Naukowcy z Politechniki Łódzkiej produkują grafen o większej wytrzymałości
Naukowcy z Politechniki Łódzkiej opracowali oryginalną technologię wytwarzania grafenu metodą metalurgiczną. Umożliwia ona produkcję płatów grafenu o większej wytrzymałości. W przyszłości materiał może mieć zastosowanie m.in. w motoryzacji, lotnictwie, elektronice czy tzw. inteligentnej odzieży.
Grafen to materiał zbudowany z pojedynczej warstwy atomów węgla ułożonych w sieć heksagonalną. Jest ponad 100-krotnie mocniejszy od stali, ma wyjątkowe właściwości elektryczne i nie przepuszcza gazów.
Łódzcy naukowcy opracowali technologię wytwarzania grafenu przy użyciu ciekłej matrycy metalicznej i mieszaniny gazów nawęglających według oryginalnej, opatentowanej już na świecie metody. Swój produkt nazwali HSMG - Grafen Metalurgiczny o Wysokiej Wytrzymałości.
"To niespotykany produkt, jednowarstwowy, dwuwymiarowy o dużej powierzchni. Docelowo chcemy produkować płaty grafenu o wymiarach mierzonych w metrach kwadratowych" - zapowiedział w środę prof. Piotr Kula - szef zespołu naukowców Instytutu Inżynierii Materiałowej PŁ, który opracował tę metodę.
Według łódzkich naukowców w porównaniu do grafenu wytwarzanego obecnie stosowanymi metodami, ten materiał ma wyższą wytrzymałość oraz powtarzalność właściwości fizyko-chemicznych w zmiennych warunkach ciśnienia i temperatury.
"Hodujemy grafen na ciekłym metalu, który - jak każda ciecz - ma doskonale płaską powierzchnię. Pozwala to na kontynuowanie ciągłości struktury. Tego nie mają płaty grafenu wytwarzane na stałych, chropowatych podłożach. W tym tkwi siła naszego pomysłu, że pracujemy na niezwykle doskonale płaskiej matrycy formującej" - dodał prof. Kula.
Naukowcy z PŁ zaprojektowali i uruchomili piec do wytwarzania grafenu w skali przemysłowej. Wyprodukowała je firma Seco/Warwick, z którą łódzcy naukowcy realizują projekt "Grafenowy nanokompozyt do rewersyjnego magazynowania wodoru", finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
W ramach projektu powstać ma materiał, który będzie w przyszłości wykorzystywany do produkcji bezpiecznych zbiorników paliwa dla m.in. samochodów.
"Aby to zadanie zrealizować dziś musimy wytworzyć materiał o prawie perfekcyjnej strukturze i bardzo wysokiej wytrzymałości. Nasz grafen, w przeciwieństwie do innych, ma bardzo uporządkowaną strukturę na dużych powierzchniach. Jesteśmy w stanie zbliżyć się do właściwości wytrzymałościowych, funkcjonalnych czy elektrycznych takich, jak teoretycznie posiada doskonała struktura grafenu" - podkreślił prof. Kula.
Według niego tak wytworzony materiał będzie mógł w niedalekiej przyszłości znaleźć zastosowanie m.in. w motoryzacji, lotnictwie, elektronice, optoelektronice, filtrowaniu wody, gazów czy w tworzeniu tzw. inteligentnej odzieży.
Obecnie największa próbka wytworzonego na PŁ grafenu ma wymiary ok. 12 na 25 cm. Na obecnym etapie cena tego materiału jest bardzo wysoka - 1 cm kwadratowy kosztuje 400 zł. "Od skali tego procesu będą zależały rzeczywiste koszty i możliwość jego wykorzystania" - dodał szef projektu.
Łódzcy naukowcy utworzyli już spółkę, której zadaniem jest komercjalizowanie wytworzonego przez siebie grafenu. Podczas środowego seminarium zaprezentowali także opracowaną przez siebie technologię i próbki materiału grupie naukowców oraz przedstawicieli przemysłu. (PAP)
Zobacz także
Google zmienia algorytm wyszukiwania; promocja stron z opcją mobilną
2015-04-21, 12:56Google dokonało największej zmiany od dwóch lat w ustalaniu rankingów wyszukiwania, dzięki czemu promowane będą strony internetowe przystosowane do przeglądania na urządzeniach mobilnych - poinformował we wtorek 'New York Times'. Czytaj dalej »
Polscy gracze zdobyli złoto w „Counter-Strike: Global Offensive”
2015-04-21, 09:05Polacy zajęli pierwsze miejsce w XVIII sezonie ESEA Invite w grze „Counter-Strike: Global Offensive” w Dallas. Polscy gracze z zespołu Virtus.pro zrewanżowali się za ubiegłoroczną porażkę szwedzkiemu zespołowi fnatic 2:1 i zdobyli… Czytaj dalej »
Rekord prędkości pociągu elektromagnetycznego - 603 km/h
2015-04-21, 08:22Japońska superszybka kolej elektromagnetyczna ustanowiła we wtorek światowy rekord prędkości. Podczas testów pociąg, zwany w skrócie Maglev, mknął z prędkością 603 km na godz. - poinformowała firma Central Japan Railway. Czytaj dalej »
Norwegia pierwszym państwem, które całkowicie rezygnuje z radia FM
2015-04-20, 14:57Norwegia będzie pierwszym państwem na świecie, które całkowicie zrezygnuje z nadawania radia na falach FM na rzecz radiofonii cyfrowej w formacie DAB. Proces wyłączania analogowych nadajników ma się rozpocząć 11 stycznia 2017 roku… Czytaj dalej »
Sony zaprezentowało nowy flagowy smartfon w aluminiowej obudowie
2015-04-20, 11:48Japoński koncern Sony zaprezentował w poniedziałek nową wersję flagowego smartfonu Xperia Z4, w którym zastosowano m.in. aluminiową obudowę i ekran o przekątnej 5,2 cala. Telefon będzie dostępny w sprzedaży w Japonii w połowie… Czytaj dalej »