Google Glass wychodzą z fazy prototypu
Od 19 stycznia Glass w obecnej wersji Explorer nie są już dostępne na rynku amerykańskim. Jednocześnie projekt kończy swoje funkcjonowanie jako jeden z programów centrum badawczo-rozwojowego Google.
Firma zamierza skoncentrować się na opracowywaniu kolejnych wersji produktu, za które, według "Wall Street Journal", odpowiedzialny będzie Tony Fadell, dawny pracownik Apple, jeden z twórców iPoda, będący obecnie szefem firmy Nest, przejętej w ubiegłym roku przez Google.
Google twierdzi, że projekt okularów dojrzał na tyle, by opuścił Google[x] labs, gdzie opracowano jego prototypy i pierwszą wersję - Glass Explorer. Wydaje się, że dla okularów skończyła się faza prototypu, a ich kolejne wersje zaprojektowane zostaną z myślą o masowym odbiorcy. Biorąc jednak pod uwagę niedoskonałość samego urządzenia, m. in. bardzo krótka praca na baterii oraz społeczne kontrowersje, które ono budzi, trudno wyrokować o sukcesie jego następców. Fakt, że firma zdecydowała się powierzyć projekt twórcy iPoda, będącego jednocześnie założycielem firmy, która z sukcesem produkuje urządzenia dla inteligentnego domu (Nest), może świadczyć o poszukiwaniu nowej drogi rozwoju urządzenia - zarówno na poziomie designu, jak i parametrów technicznych.
Dr Aleksandra Przegalińska z Akademii Leona Koźmińskiego zauważa, że technologie ubieralne dopiero raczkują. "Uważam, że Google Glass za rok lub dwa zostanie ponownie wyjęte z szuflady, przejdzie kolejne serie testów i wróci na rynek jako odmieniony produkt" - ocenia.
Dodaje jednak, że biorąc pod uwagę kontrowersje związane z Glass firmy w przyszłości będą musiały poradzić sobie z pozyskaniem społecznej akceptacji dla tego typu produktów. "Początkowa fascynacja Google Glass szybko przerodziła się w obawę przed inwigilacją i irytację dziwnym urządzeniem, które sprawia, że noszący je ludzie separują się od nieustannie skanowanego otoczenia. Użytkownicy Google Glass zostali określeni dość nieżyczliwym mianem glassholes. Opór społeczny osiągnął szczyt, gdy w USA zaczęły powstawać strefy, w których okularów nie można było nosić. Innym problemem jest to, iż Google zdecydował się wypuścić na rynek beta-testerów w nietaniej subskrypcji okulary, które zdaniem samych użytkowników nie spełniały swoich funkcji” - wyjaśniła PAP.
„Elektronika do noszenia już nie jest nowością, ale wolna dyfuzja innowacji z tego zakresu jest zaskoczeniem dla wielu korporacji i komentatorów" – mówi Norbert Kołos, prezes firmy foresightowej 4CF. "Nie jest jednak niczym zaskakującym, że w przypadku innowacji tak mocno wkraczających w nasze życie jak Glass pokonanie rynkowej przepaści dzielącej pasjonatów nowych technologii i bardziej masowe segmenty rynku wymaga dopracowanych produktów, wyraźnych korzyści dla użytkownika i wiele wyczucia – tych rzeczy na razie brakuje, ale to tylko kwestia czasu" - przewiduje.
Pierwsza wersja prototypu Glass pojawiła się w połowie 2011 r., dopiero w 2013 r. uczestnicy programu developerskiego firmy (Google I/O), otrzymali możliwość zakupu okularów, które nigdy nie były dostępne w masowej dystrybucji jako produkt konsumencki. (PAP)
Zobacz także
Olsztyńska firma dostarczy firmie Dell drukarki 3D
2014-01-26, 15:12Olsztyńska firma Zortrax dostarczy amerykańskiemu potentatowi komputerowemu Dell 5 tys drukarek drukujących w formacie 3D. 'Podpisanie kontraktu z Dell to sukces, bo wygraliśmy konkurencję z kilkunastoma dostawcami'- ocenił prezes Zortrax… Czytaj dalej »
W Świerku trwa montaż elementów największego superkomputera w Polsce
2014-01-26, 15:09W Centrum Informatycznym Świerk przy Narodowym Centrum Badań Jądrowych trwa montaż pierwszych elementów najsilniejszego w Polsce superkomputera. Głównym zadaniem CIŚ ma być wsparcie obliczeniowe dla polskiej energetyki, zwłaszcza… Czytaj dalej »
Kawałek bardzo własnego nieba
2014-01-24, 12:24Internauci mogą sprawdzić, jak wyglądało niebo w ważnych dla nich momentach życia - albo w dniach, które zapisały się w historii narodów. Służy temu aplikacja stworzona przez astronomów i ludzi sztuki, dostępna na stronie ht… Czytaj dalej »
Ekspert: cyberprzestępcy testują w Polsce nowinki
2014-01-23, 20:06Najnowsze złośliwe oprogramowanie, związane z atakowaniem bankowości online, bardzo często testowane jest na polskich użytkownikach kont internetowych - powiedział PAP Piotr Kijewski, kierownik zespołu CERT Polska. Czytaj dalej »
Wielka awaria internetu w Chinach
2014-01-21, 20:17Miliony Chińczyków utraciły we wtorek dostęp do stron internetowych, portali społecznościowych i innych usług online. Nie wyklucza się, że przyczyną kłopotów był atak hakerów. Media informują, że awariami dotknięte zostały… Czytaj dalej »