CTP-Locker - Wirus z fakturą za 6 tys. zł
Udaje maile z fakturą lub informacje od znanych instytucji. Za błąd użytkownika, który go otworzył każe płacić nawet 6 tys. zł okupu. Wirus CTB-Locker potrafi na dobre zablokować komputer. Polska jest jednym z trzech krajów, gdzie to złośliwe oprogramowanie jest najskuteczniejsze.
Krzysztof Kasperkiewicz z firmy Dagma powiedział, że nieostrożny użytkownik może doprowadzić do całkowitego zablokowania swojego komputera.
Podstępne oprogramowanie udaje wiadomość e-mail z fakturą lub specjalną ofertę od znanego w Polsce dostawcy. Po otworzeniu załącznika komputer zostaje zainfekowany i zaszyfrowany. Na ekranie pojawia się tylko żądanie zapłaty okupu.
Kasperkiewicz zaznacza, że przestępcom chodzi o wyłudzenie pieniędzy za odblokowanie komputera. CTP-Locker skutecznie blokuje dostęp do sprzętu, a odblokowanie go domowymi metodami może okazać się niemożliwe.
Eksperci do spraw cyberbezpieczeństwa radzą regularnie aktualizować programy antywirusowe i nie otwierać złączników z nieznanych źródeł. Warto też mieć kopię bezpieczeństwa danych ze swojego komputera. (IAR)
Zobacz także
Kamery na bloku operacyjnym, czyli chirurgia on-line z poznańskiej kliniki
2016-11-30, 16:35Kamery makro pokazujące obraz z bloku operacyjnego i miko - zmontowane m.in. w endoskopach transmitowały w środę dwie operacje z Kliniki Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poz… Czytaj dalej »
PWPW: za trzy lata może powstać polski mikroprocesor; koszt to 150 mln zł
2016-11-29, 17:56Za trzy lata może powstać polski Programowalny Układ Scalony, a szacunkowy koszt jego opracowania i wyprodukowania to 150 mln zł - poinformował prezes Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych Piotr Woyciechowski. Mikroprocesor może… Czytaj dalej »
Chorym z lekooporną depresją wszczepiono stymulatory nerwu błędnego
2016-11-28, 10:37Stymulatory nerwu błędnego wszczepili dwojgu pierwszym pacjentom lekarze w Szpitalu Klinicznym nr 7 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego - Górnośląskim Centrum Medycznym (GCM) w Katowicach. U obojga zaobserwowano poprawę. Planowane są… Czytaj dalej »
Projekt badaczki z AGH może pomóc w walce z niedoborem wody
2016-11-28, 10:33Pozyskiwanie większych ilości wody z mgły jest celem badań prowadzonych przez dr inż. Urszulę Stachewicz z AGH w Krakowie. Pozytywne wyniki pracy uczonej mogłyby się przyczynić do efektywniejszej walki z niedoborami wody w świec… Czytaj dalej »
Aplikacja "Czas na Bydgoszcz"
2016-11-26, 12:28Historię bydgoskiego Starego Miasta i Śródmieścia można poznać dzięki aplikacji mobilnej 'Czas na Bydgoszcz' - multimedialnemu przewodnikowi z elementami gry miejskiej. Czytaj dalej »