczepionek. Prace odbędą się w ramach grantu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Możliwość realizacji projektu stwarza wyposażone… Czytaj dalej »
Preferencyjne warunki członkostwa Polski w Europejskiej Agencji Kosmicznej
2017-01-12, 12:14Przedsiębiorcy i jednostki naukowe do końca grudnia 2019 r. nadal będą mogli korzystać z preferencyjnych warunków członkostwa Polski w Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) - wynika z porozumienia podpisanego w czwartek przez wicepremiera… Czytaj dalej »