Najpopularniejsza gra fabularna świata dostępna za darmo w sieci
Firma Wizards of the Coast nieodpłatnie udostępniła na swojej stronie internetowej podstawową wersję zasad swojej flagowej gry fabularnej Dungeons & Dragons, której 5. edycja wydana została pod koniec 2014 r. To najnowsza odsłona najsilniejszej marki na rynku gier fabularnych.
"Dungeons & Dragons" to najstarsza, a zarazem najpopularniejsza niekomputerowa gra fabularna (tabletop RPG) na świecie. Pierwotna wersja gry "D&D" ukazała się w formie książkowej w 1974 roku - była to pierwsza komercyjna gra RPG. Firma Wizards of the Coast, aktualny właściciel praw do tytułu, jesienią ubiegłego roku opublikowała trzy podręczniki podstawowe do najnowszej, piątej edycji gry.
Równolegle z trzema podstawowymi książkami zasad ("Player's Handbook", "Monster Manual" i "Dungeon Master's Guide"), z okazji 40-lecia marki ukazała się okrojona, pozbawiona ilustracji cyfrowa wersja gry, nieodpłatnie dostępna na stronie wydawcy w formie plików PDF. Teraz firma udostępniła zaktualizowane zasady "Basic D&D" również w wygodnej w użyciu wersji online.
Publikacja "D&D 5E" (nazywanej również "D&D Next") była największym wydarzeniem roku na rynku gier fabularnych. Bezpośrednio po premierze "Player's Handbook" (głównej książki z zasadami) do "D&D 5E", pozycja ta przez dwa dni z rzędu zajmowała pierwsze miejsce na liście książkowych bestsellerów serwisu Amazon.
Od pierwszego wydania gry z serii "D&D" nieustannie utrzymują się na szczytach list najchętniej kupowanych gier fabularnych na świecie. Na zasadach różnych jej wersji oparte były liczne kultowe gry komputerowe, m.in. serie "Baldur's Gate" i "Neverwinter Nights". Ich współczesne reedycje zdobywają sobie obecnie popularność na tabletach i urządzeniach mobilnych.
Wizards of the Coast jest częścią Hasbro, jednej z największych korporacji produkujących gry i zabawki. Dzięki markom takim jak "Magic: the Gathering" i "Dungeons & Dragons", WotC utrzymuje się na liście 10 najważniejszych spółek zaangażowanych w rynek hobbystyczny (komiksy, gry towarzyskie i akcesoria), obok takich gigantów jak Marvel czy DC. Aktualnym polskim dystrybutorem produktów WotC jest firma CD Projekt. Dotychczas nie ma informacji o planach polskiego wydania piątej edycji "Dungeons & Dragons".
W języku polskim ukazały się dotychczas trzy wersje gry fabularnej "Dungeons & Dragons": "AD&D 2E" oraz "D&D 3E" i "D&D 4E". Szczególnie trzecia edycja "D&D" wydawana w latach 2000-2007 (w Polsce od 2002 r.) była światowym i lokalnym przebojem. Za pośrednictwem "Pathfinder RPG" (Paizo) pozostaje obecna na rynku jako bezpośredni konkurent oficjalnej linii wydawniczej. (PAP)
Zobacz także
W Sztokholmie stanęło matematyczne drzewo Sierpińskiego
2014-09-23, 20:18Rzeźba w kształcie drzewa, zainspirowana fraktalem skonstruowanym przez wybitnego polskiego matematyka Wacława Sierpińskiego (1882-1969), stanęła we wtorek na placu Wallenberga w Sztokholmie. Instalacja promuje polskie osiągnięcia… Czytaj dalej »
Wręczono nagrody EUCYS 2014
2014-09-23, 19:35Ogłoszone zostały wyniki finału Konkursu Prac Młodych Naukowców UE (EUCYS 2014). Uroczyste rozdanie nagród odbyło się we wtorek w Warszawie. Czytaj dalej »
Ośmiu nowych Mistrzów Fundacji na rzecz Nauki Polskiej
2014-09-22, 20:53Fundacja na rzecz Nauki Polskiej, niezależna instytucja pozarządowa, nagrodziła ośmiu polskich naukowców w programie 'Mistrz' - dla badaczy łączących pracę naukową z kształceniem młodej kadry. Na realizację projektów otrzymali… Czytaj dalej »
Warmińsko-Mazurskie/ Zakończono badania archeologiczne pod Grunwaldem
2014-09-20, 15:51Głownię miecza, groty strzał, krzyżackie monety i inne zabytkowe przedmioty znaleźli uczestnicy poszukiwań archeologicznych w okolicach Grunwaldu. Czytaj dalej »
Skórki od banana i opatrunek z surowego mięsa - prace nagrodzone Ig Noblem
2014-09-19, 10:17Autorzy badania właściwości poślizgowych skórek banana, możliwości wykorzystania wieprzowiny do zatrzymania krwi z nosa oraz analizy reakcji reniferów na ludzi przebranych za niedźwiedzie zostali laureatami tegorocznych Ig Nobli -… Czytaj dalej »