Najpopularniejsza gra fabularna świata dostępna za darmo w sieci
Firma Wizards of the Coast nieodpłatnie udostępniła na swojej stronie internetowej podstawową wersję zasad swojej flagowej gry fabularnej Dungeons & Dragons, której 5. edycja wydana została pod koniec 2014 r. To najnowsza odsłona najsilniejszej marki na rynku gier fabularnych.
"Dungeons & Dragons" to najstarsza, a zarazem najpopularniejsza niekomputerowa gra fabularna (tabletop RPG) na świecie. Pierwotna wersja gry "D&D" ukazała się w formie książkowej w 1974 roku - była to pierwsza komercyjna gra RPG. Firma Wizards of the Coast, aktualny właściciel praw do tytułu, jesienią ubiegłego roku opublikowała trzy podręczniki podstawowe do najnowszej, piątej edycji gry.
Równolegle z trzema podstawowymi książkami zasad ("Player's Handbook", "Monster Manual" i "Dungeon Master's Guide"), z okazji 40-lecia marki ukazała się okrojona, pozbawiona ilustracji cyfrowa wersja gry, nieodpłatnie dostępna na stronie wydawcy w formie plików PDF. Teraz firma udostępniła zaktualizowane zasady "Basic D&D" również w wygodnej w użyciu wersji online.
Publikacja "D&D 5E" (nazywanej również "D&D Next") była największym wydarzeniem roku na rynku gier fabularnych. Bezpośrednio po premierze "Player's Handbook" (głównej książki z zasadami) do "D&D 5E", pozycja ta przez dwa dni z rzędu zajmowała pierwsze miejsce na liście książkowych bestsellerów serwisu Amazon.
Od pierwszego wydania gry z serii "D&D" nieustannie utrzymują się na szczytach list najchętniej kupowanych gier fabularnych na świecie. Na zasadach różnych jej wersji oparte były liczne kultowe gry komputerowe, m.in. serie "Baldur's Gate" i "Neverwinter Nights". Ich współczesne reedycje zdobywają sobie obecnie popularność na tabletach i urządzeniach mobilnych.
Wizards of the Coast jest częścią Hasbro, jednej z największych korporacji produkujących gry i zabawki. Dzięki markom takim jak "Magic: the Gathering" i "Dungeons & Dragons", WotC utrzymuje się na liście 10 najważniejszych spółek zaangażowanych w rynek hobbystyczny (komiksy, gry towarzyskie i akcesoria), obok takich gigantów jak Marvel czy DC. Aktualnym polskim dystrybutorem produktów WotC jest firma CD Projekt. Dotychczas nie ma informacji o planach polskiego wydania piątej edycji "Dungeons & Dragons".
W języku polskim ukazały się dotychczas trzy wersje gry fabularnej "Dungeons & Dragons": "AD&D 2E" oraz "D&D 3E" i "D&D 4E". Szczególnie trzecia edycja "D&D" wydawana w latach 2000-2007 (w Polsce od 2002 r.) była światowym i lokalnym przebojem. Za pośrednictwem "Pathfinder RPG" (Paizo) pozostaje obecna na rynku jako bezpośredni konkurent oficjalnej linii wydawniczej. (PAP)
Zobacz także
OBWE potwierdza, że zaatakowali ją hakerzy
2016-12-28, 14:51Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie potwierdziła w środę, że dokonano na nią ataku hakerskiego, o czym poinformował francuski dziennik 'Le Monde', przypisując tę akcję Rosjanom. Czytaj dalej »
Nie żyje Vera Rubin, pionierka badań nad ciemną materią
2016-12-27, 07:55Amerykańska astronom Vera Rubin, znana ze swych badań nad ciemną materią, zmarła w wieku 88 lat - podały w poniedziałek wieczorem media. Informację o śmierci badaczki przekazał jej syn. Czytaj dalej »
Naukowcy z UŚ ulepszają fototerapię do walki z nowotworami
2016-12-26, 11:10Naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego pracują nad ulepszeniem terapii fotodynamicznej, stosowanej w walce z nowotworami jako alternatywa lub uzupełnienie dla radio- czy chemioterapii. W grudniu badacze uzyskali polski patent na poprawiającą… Czytaj dalej »
Aplikacja "Haptic Face" - do nauki mimiki dla osób niewidomych
2016-12-26, 11:08Aplikację, która ma pomóc osobom niewidomym i niedowidzącym w nauce mimiki - tworzą studenci Politechniki Białostockiej. Aplikacja miałaby działać na specjalnych haptycznych (dotykowych) urządzeniach. Czytaj dalej »
Polacy budują 32-bitowe i wielordzeniowe mikroprocesory
2016-12-14, 08:53Agat, Adelit, Azuryt - to opracowane przez naukowców z Politechniki Warszawskiej pierwsze polskie 32-bitowe i wielordzeniowe mikroprocesory. Ich twórcy mają nadzieję, że maszyny będą stosowane przez polski przemysł elektroniczny. Czytaj dalej »