Biblioteka Uniwersytecka we Wrocławiu udostępniła w internecie unikatowe zbiory
Ponad 400 tys. plików, obrazujących 3 tysiące obiektów, w tym 1100 średniowiecznych rękopisów, udostępniła w internecie Biblioteka Uniwersytecka. To efekt projektu "Dziedzictwo Regionu i Europy", który polega na dygitalizacji najcenniejszych zbiorów.
Jak poinformował PAP w piątek rzecznik wrocławskiej uczelni Jacek Przygodzki, projekt zrealizowano dzięki pozyskaniu funduszy europejskich na ten cel.
"Dzięki temu projektowi możemy pokazać tzw. cymelia, czyli najcenniejsze rękopisy i druki, które są równocześnie najlepiej chronionymi pozycjami. Z zasady są one niedostępne, a teraz każdy może je dokładnie obejrzeć w internecie" - dodał rzecznik.
W ramach projektu digitalizacji poddano m.in. 1100 średniowiecznych rękopisów, oraz około 3 tys. starych druków, kartografików, muzykaliów. Najcenniejsze z udostępnionych obiektów to np. Statuta synodalia episcoporum Wratislaviensium, wydane drukiem przez Caspara Elyana w 1475 r., z najstarszymi tekstami drukowanymi w języku polskim czy Legenda maior de beata Hedwigi, wydana drukiem przez Konrada Baumgartena w 1504 r. oraz wczesne wydania dzieł Lutra, Cervantesa i Szekspira.
Natomiast wśród udostępnionych atlasów można znaleźć dzieła rękopiśmienne i starodruki m.in.: Claudii Ptolemei viri Alexandrini Cosmographie, wydany w Ulm w 1482 r., rękopiśmienny atlas portolanowy Battisty Agnesego wykonany w Wenecji około 1540 r.
Biblioteka Uniwersytecka we Wrocławiu udostępnia swoje zasoby poprzez Bibliotekę Cyfrową Uniwersytetu Wrocławskiego oraz portal Dziedzictwo kulturowe w badaniach Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu. Na stronie interenetowej www.dk.bu.uni.wroc.pl udostępnione są wszystkie materiały, które zdigitalizowano w ramach różnych projektów.
W Bibliotece Uniwersyteckiej we Wrocławiu znajduje się około 30 procent zachowanych na ziemiach polskich rękopisów średniowiecznych. Ma ona też największą w Polsce kolekcję atlasów z XVI-XVIII w. oraz liczący się w Europie, a największy w Polsce zbiór starych druków wydanych do roku 1800. Wśród niemal 317 000 starych druków - 3 200 to inkunabuły czyli druki wydane do roku 1500 i to druga kolekcja w Polsce po Bibliotece Jagiellońskiej. Zbiory w dużej części są związane z obszarem historycznego Śląska.(PAP)
Zobacz także
Powstaje prototyp nadajnika naprowadzającego na miejsce katastrof lotniczych
2015-01-13, 08:32Prototyp nadajnika naprowadzającego służby poszukiwawcze na miejsce katastrof lotniczych budują naukowcy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. To urządzenie, które w oparciu o sygnały satelitarne, ma z dużą dokładnością wskazywać… Czytaj dalej »
Kontrowersyjna gra "Hatred" ukaże się na Steam
2015-01-12, 09:36Polska niezależna gra 'Hatred' - symulator samobójczej masakry - w połowie roku ukaże się na platformie Steam. Kontrowersyjna gra, której producenci oskarżani byli o rasizm, uzyskała niezbędną liczbę głosów do publikacji cyfr… Czytaj dalej »
Najpopularniejsza gra fabularna świata dostępna za darmo w sieci
2015-01-11, 13:09Firma Wizards of the Coast nieodpłatnie udostępniła na swojej stronie internetowej podstawową wersję zasad swojej flagowej gry fabularnej Dungeons & Dragons, której 5. edycja wydana została pod koniec 2014 r. To najnowsza odsłona najsilniejszej… Czytaj dalej »
Kolejne sukcesy polskich niezależnych gier komputerowych
2015-01-10, 14:12Polskie gry „This War of Mine” oraz 'The Vanishing of Ethan Carter' („Zaginięcie Ethana Cartera”) znalazły się w finałach XVII edycji prestiżowego wydarzenia Independent Games Festival. To kolejne z serii wyróżnień dla niezależnych… Czytaj dalej »
Prototyp pojazdu Google pojawi się na drogach Północnej Kalifornii w 2015 r.
2015-01-10, 10:15Nie posiada kierownicy, drążka zmiany biegów czy pedału gazu - Google poinformował o zakończeniu prac nad prototypem w pełni autonomicznego pojazdu. Przez ostatnie miesiące pojazd testowano go na zamkniętych torach, w 2015 r. odbędą… Czytaj dalej »