Rozkłady PKP Intercity na mapach Google
Google Polska i PKP Intercity rozpoczęły współpracę, dzięki której na internetowych mapach Google dostępny jest rozkład połączeń przewoźnika. Osoby planujące podróż mogą sprawdzić na Google Maps czasy przejazdów.
W usłudze maps.google.pl dostępne są połączenia realizowane przez pociągi PKP Intercity, czyli Express InterCity Premium(Pendolino), Express InterCity, InterCity oraz Twoje Linie Kolejowe (TLK). W przypadku połączeń międzynarodowych usługa będzie pokazywała czasy przejazdów na terenie Polski.
Aby zaplanować podróż pociągiem, trzeba wejść na stronę maps.google.pl lub uruchomić aplikację Mapy Google na smartfonie lub tablecie, następnie kliknąć ikonkę "Wyznacz trasę". Z listy dostępnych opcji należy wybrać "Transport kolejowy", a następnie wpisać stację początkową i końcową. To wystarczy, aby uruchomić wyszukiwarkę połączeń, sprawdzić trasę, znaleźć stacje czy oszacować czas przejazdu.
Zakup biletu na przejazd pociągiem nadal będzie możliwy tylko ze strony internetowej PKP Intercity, gdzie należy ponownie wpisać dane dotyczące wybranego połączenia. W przeciwieństwie do transportu drogowego, dla którego wyświetlane są informacje o korkach i utrudnieniach, informacje o pociągach PKP Intercity dotyczą rozkładu jazdy, który przewoźnik ustala na 90 dni.
"To są dane takie jak PKP Intercity publikuje na swoich stronach internetowych. Natomiast wszelkie dane bieżąco związane z utrudnieniami czy remontami PKP Intercity komunikuje swoimi kanałami. Jeśli chodzi o rozkłady, są one co kilka dni aktualizowane na naszych mapach. Ale te informacje służą do zaplanowania podróży" - powiedziała Marta Jóźwiak z Google Polska.
Rzeczniczka PKP Intercity Zuzanna Szopowska powiedziała, że spółka docelowo będzie chciała, aby prezentowane były dane o podróży w czasie rzeczywistym. "Będziemy o tym rozmawiać. Współpraca będzie rozwijana, aby docelowo na mapach Google znalazło się około 10 tys. km tras kolejowych, blisko 270 dworców i ponad 300 połączeń obsługiwanych przez PKP Intercity" - zaznaczyła Szopowska.
Dodała, że użytkownicy mogą zgłaszać swoje uwagi i opinie na temat usługi na adres mailowy gt@intercity.pl oraz poprzez specjalny wniosek dostępny na stronie www.intercity.pl/transit.
Transport publiczny na mapach Google pokrywa ponad 15 tys. miast na całym świecie i zawiera dane na temat komunikacji dla ponad miliona tras. Można także wyszukiwać połączenia między obiektami znajdującymi się w różnych krajach. (PAP)
Zobacz także
Amerykański egzoszkielet do rehabilitacji testowany w Polsce
2014-08-13, 14:54Polscy pacjenci testują opracowany w USA rehabilitacyjny egzoszkielet, dzięki któremu chodzić mogą nawet osoby z porażeniami wszystkich kończyn. Działanie urządzenia zostało zaprezentowane podczas konferencji prasowej w Warszawi… Czytaj dalej »
"Le Point": Roboty mogą sprawić, że zniknie 700 zawodów
2014-08-05, 20:34Uniwersytet Oksfordzki zbadał możliwości robotów: w ciągu 10 do 20 lat nowe generacje robotów mogą sprawić, że zniknie około 700 zawodów, zagrożone są zwłaszcza prace niewymagające wysokich kwalifikacji - pisze we wtorek 'Le… Czytaj dalej »
Wilczyński: łaziki marsjańskie pierwszy raz powalczą poza USA [wywiad]
2014-08-03, 12:12Polacy wielokrotnie wygrywali zawody marsjańskich łazików w USA. We wrześniu Polska organizuje ich pierwszą europejską edycję. M.in. o tym, jak przekonywano Amerykanów do tej idei mówi PAP Łukasz Wilczyński z organizującego imprezę… Czytaj dalej »
Następny marsjański łazik będzie produkował tlen
2014-08-03, 10:52Agencja NASA dopracowuje już szczegóły misji kolejnego łazika na Marsie, który ma wylądować na Czerwonej Planecie w 2021 r. Będzie on miał m. in. aparaturę do wytwarzania tlenu z dwutlenku węgla znajdującego się w atmosferze tej… Czytaj dalej »
Związki antynowotworowe ukryte w morskich głębinach
2014-07-29, 08:32W morskich sinicach, gąbkach, skorupiakach kryją się związki pomocne m.in. w walce z nowotworami i bakteriami. Kształtowane przez miliony lat w naturze, niemal nie mają skutków ubocznych. Teraz naukowcy sięgnęli do głębin, aby wydobyć… Czytaj dalej »