NASA będzie pracować nad autonomicznymi pojazdami wspólnie z Nissanem
NASA wraz z Nissan North America będzie prowadzić prace badawcze przy opracowywaniu pojazdów autonomicznych. Współpraca ma umożliwić w przyszłości transfer technologii między przemysłem samochodowym i branżą kosmiczną, przyśpieszając wprowadzenie autonomicznych samochodów na rynek - już w drugiej dekadzie XXI w.
Przedstawiciele Agencji podkreślają, że NASA może skorzystać na doświadczeniu Nissana - jednego z liderów prac nad autonomicznymi samochodami, sięgając po sprawdzone materiały oraz prototypy urządzeń i oprogramowania. Nissan North America zamierza z kolei wykorzystać rezultaty wspólnych projektów badawczych do udoskonalenia własnych projektów autonomicznych pojazdów, które firma zamierza wprowadzić na rynek już w 2020 r.
Prace badawcze będą koordynowane przez główny ośrodek badań i rozwoju NASA - Ames Research Center, który znajduje się w Krzemowej Dolinie w Kalifornii. Porozumienie Reimbursable Umbrella Space Act przewiduje także współdziałanie w takich obszarach jak: robotyka, interfejsy człowiek-maszyna, rozwój oprogramowania i sieci.
Biorąc pod uwagę to, że nad autonomicznymi pojazdami pracują również takie firmy jak Google, Audi, Nissan, Honda, Mercedes-Benz, Tesla Motors, wkrótce segment tych samochodów stanie się istotną częścią rynku motoryzacyjnego. Justin Rattner, dyrektor ds. technologii firmy Intel, już w 2012 r. prognozował, że samochody tego typu pojawią się nie później niż w 2022 r. Z kolei eksperci Instytutu Inżynierów Elektryków i Elektroników (ang. Institute of Electrical and Electronics Engineers - EEEE), którego jednym z zadań jest ustalanie standardów konstrukcji, pomiarów itp. dla urządzeń elektronicznych w skali globalnej, przewiduje, że do 2040 r. 75 proc. wszystkich pojazdów poruszających się po drogach nie będzie wymagało kierowcy. (PAP)
Zobacz także
„Pudełkowa” wersja oczekiwanej gry „Dying Light” w Polsce i Ameryce będzie w terminie
2015-01-18, 15:17Za pośrednictwem prasy branżowej rozeszła się niepotwierdzona informacja o kilkutygodniowym przesunięciu premiery „Dying Light”, survivalowej gry akcji produkowanej przez polską firmę Techland. Producent częściowo zdementował… Czytaj dalej »
Podwodne pogawędki nurków możliwe dzięki badaniom fok i delfinów
2015-01-17, 10:43Już wiadomo, jak sprawić, by nurkowie mogli uciąć sobie pod wodą pogawędkę. Wcale nie jest przy tym konieczna elektronika - udowodnili to polscy naukowcy dzięki badaniom nad komunikacją morskich ssaków, m.in. fok i delfinów. Czytaj dalej »
Rok 2014 najcieplejszy na Ziemi od końca XIX wieku
2015-01-17, 10:34Rok 2014 był najcieplejszy od końca XIX wieku, gdy zaczęto prowadzić takie pomiary - wynika z opublikowanych odrębnych analiz amerykańskiej agencji NASA i Narodowej Służby Oceanicznej i Meteorologicznej USA (NOAA). Czytaj dalej »
Naukowcy zbadają jakość snu sportowców
2015-01-16, 11:20Wpływ treningu relaksacyjnego na jakość snu sportowców będzie badać grupa naukowców z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Przedsięwzięcie to ma pokazać m.in., że sportowcy mogą być narażeni na zakłócony sen w n… Czytaj dalej »