Naukowcy zbadają jakość snu sportowców
Wpływ treningu relaksacyjnego na jakość snu sportowców będzie badać grupa naukowców z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Przedsięwzięcie to ma pokazać m.in., że sportowcy mogą być narażeni na zakłócony sen w nocy.
„Podstawowym celem badań jest sprawdzenie, czy popularne treningi relaksacyjne są efektywne - w przypadku naszych badań w odniesieniu do snu. Chcemy zobaczyć, w jaki sposób treningi, a ściślej mówiąc – autogenny trening Schultza, bo taki zamierzamy stosować w badaniach, poprawi jakość snu” – powiedziała w poniedziałek PAP kierowniczka projektu dr Kamila Litwic-Kaminska.
Najważniejszym założeniem treningu, jaki stosować będą bydgoscy badacze, jest sugestia płynąca z nagrania. Jak wyjaśniła dr Litwic-Kaminska, w nagraniu takim osoba poddana treningowi słyszy instrukcje i ma wyobrażać sobie, że „poszczególne partie jej ciała stają się ciężkie i ciepłe, a następnie odczuwają to jako stan relaksu, rozluźnienia poszczególnych partii mięśniowych, co w konsekwencji może przełożyć się na lepszy sen”.
Mówiąc o zasadności badań, kierowniczka projektu podkreśliła, że sen jest bardzo ważnym elementem pozwalającym zachować sportowcom dobry stan psychofizyczny, dlatego ma on znaczące przełożenie na uzyskiwane przez nich efekty sportowe. Zwróciła również uwagę na towarzyszący sportowcom wysiłek fizyczny, uczestnictwo w zawodach i związany z tym stres. „Fakt ten może wpływać na zaburzenia jakości snu i proporcji ilości snu. Ważne jest więc sprawdzenie, jak trening relaksacyjny może wpłynąć na sen sportowców” – zaznaczyła kierowniczka projektu.
Projektowi poddani zostaną sportowcy, którzy studiują na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Szczegółowy harmonogram badań obejmujący m.in. czas trwania projektu oraz liczbę jego uczestników ustalony zostanie w połowie stycznia między uczelnią a Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które na realizację badań przyznało 100 tys. zł.
„Badania podzielone zostaną na dwa etapy – w pierwszym z nich uczestniczyć będzie większa grupa osób, którą poddamy badaniom jakości snu i wybranych zmiennych psychologicznych. Na tej podstawie zobaczymy, jakie zmienne psychologiczne wiążą się z jakością snu” – powiedziała dr Litwic-Kaminska.
Do drugiego, eksperymentalnego etapu zakwalifikowana zostanie mniejsza grupa badanych. Będzie to główna część projektu ukierunkowana na badanie dobowej aktywności uczestników. Uzyskane wyniki poddane zostaną analizie statystycznej.
„Planowane badania pozwolą na uzupełnienie wiedzy w obszarze psychologii ogólnie, a w szczególności we wciąż rozwijającej się dziedzinie psychologii sportu. Wnioski z niniejszego badania mają pokazać przede wszystkim, że sportowcy mogą być narażeni na zakłócony sen w nocy. Zakłócenia te mogą wiązać się z obniżeniem efektywności zawodnika podczas treningów, a w konsekwencji również późniejszych startów” – poinformowała dr Litwic-Kaminska. (PAP)
Zobacz także
W czwartek Dzień Otwarty Tylko dla Dziewczyn na politechnikach
2014-03-30, 10:3615 uczelni technicznych i 6 uniwersyteckich wydziałów organizuje w czwartek Dzień Otwarty Tylko dla Dziewczyn. Uczelnie przygotowały warsztaty, spotkania ze studentkami, gry edukacyjne, a nawet... produkcję damskich szpilek na drukarce… Czytaj dalej »
Niecodzienne odkrycie - planetoida posiadająca pierścienie
2014-03-26, 19:19Obserwacje astronomiczne przeprowadzone z wielu miejsc w Ameryce Południowej doprowadziły do odkrycia systemu pierścieni wokół planetoidy Chariklo. To pierwszy przypadek planetoidy posiadającej pierścienie. Wyniki obserwacji opublikowano… Czytaj dalej »
Polskie instrumenty kosmiczne zbadają Jowisza i jego księżyce
2014-03-26, 18:18Polscy naukowcy opracowali dwa z 11 instrumentów naukowych sondy, która ma zbadać Jowisza i jego największe księżyce. Start sondy jest planowany na 2022 r., a przylot do Jowisza na 2030 r. - poinformował w środę resort gospodarki… Czytaj dalej »
660 tys. euro za aparat fotograficzny, który był na Księżycu
2014-03-23, 20:51Za 660 tys. euro sprzedano w sobotę wieczorem na aukcji w wiedeńskiej galerii fotografii Westlicht aparat fotograficzny Hasselblada, jedyny na świecie, którym filmowano Księżyc podczas jednej z amerykańskich misji kosmicznych. Czytaj dalej »
Bitcoin - cyfrowa waluta w praktyce [wideo]
2014-03-23, 14:17W niektórych miejscach Torunia można już płacić bitcoinami. To eletroniczna waluta umożliwiająca mikropłatności przede wszystkim w Internecie, ale również w tradycyjnych punktach handlowych. By płacić bitcoinami wystarczy aplikacja… Czytaj dalej »